Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : 5ve 6larda kulüp var mı?
Yazar : nisan Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 2 Görüntüleme : 1575


5ve 6larda kulüp var mı?
Konu: 1
Mesaj: 1
Teşekkür: +0
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 11/11/2013

merhabalar. ben 5. ve 6ların dersine giriyorum. kulüp verdiler bana. kademeli olarak kalkacağı söyleniyordu. yasal bir yönetmelik var mı acaba? nette araştırdım ama bulamadım. yardımcı olur musunuz


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2,925
Mesaj: 4,700
Teşekkür: +25585
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Resmi bir dayanak şimdilik yok hocam. Normalde rehberlik saati olan sınıflarda 1 hafta kulüp bir hafta rehberliğe yer veriliyordu. Fakat 5 ve 6. sınıflarda rehberlik saati olmadığından kulüp de yapılamaz. Bizim okul bu sene 5 ve 6. sınıflara kulüp seçtirmedi.

Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2,925
Mesaj: 4,700
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Sayın hocam sorunuzla ilgili daha önce yazılmış bu yazı sanırım sizi yeterince bilgilendirecektir.


İLKÖĞRETİM (İLKOKUL ve ORTAOKUL) KURUMLARINDA
REHBERLİK HİZMETLERİ ile ÖĞRENCİ KULÜP ÇALIŞMALARI NASIL YÜRÜTÜLECEK?

Talim Terbiye Kurulu çağın gereği ve eğitimde değişim ve dönüşümün kaçınılmazlığı gereği görevini yapmış, aldığı; 25/06/2012 tarih/69 sayılı ve 28/05/2013 tarih/22 sayılı kararları ile İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgelerinde köklü değişikliğe gidilmiştir. Örneğine pek az rastlanır bir ders olan “Rehberlik/Sosyal Etkinlikler” ders saati adı altındaki uygulamayı kaldırılmıştır. İlköğretim kurumları haftalık ders çizelgelerini kademeli olarak uyguladıklarından şuanda bu tür okullarda iki (1-2. Sınıflar ile 5-6. Sınıflar yeni çizelgeye göre, 3-4. Sınıflar ile 7-8. Sınıflar eski) çizelgeye göre haftalık ders dağıtımları yapılmaktadır. Buraya kadar bir problem gözükmüyor. Ancak;
MEB Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nin “Sınıf Rehber Öğretmeninin Görevleri” başlıklı 51/c maddesi; “Rehberlik için ayrılan sürede sınıfa girer. Sınıf rehberlik çalışmaları kapsamında eğitsel ve meslekî rehberlik etkinliklerini, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisinin organizasyonu ve rehberliğinde yürütür” hükmü ve ilgili Genel Müdürlüklerin açıklayıcı yazıları ile 3. ve 4. Sınıflarda “Serbest Etkinlikler” ders saatlerinden 1 ders saati ayrılarak dönüşümlü olarak Rehberlik/Sosyal Etkinlikler uygulamaları devam ettirilmekte, 7. ve 8. Sınıflarda da Rehberlik/Sosyal Etkinlikler dersi şuanda bulunduğundan sorun yaşanmadan uygulanmaktadır. 51/c maddesinde bahsedilen mesleki ve eğitsel REHBERLİK ETKİNLİKLERİnin her biri 40 dakikalık sürede uygulanması gereken etkinliktir. 1-2. Sınıflarda “Serbest etkinlikleri uygulama velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olup zorunlu değildir” ayrıca 5-6. Sınıflar 35 saat ders okutulduğundan ve okutulan dersler arasında “Rehberlik/Sosyal Etkinlikler” (öğrenciye her yer, zaman ve fırsatta rehberlik yapılacaktır felsefesinden hareketle) dersi bulunmadığından 40 dakikalık kazanımlar rehberlik planlarına alınsa bile uygulama alanı bulunmamaktadır.
MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nin 11/ c maddesi; “Öğrencilerin ilgi duydukları en az bir öğrenci kulübüne üye olmaları esastır. Her öğrenci, bir öğrenci kulübü üyesi olmakla birlikte, isterse sınıf öğretmeni ve sınıf/şube rehber öğretmeninin bilgisinde diğer bir öğrenci kulübüne ve etkinliklerine de katılabilir. Bu çalışmaların koordinasyonu sosyal etkinlikler kurulunca sağlanır” hükmünden anlaşıldığına göre, öğrenci kulüpleri kurulacak ve kurulan kulüplere öğrencilerin üye olması sağlanacaktır. Kulüp çalışmaları 3,4,7 ve 8. Sınıflarda ders saati içerisinde uygulanıp öğrencilerin katılımı sağlanmakta ve olabildiğince verimlilik sağlanmaya çalışılmaktadır. 1,2,5 ve 6. Sınıflarda öğrenciler 11/c maddesi gereği kulüplere üye olmakta ancak, kulüp çalışmalarının yapıldığı ders saatlerinde bu sınıf öğrencilerinin başka dersleri bunduğundan katılım sağlanamamaktadır. Ayrıca 3,4,7 ve 8. Sınıflarda Rehberlik/Sosyal Etkinlikler dersi saatinde; 1,2,5 ve 6. Sınıflarda ders okutan öğretmenlere öğrenci kulübü danışman öğretmenliği görevi verilemediğinden okullarda oluşturulan kulüp sayısı azalmakta, bu kulüplere üye olan öğrenci sayısı artmakta ve dersliklerde bu faaliyetlerin yapılması zorlaşmaktadır.
“Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” der büyüklerimiz. Amacımız REHBERLİK / SOSYAL ETKİNLİKLER DERS saatinin kaldırılmasını eleştirmek ya da geri getirilmesini talep etmek değildir; ilköğretim kurumlarında yürütülen “rehberlik hizmetleri”, “öğrenci kulübü” ile “toplum hizmeti” çalışmalarının uygulanmasında verim sağlanabilmesi için bir düzenlemeye gidilmesinin şart olduğunu, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın yapmış olduğu “İlköğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi” düzenlemeleri doğrultusunda, ilgili Genel Müdürlükler tarafından; Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sınıf Rehberlik Programı ile İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nin elden geçirilmesi gerektiği ya da bu konularla ilgili açıklayıcı ve doyurucu bigiye ihtiyaç duyulduğu gerçeğini, sahada uygulayan, deneyimli sayılabilecek bir eğitimci olarak dile getirmektir.
Ali VURGUN
Eğitim YöneticisiTürkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SÜT İZNİ-KULÜP firuze 0 1,190 01/12/2013, 23:01
Son Yorum: firuze

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım