Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Ali Çolak'ın Son Kitabı: Şair Dediğin
Yazar : sahin_21 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 4 Görüntüleme : 2422


Ali Çolak'ın Son Kitabı: Şair Dediğin
Konu: 136
Mesaj: 668
Teşekkür: +1298
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 21/07/2012

ALİ ÇOLAK’IN KALEME ALDIĞI ŞAİR DEDİĞİN, MISRALARIN ÖTESİNDEKİ HAYATLARI GÜN IŞIĞINA ÇIKARIRKEN ŞAİRLERİN İNSANİ HALLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR.
İnsan. Yaratılanların en üstünü, en karmaşığı, en anlaşılmazı. Asabiliği yadırgamayız bir yakınımızda ama gelin görün ki, bir şairin sinirli olmasına şaşarız. Ya da ayran gönüllülük hoş görülmese de dikkat çekmez çok fazla. Ancak bir yazar olunca bir gönülde birden çok yâr taşıyan, kaşlarımız çatılır hemen. İlginçtir; insana ait olan hataları, kusurları, kasıtları yabancılamayız da bir yakınımızda, bunu bir şair veya yazar yaptığında insanlığından önce mesleğini koyarız karşımıza. Onun kimliği yazardır. O bir şairdir. O herkes gibi olmamalıdır. Onlara hep güzellik yakışır. Onlar gönül insanıdır. Gönül kırmazlar. Onlar örnektir. Sadıktır. Sakindir. Acaba?

Kimi saf kalpli okurlar, diyor Ali Çolak, sanır ki şairler o ölümsüz şiirler kadar zarif ve narin, romancılar oluşturdukları kahramanlar kadar kusursuz âdemlerdir. Yazarları tanımadan edebiyatı daha çok seviyordum, demişti bir dostum. Çok da bir anlam verememiştim bu sözüne. Edebiyat demiştim, yazarından bağımsız mıdır sence? Ama haklıymış. Birbirinden ayrı düşünülemese de bir şairden şiiri kadar zarafet beklemek, bir denemeciden yazıları kadar nezaketli bir insan portresi çizmek, bir romancıdan romanları kadar naif bir yazar oluşunu düşlemek hayal kırıklığına açılan kapıymış. En iyisi o kapıyı açmamakmış. Sonsuza dek belki de.

ŞAİRLERİN GİZLİSİ SAKLISI

En son okuduğum Şair Dediğin’den sonra düşündüm bunları. Hayatı, ayrıntılarıyla anlamlandıran ve fark ettiren Ali Çolak’ın son kitabından bahsediyorum. (Ah, kimselerin vakti yok/Durup ince şeyleri anlamaya, diyen şaire selam olsun.) Ali Çolak’ın tüm kitaplarını okudum. Hem de çok defa. Çok defa diyorum çünkü onun kalemindeki incelik, derinlik öyle bir demeye anlaşılmıyor. Selim İleri’nin ifadesiyle çağdaş Türk edebiyatının en yetkin denemecilerinden olan Çolak, son eserinde öyle odalara kapı aralıyor ki. Girsen bir dert girmesen bir dert. Dert dedim çünkü, bir yanda edebiyata ömür vermişlerin hayatlarındaki ayrıntılara olan merak, diğer yanda o ayrıntıların kalplerde bıraktığı tortu. "Ya düşündüğüm gibi değilse?", sorusunun çengelinden geriye kalan ıstırab.

Şair Dediğinedebiyat dünyasının kütüphanesinde bir sefere çıkarıyor okuru. Kimler yok ki bu seferde. Yahya Kemal, Orhan Veli, Hilmi Yavuz, Cemal Süraya, Ahmet Haşim… Kitap belli başlıklar altında toplamış, şairlerin yazarların bilinmeyen yönlerini. Kimi zaman babasızlıklarına, kimi zaman oburluklarına kimi zaman da sevdalarına ve umutlarına dokunuyorsunuz onların.

ŞAİRLERİN GÖRÜNMEYEN YÜZLERİ

Ahmet Haşim’in ölümüne kadar oburluktan, yemek sevdasından vazgeçmemesi, Yahya Kemal’in yemeği kendine şehvet edinip sofrada takma dişlerini yıkaması, Şinasi Hisar’ın suyu bile yıkayarak içmesi… Nasıl olur diyorsunuz, nesilden nesile kalplere dokunmuş bu isimler mi bunları yapanlar? Aslında hiçbirmize uzak olmayan davranışlar. Ama şairler olunca kabullenmesi kolay olmuyor. Hep böyle değil elbet. Fikret’in on iki yaşında babasını kaybetmesi, Münire Hanım’ın Dranas’a kayıtsız ve sonsuz aşkı, Cahit Sıtkı’nın Ziya’ya Mektuplar’ı… Hayatın görünmeyen yüzü. Arka odası.

KALEM ERBABININ SIRLARI

Hele edebiyatçılar arasındaki birbirini sevmezlik konusu. Bugün de öyle değil mi? Bir okur hepsini sevebilirken bir yazar yanında başka bir edibin övülmesine bile tahammül edemiyor.(Yahya Kemal) Bugünün kıymetbilmez dünyasına takılan yazarlar olsa da birbiriyle kanlı bıçaklı olan, edebiyat tarihimizin en büyük kavgasına giren Muallim Naci’yle Recaizade Mahmut Ekrem arasındaki muhabbetten(!) alacakları çok şey olsa gerek. Kendisine Muallim Naci’yi kötüleyen bir adama Recaizade Mahmut Ekrem’in verdiği cevap ibretliktir: Naci belki muarızımız olabilir. Fakat ondan kepazelik sadır olmaz.

Daha fazlasını yazıp kitaba haksızlık etmek istemiyorum. Neyzen Tevfik, Refik Halid, Cenap Şahabettin, Sait Faik ve daha nice kalem erbabı okurları bekliyor sırlarını paylaşmak için.. Ali Çolak’ın sıkmayan dili, okutan bir üslubu var. Edebiyatseverlerin başucu kitaplarına bir yenisini daha ekleyen Çolak, sanırım hayatın kıyısında, aynanın arkasında yazmaya devam edecek.ALİ ÇOLAK DİYOR Kİ:

“Şair Dediğinbugüne kadarki denemelerimden farklılık taşıyor. Yazarın kendini biraz gizlediği, metinlere pek dahil etmediği bir kitap bu. Denemelerde yazar değil, olaylar, yaşantılar konuşuyor, ille de bir sonuca varmıyor denemenin gidişatı, bir hükme bağlanmıyor. Bu da şüphesiz, deneme türünün sayısız yollarından bir yoldur. Yazar, aynasını olaylara, insanların sözlerine, eylemlerine, düşüncelerine tutarak kendini unutturur. Hayatından bütün bütün endişe etmemeniz için de kimi zaman bir yerlerden başını çıkarıp gülümser yahut yoldan çıkmakta olan denemeyi tutup usulca yoluna koyuverir, iyidir böylesi de, yazarla fazla yüzgöz olmadan keyfinize bakarsınız. Uzunca bir sebeb-i telif yazmak istemedim. Sadece bir ´karşılama´ sayın bunu. Madem içeride fazla görüşmeyeceğiz; burada, kapı eşiğinde ayaküstü derdimi anlatayım dedim.”

ŞAİR DEDİĞİN

ALİ ÇOLAK

KAPI YAYINLARI

YUSUF ÇOPUR Star Kitap


Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.
Brigitte


Teşekkür Edenler: öğretmen , TürkçeM
Alıntı Yap
.
Konu: 53
Mesaj: 255
Teşekkür: +705
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Desenize elimizden bırakamayacağımız bir kitap daha çıktı.

Düştüğünde Yanında Olan Değil, Kalkman İçin El Uzatan Dosttur. Unutma, Kötü Günde Katkısı Olmayanın İyi Günde Hissesi Yoktur.
Dostoyevski


Teşekkür Edenler: sahin_21
Alıntı Yap
.
Konu: 97
Mesaj: 349
Teşekkür: +1642
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 15/09/2012

bilgilendirme için teşekkürler, beğenerek okuduğum yazarlardan biridir Ali ÇOLAK.Teşekkür Edenler: sahin_21
Alıntı Yap
.
Konu: 309
Mesaj: 848
Teşekkür: +2223
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Bilgi için teşekkür ederim

Niyeti iyilik olan, karşılaştığı kötülüğe takılıp kalmaz.


Teşekkür Edenler: sahin_21
Alıntı Yap
.
Konu: 2,916
Mesaj: 4,690
Teşekkür: +24999
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Bilgilendirme için teşekkür ederim dostum


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: sahin_21
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Nazan Bekiroğlu'nun Yeni Kitabı Mücella sahin_21 1 2,733 16/09/2015, 20:13
Son Yorum: Mesut Hayat
  İhsan Oktay Anar'ın yeni kitabı Galiz Kahraman ÇIKTI... Mesut Hayat 0 1,236 07/01/2014, 23:59
Son Yorum: Mesut Hayat
  Nazan BEKİROĞLU'nun Yeni Kitabı ÇIKTI... Mesut Hayat 1 1,490 06/10/2013, 11:28
Son Yorum: alev yalın
  Ayşe KULİN - Bora'nın Kitabı sözde özne 1 1,574 29/09/2012, 20:10
Son Yorum: gizli özne

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım