Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Arkadaşlar, sadece öneri bekliyorum...
Yazar : ahmetac Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 9 Görüntüleme : 3248


Arkadaşlar, sadece öneri bekliyorum...
Konu: 8
Mesaj: 57
Teşekkür: +65
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 10/09/2012

Arkadaşlar,
Özelikle 5. sınıfta okuma ve yazmada ciddi sıkıntıları olan öğrencilerim var. Bu öğrencilerin problemlerini aşmak için nasıl bir yol izlemeli, hangi çalışmaları yaptırmalıyım? Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...


Teşekkür Edenler: murat bey
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 21/09/2012, 22:39, Düzenleyen: ahmetac.) .
Konu: 6
Mesaj: 121
Teşekkür: +68
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 16/09/2012

Aslında bu ilkokul öğretmeninin işi; ama anladığım kadarıyla öğrencileriniz çok boşlar.Yazı çalışmasına ağırlık vermenizi öneririm.Şöyle ki; baktıkları bir metni defterlerine yazmalarını isteyebilirsiniz.Düzenli bir şekilde devam ederseniz verim alacaksınızdır, ama çok zahmetli olacağını söyleyebilirim.Çalışmalarınızda başarılar.

Dünyada akla değer veren yok madem,
Aklı az olanın parası çok madem,
Getir şu şarabı, alın aklımızı:
Belki böyle beğenir bizi el alem!

                                    Ömer Hayyam

Teşekkür Edenler: ahmetac
Alıntı Yap
.
Konu: 7
Mesaj: 49
Teşekkür: +31
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 22/08/2012

Bizim okulda da aynı durum söz konusu hocam. Hatta okuma yazma bilmeyen bir öğrenci var. 4 sene bir öğretmenin gözetiminde okuma yazma öğrenemiyorsa bu saatten sonra ne yapılabilir kocaman bir soru işareti. İşin garibi şimdi o öğrencilerin okuma yazma problemi size mal edilecek. Allah kolaylık versin. Bence bu öğrenciler zaten evde ders çalışma özelliği olmayan öğrenciler oldukları için yazma ödevleri falan vermek çok faydalı olur mu bilemiyorum. Eğer arada boş saatleriniz varsa ders programınızda özel okuma yazma etkinliği yaptırabilirsiniz. Okuma yazma problemi olan bir öğrencinin diğer derslerde başarılı olması zaten mümkün değil. Tabi kolay değil ama başka da aklıma bir şey gelmiyor doğrusu.


Teşekkür Edenler: ahmetac
Alıntı Yap
.
Konu: 1
Mesaj: 28
Teşekkür: +18
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 06/08/2012

Hocam, bizde de aynı durum söz konusu. Ben şöyle bir yöntem izledim şimdilik faydasını görüyorum. Bu durum tek başına halledilecek bir şey değil o yüzden ben işin çoğunu velilere yıktım. Problemi olan öğrencinin defterine direkt velisine hitaben ödevler yazıyorum. Mesela diyorum ki "Nurcan Hanım, Mert'in okuma konusunda sıkıntısı var. Para Cüzdanı isimli metni size sesli okusun. Defterine sizin söylediğiniz beş cümleyi yazsın." Ertesi gün bakıyorum ödev yapılmış olarak geliniyor. Veli ile ilk bu şekilde iletişim kurdum. Sonra veli toplantısı yaptım. Orada baktım ki veli durumdan memnun, çocuğuyla özel ilgilenilmiş olmasına karşılık sorumluluk duyuyor. Hatta "Bu verilen ödevler aynı zamanda sizin de ödeviniz. Ancak bu şekilde çocuğunuzu kazanırız." diye velileri uyardım. Şimdi her gün yazışıyoruz velilerle. Çocuklarda ilerleme var. Bir de hocam veli toplantısında velilerle özel konuşun. Böyle çocukların çoğunlukla özel durumları oluyor. Benim bu öğrencilerimden ikisi doktor kontrolünde psikolojik ilaçlar kullanıyormuş. Hayret ettim ve çocuğa daha farklı bakmaya başladım.

Teşekkür Edenler: ahmetac
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 57
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 10/09/2012

Arkadaşlar, önerileriniz ve görüşleriniz için çok teşekkür ediyorum. Önerilerinize uyarak güzel yazı defteri aldırdım. Alfabeyi en baştan el yazısı ile yazdırmaya başladım. Önümüzdeki hafta cümle yazımına başlayacağım.Sonra sırayla kısa paragraf, uzun paragraf ve metin yazdırarak devam edeceğim. Ardından okuma etkinliklerine başlatacağım. Umarım işe yarar.Tekrar teşekkürler...


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 13
Mesaj: 58
Teşekkür: +114
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/09/2012

Arkadaşlar aslında bizim okulda da var bir kaç öğrencimiz ama bir tanesi daha ağır sanırım. Bakıyor, dinliyor, anlıyor ama konuşmuyor ya da kouşamıyor. Açılabilir mi acaba bu öğrencimiz. Benzer durumları yaşayan arkadaşlar var mı aramızda?

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım