Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Atatürk için söylenen ve yazılanlar
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1536


Atatürk için söylenen ve yazılanlar
Konu: 3,062
Mesaj: 4,846
Teşekkür: +29815
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

ATATÜRK İÇİN SÖYLENEN ve YAZILANLARMilletinin mutluluğu ve refahı kadar diğer milletlerin de mutluluğunu ve refahını düşünen Atatürk’ün ölümü dünyada geniş yankılar uyandırmıştır.

· Onsuz... fakat ona bin kere verdiğimiz bir tek namus sözüyle kaldık : Eserini ve davasını korumak ve yükseltmek... Bizler için hayatın manası varsa, bu yemini yerine getirmek için yaşamaktır.
Falih Rıfkı ATAY· Atatürk’ün devlet yönetimi ve yaptığı inkılap; yalnız Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkilemiştir.
Yunan Başbakanı· Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.
İngiltere Başbakanı

· Bizim aslımız rengi uçmuş bir kıvılcım iken, Atatürk’ün bakışı ile cihanı kaplayan ve aydınlatan bir güneş haline geldi.

İkbal (Pakistan’ın milli şairi)· Türk ulusu sonradan Mustafa Kemal Paşaya Atatürk ismini verdi. Bence bu, ayağına kadar gelen Osmanlı tahtı yerine, ulusunun gönlündeki tahtı üstün tutan bir öndere, o ulusun gösterebileceği en yerinde şükran ifadesidir.

Eski Fransız Elçisi Kont De Shambrun (1939)· O, daha dünyaya lazımdı.
Churchil· Asker Atatürk, Avrupalı güçlerin düzenlerine, o zaman hiç kimsenin göze alamadığı bir ataklıkla karşı koydu ve ülkesinin tarihini değiştirdi. O, Türkiye’ye sürekli kurumlar ve ulusal bir ülkü kazandırdı. Verdiği her şey, bugünün Türkiye’sinde yaşama gücü olarak devam etmektedir.
Lord Kinros – 1964· Kudüs’te toplanan on binlerce Arap, minare ve kulelere yerleştirilen mitralyözlerin ve zırhlı arabaları içindeki İngiliz askerlerinin karşısında gökleri dalgalandıran bir gürleyişle coşkun şekilde haykırıyorlar: “Yaşasın Mustafa Kemal!”

Pierre Benoit (Fransız Yazar 1921)· Arkadaşlar! Yüzyıllar pek nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahiyi çağımızda Türk ulusu yetiştirdi. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelir?
Loyd George· Büyük Adamı Saygı ile Selamlarım.

Atatürk adı insana, bu yüzyılın büyük insanlarından birinin tarihi başarılarını, Türk halkına ilham veren liderliğini, modern dünyayı ileri görüşlü anlayışını ve bir askeri lider olarak kudret ve yüksek cesaretini hatırlatmaktadır.

Çöküntü halinde bulunan bir imparatorluktan hür bir Türkiye’nin doğması, yeni Türkiye’nin hürriyet ve bağımsızlığını şerefli bir şekilde ilan ve o zamandan beri muhafaza etmesi Atatürk’ün ve Türk halkının işidir.
Kennedy – A.B.D. Başkanı· Işık Tutan Bir Lider,

Türk milletinin hürriyeti ve Türkiye milli kalkınması için çetin mücadelelere adı karışan Kemal Atatürk’ü, memleketimiz çok iyi tanır. Yakın ve Orta Doğu ilk cumhuriyetin doğuşunu O’na borçludur. Bu cumhuriyet, bir çok milletin milli hürriyet hareketine ışık tutmuştur.
Kuruşçef – Sovyet Başbakanı· Atatürk, yüzyılların geleneklerine bağlı kalmış olan milletine içeride ve dışarıda yeni yollar gösterdi. Demokratik bir hukuk devletinin kurulmasına karşı koyan bütün engelleri ortadan kaldırdı. O, Avrupa ve Batıya yönelmekle yeni Türkiye’nin kaderini tayin etmiş oldu.

Alman milleti de Atatürk’e bir devlet adamı olarak büyük şükran hissi beslemektedir.
Prof. Erhardt – Alman Başbakanı· Onda, hayran olduğum iki harikulade vasıf vardır ki, biri alev gibi vatan sevgisi, öteki mutlak bir mantık ve vahdet manzarası veren nefse hakimiyetidir.
E. Herriot· Sevimli, sempatik, mütevazi duruşlu, fakat kararlarında aşırı derecede ısrarlı, dileklerinde sarsılmaz surette sebatlı, görüşlerini açıklamada tereddüde yer bırakmayacak kadar açık.
General Liman Von Sanders· Tarih, içten ve dıştan binlerce düşmanın ihanetine uğramış ve parça parça olmuş bir ulusu yerden kaldırıp göklere yükselten bu yüce insanı yalnız ve yalnız mükemmellikle vasıflandırabilir.

İsmi mânayı en güzel ifade ediyor, Kemal Atatürk.

Hasan-Ali Yücel· Onun ölümü, Türkiye’nin sarsılması olmayacak; çünkü bütün genç kuşak, önderi tarafından çizilen yolu inançla ve coşkunlukla izlemektedir.
Macaristan, Uj Mogyar Gazetesi· Atatürk, arkasında, geleceğinden korkmayan kuvvetli ve milli bir devlet bırakmaktadır.
Çekoslavakya, Bohemiya Gazetesi· Atatürk gibi insanlar, bir kuşak için doğmadıkları gibi bir devre için de doğmazlar. Onlar, önderlikleriyle, yüzyıllarca milletlerinin tarihinde hüküm sürecek insanlardır.
İran, Tahran Gazetesi· Atatürk, Türk milletinin ruhunda Türk bayrağı gibi dalgalanan bir baştı.
İngiltere, Daily Times Gazetesi· Hiçbir kimse bu muzaffer general, bu yılmaz devrimci, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar kendi ulusunun kalbine yakın olamamıştır.

Petit Parisien Gazetesi – (1938)· O’nun ölümüyle birlikte dünya, artık eskisi kadar enteresan bir yer olmaktan çıkacaktır.

Bulgar, Dness Gazetesi – (1938)· Hiçbir ülke, Atatürk’ün Türkiye’sinin gördüğü değişiklikleri bu kadar hızlı bir şekilde görmemiştir. Bu günün Türkiye’sinin tarihi Mustafa Kemal’in tarihidir.

Bulgar, Dness Gazetesi – (1938)

· Tarih çok büyükler gördü. Yirminci yüzyılda büyüklük rekorunu ise, Türkoğlu Türk Atatürk kırdı.

L’llustration Dergisi (1938)· Mevcut rütbelerin hepsini kaldırdığı bir ülkede, Mustafa Kemal bütün rütbeleri kazanmıştır. Türkiye’de düşünebilecek en şerefli isim de ona verilmiştir.

Marcel Sauyage (Fransız Gazetesi 1935)

· Türkiye, İslam dünyasında bir mucize manzarası göstermektedir. Türkler ebediyen Atatürk’e minnettar kalacaklardır.
Çekoslavak Ç.T.K. Ajansı 1939

· Atatürk’ün yaptıkları insanoğlunun kolay kolay yapabileceği şeylerden değildir. O, büsbütün başka bir insandı.

El-Mısri Gazetesi (Mısır 1938)· Atatürk, yirminci yüzyılın en büyük mucizesidir.

National Tidenge Gazetesi (Danimarka 1938)· Atatürk, şahsiyet ve kabiliyetin en büyük timsali idi. O yirminci yüzyılın en büyük olayını yaratan adamdır.

National Tidenge Gazetesi (Danimarka)· Atatürk öldü, şimdi O’nun büyük şan ve şereflerle dolu ismi, Ankara kayalarının üzerinde unutulmaz günlerin hatırası olarak ölümsüzleşiyor.

Slova Gazetesi (Bulgar 1958Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: sesbayrağım
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Atatürk'ün Yaşamı (1881-1938) Mesut Hayat 0 1,771 30/07/2012, 18:17
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım