Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor
Yazar : leyla34 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 2 Görüntüleme : 1951


Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor
Konu: 422
Mesaj: 787
Teşekkür: +2293
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Babanın Davranışları Çocuğun Geleceğini Belirliyor

Çocuk gelişiminde her ne kadar anne ön planda gibi görünse de, ailede ‘’baba’’ kavramının önemi tartışılmaz bir gerçektir.

Bir çocuğun hayatında anne ve babanın rolleri farklıdır ve hiçbiri diğerinin rolünü üstlenemez. Günümüzde korkulan ve akşam eve geldiğinde çocuğu azarlayacağı düşünülen ‘’baba’’ modeli yavaş yavaş yok oluyor.

Babalar Artık Daha Anlayışlı...

Geleneksel ailelerde baba dendiğinde akla çalışıp para kazanan ve evin ihtiyaçlarını karşılayan, otoriter, akşam işten eve geldiğinde rahatsız edilmemesi gereken bir model gelebilir. Ancak günümüzde, özellikle annenin de çalıştığı ailelerde artık ‘’baba’’ rolü ciddi bir değişime uğradı. Eski sert ve sinirli babalar yerini anlayışlı, çocuğuyla ilgilenen, sorunları çözmede etkili, tatlı-sert bir ‘’erkek’’ modeline bıraktı.

İyi Bir Baba Olmanın Yolu Sabır ve Tecrübeden Geçiyor

Bebeklerin ilk yaşlarında anneye olan ilgi ve bağlılığı ikinci yaştan itibaren babaya yönlenir. Baba-çocuk ilişkisinde doğru iletişimin fiziksel temas ve birlikte verimli vakit geçirmektir. Hiç kimse ‘’iyi bir baba’’ olarak doğmaz. Baba olmak sevgi, tecrübe, sabır ve bilgi edinmeyle gerçekleşir.

Baba, Çocuk İçin En Önemli Güven Kaynağı...

Baba; çocuğun çevresindeki en önemli modeldir. Erkek ve kız çocuklarına göre farklılık gösterebilen baba-çocuk ilişkisinde en önemli nokta çocukluk döneminde babaya duyulan güvenin, çocuğun yetişkinlik döneminde ciddi bir rol oynamasıdır. Yapılan araştırmalarda erkek çocuğa sahip babaların, çocuğuyla daha ilgili olduğunu belirlendi.

İyi bir baba modeli, hem çocuğun gelişimini hızlandırır hem de babanın özgüvenini artırır. Sağlıklı baba-çocuk ilişkisi olan ailelerde babasından sevgi ve ilgi gören çocuk hem sosyal hayatında hem de okul hayatında başarılı olur, el becerilerini baba desteğiyle geliştirir.

Cinsel Kimliğini Baba Sayesinde Kazanıyor

Bir çocuğun tanıdığı ilk ‘’erkek’’ modelinin babadır. Özellikle erkek çocukların cinsel kimliğini babadan modellediğini, kız çocukların da karşı cinsi tanıması ve güvenmesi anlamında babadan etkileniyor.

Baba-çocuk ilişkisinde çocuğun zihninde oluşacak ‘’iyi baba’’ kavramına annenin desteği kaçınılmazdır. Anne-baba arasındaki ilişkinin çocuğu büyük ölçüde etkiliyor. Annenin babayı azarlaması ve aşağılaması, ev işlerinde babanın daha aktif olması gibi durumlarda çocuğun babaya olan güveni azalıyor ve çocuk kimlik karmaşası yaşıyor. Bu nedenle annenin, çocuğa ‘’baba’’ kavramını doğru bir şekilde tanımlaması, davranışlarında da çelişkiye düşmemesi çocuğun ruhsal sağlığı için son derece önemlidir.

Baba-Çocuk İlişkisinde Bunlara Dikkat!

* Baba, çocuğa sevgi, ilgi göstermeli ve zaman ayırmalıdır.

* Bebeğin sağlığı, beslenmesi, temizliği gibi ihtiyaçlarını karşılaması önemlidir. Bu davranışlar, gelecekteki sağlıklı ilişkinin önemli bir parçasıdır.

* Çocuğu olduğu gibi kabul etmeli, başkalarıyla kıyaslamamalıdır.

* Çocuğun çabalarını, olumlu davranışlarını desteklemeli, başarısızlıkları karşısında sabırlı, sakin ve yapıcı olmalıdır.

* Tüm davranışlarıyla çocuğa iyi bir model olmalıdır.

Uzm. Dr. Mehmet YavuzAlıntı Yap
.
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1177
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Gerçekten de önemli bilgiler,tüm babaların okuması lazım...

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 207
Teşekkür: +81
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 06/08/2012

(21/08/2012, 13:21)doğanumut Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Gerçekten de önemli bilgiler,tüm babaların okuması lazım...

Katılıyorum.Paylaşım için teşekkürler hocam.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım