Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Bakan Yılmaz: Alfabeyi biliyor diye öğretmen olunmaz
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1362


Bakan Yılmaz: Alfabeyi biliyor diye öğretmen olunmaz
Konu: 2,918
Mesaj: 4,692
Teşekkür: +25116
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Bakan Yılmaz: Alfabeyi biliyor diye öğretmen olunmaz

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: - "(Öğretmen alımları) Mülakat devam edecek. Alfabeyi bildi diye bir öğretmene evladınızı teslim eder misiniz? Öğretmenin biliyor olması yetmez, bildiğini anlatabilmesi önemlidir"


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen alımlarıyla ilgili, "Mülakat devam edecek. Alfabeyi bildi diye bir öğretmene evladınızı teslim eder misiniz? Öğretmenin biliyor olması yetmez, bildiğini anlatabilmesi önemlidir." dedi.

Yılmaz, Kilis 7 Aralık Üniversitesinde düzenlenen "Gençler Buluşuyor" programında AK Parti'nin eğitim alanında yaptığı hizmetleri anlattı.

Özellikle son yıllarda eğitime ciddi bütçelerin ayrıldığını hatırlatan Yılmaz, gelişmenin ve kalkınmanın en önemli maddelerinden birisinin eğitim olduğunu vurguladı.

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, bir öğrencinin öğretmenlere yönelik mülakatın devam edip etmeyeceğini sorması üzerine Yılmaz, "Mülakat devam edecek. Alfabeyi bildi diye bir öğretmene evladınızı teslim eder misiniz? Öğretmenin biliyor olması yetmez, bildiğini anlatabilmesi önemlidir. Bildiğini anlatabiliyor ve onu ikna edebiliyor olması lazım, beden dilini kullanabilmesi lazım. Öğretmen lider kişiliktedir ve kendine öz güveninin olması lazım. Bunlar bizden önceki kanunda da vardı ama geçmişte uygulanmadı." diye konuştu.

Geçen aylarda İstanbul Ümraniye'de bir ilkokul öğretmeninin, tahtaya yazı yazan öğrencisini azarlayıp tokat attığı görüntüleri hatırlatan Yılmaz, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, o öğretmenin test sistemiyle geldiğine dikkat çekti.

- Öğretmenlere psikoteknik belgesi

Mülakat sisteminin öğrencilerin yararına olduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Mülakat yetmez bunun yanında bir de psikoteknik sınavı yapılsın diye Milli Eğitim Komisyonuna teklif getirdi muhalefet partisi. 'Dediğiniz doğru eğer isterseniz destekleriz ama öneriyi siz verin.' dedik. Şimdi bilgi çağındayız. Bir öğrenci bir konuyu internetten iyi araştırırsa öğretmeninden daha iyi bilebilir mi? Bilir. Sınıfa geldiğinde o konuyla ilgili öğretmene sorular sorup da öğretmenin kendisi kadar bilmediğini gösterebilir mi? Tabii ki gösterir. O zaman öğretmenin böyle bir konu hakkında kendisini yetersiz gösteren bir öğrenciye karşı reaksiyonu nasıl olacak. Dolayısıyla öğretmenleri de ilave bir testten geçirdikten sonra öğrenciyle yüz yüze getirilse daha iyi olur diye düşünüyorum. Mülakat şart ama bunu adaletle yapmak lazım. Evladınızı görmediğiniz birisine teslim ediyorsunuz sadece puanı yüksek diye. ODTÜ mezunu seri katil olsa teslim eder misiniz? Birinin notunun yüksek olması ona evlatlarını teslim edeceğiniz anlamına gelmez."

- "Aile birleşmesi öğretmenin yanında oluştu"

Bakan Yılmaz, öğretmenlerin eş durumundan tayin olduğunu, bu nedenle Doğu ve Güneydoğu'da öğretmen bulabilmenin zor olduğunu, bunun öğrencilere de olumsuz yansıdığını söyledi.

Bir öğretmenin, öğrencisinin ailesini, ders çalıştığı ortamı, ailesinin gelir durumunu bilmesi gerektiğine işaret eden Yılmaz, bir yılda öğretmenlerin bunu anlamasının zor olduğunu kaydetti.
Temel amaçlarının öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Onun için de biz yasa değişikliği yaptık. Dedik ki, aile bütünlüğü tabii anayasa koruması altında ama eşi polis ise öğretmen polisin yanına gitmeyecek, polis öğretmenin yanına gelecek. Eşi mühendis ise eşi mühendisin yanına gitmeyecek, mühendis öğretmenin yanına gidecek. Eşi kaymakam ise kaymamak öğretmenin yanına gidecek. Dolayısıyla aile birleşmesi öğretmenin yanında oluştu. Muhakkak ki öğretmenlerimizin özel durumlarını dikkate alacağız ama öncelikle 18 milyon öğrenci diyoruz." diye konuştu.
Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 0
Mesaj: 4
Teşekkür: +1
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 07/12/2016

Kesinlikle katılıyorum bütün ğretmenleri mülakatla alsınlar eğitimin içine tükürmeye az kaldı zaten bitti ya neyse. 7.sınıf öğrencisine yazılıda komposizyon sorusu olarak referandumla ilgili düşünceleriniz nelerdir?sorusunun sorulmasını kim nasıl izah edebilir.Hatta bir öğretmen nasıl rengini belli eder evet ya da hayır diyeceğim der.Ne yazık ki bu işi mülakatla gelenler fazlaca yapıyor.
45 yıl boyunca fetoculer devlete sızmış(gerçi sayıya bakınca devlet fetoye sızmıs ya neyse) diye isyan edildi siyasetçiler tarafından peki şimdi ne yapılıyor devletin bütün personeli akp için çalışıyor memursen adam fişleme derdinde hala.feto için denilenleri şimdi akpliler yapıyor.
Kurumlarda çalışanlar rengini belli etmemeli neye inanırsa inansın paylaşmamalı diye düşünüyorum.Mesala Türkçe paylaşım yapan diğer sitelere bakıyorum akp reklamıyla dolu bu sitelere sadece öğretmen girmiyor öğrenci de giriyor.İyi ki opera var da reklam engelleyici sayesinde hayır ya da evet rezilliğine şahit olmuyorum.

Yıllar önce dönemin başbakanı öğretmen maaşlarına zam gündeme gelince ne işleri var öğretmenler odasında sigara içiyor demişti.Şimdi ise alfabeye indirgediler yazıklar olsun ne diyeyim.Kimse ygs deki felaketi konuşmuyor.Sıfır çeken binlerce öğrenciyi konuşmuyor,barajı geçemeyen öğrencileri konuşmuyor.Ancak sistem değiştirelim,dershaneleri kapatalım okulda dershanecilik yapalım hafta sonu kurs düzenleyelim vs. bu insanlar öğretmenle uğraşacağına kendilerine baksalar belki sorunlar kökten çözülür diye düşünüyorum.Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Öğretmen Gelişim Eylem Planı Hazırlandı doğanumut 3 181 , 20:28
Son Yorum: guzz
  MEB, Öğretmen Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağını, görüşe açtı doğanumut 0 3,049 23/02/2018, 19:20
Son Yorum: doğanumut
  2018 Yılı Engelli Öğretmen Ataması Takvimi Yayımlandı doğanumut 0 86 23/02/2018, 17:43
Son Yorum: doğanumut
  MEB İsmet Yılmaz : İkili eğitimi tamamen kaldıracağız doğanumut 0 317 22/02/2018, 20:48
Son Yorum: doğanumut
  MEB İsmet Yılmaz :Milli gelirin yüzde 6.2’si eğitime doğanumut 0 40 20/02/2018, 23:17
Son Yorum: doğanumut
  MEB İsmet Yılmaz : Eğitimde Avrupa'nın Önünde Olacağız doğanumut 2 137 14/02/2018, 00:36
Son Yorum: doğanumut
  BİLSEM'lere Alınacak Öğretmen Kontenjanları doğanumut 2 452 06/02/2018, 18:39
Son Yorum: doğanumut
  MEB İsmet Yılmaz:Öğrencilere Tablet Yerine Bilgisayar Dağıtmayı Planlıyoruz doğanumut 2 479 01/02/2018, 01:04
Son Yorum: doğanumut
  MEB Geçici Süreli Öğretmen Başvurusu ( YENİ) doğanumut 0 971 29/01/2018, 20:55
Son Yorum: doğanumut
  Destekleme ve Yetiştirme Kursları Öğretmen Başvuruları Yarın Başlıyor! doğanumut 2 365 29/01/2018, 12:45
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım