Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Dinçer: 66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil
Yazar : asude44 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1165


Dinçer: 66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil
Konu: 20
Mesaj: 272
Teşekkür: +391
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Bakan Dinçer'in konuşmasından satırbaşları:
Eski sistemden veli, öğretmen sistem memnun değildi. Küresel düseyde başarının önüne geçiyordu.Tek tip insan ve tek tip eğitim anlayışından vazgeçiyor. Eski sistemde tek tip bir eğitim sunulduğu için çocuklar arasında rehkabet yoktu ancak yeni sistemde çocukların becerileri göz önüne alınacağı için daha başarılı bir eğitim olacak.

66 ay sorun çıkartacak bir mesele değil
66 ay meselesi büyük bir sorun olarak görülmemeli. Birtakım sorunlar olursa onları gözden geçireceğiz. Bizim tahminimizden bile az çıktı bu şekilde okula gelmeyen çocuk sayısı.

Eğitimde 3 temel nokta değişmedikçe değişim olmuş sayılmaz
Bu eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri bu ülke çok büyütüyor. 3 önemli öğe vardır: Bir öğretmen, iki müfredat, üç eğitim ortamı. Eğer bunları değiştirmiyorsanız, yaptığınız değişikliklerin ne manası var. Bunun dışında yapılan değişiklikler, yüzeyseldir. Türkiye ilk defa paradigmasını değiştirmeye çalışıyor, eğitim ortamlarını iyileştirmeye çalışıyor. Müfredat değişti. Eğitim algısını değiştirmeye çalışıyoruz biz, yeni stratejiler peşinden koşuyoruz. Geçmişteki değişiklikler gerçek değişiklikler değildi. Küresel müfredata göre şimdi bizim yapıtğımız gerçek değişiklik, geç kalmış bir değişikliktir.
Bu değişikliği 5 sene önce yapmaya kalksaydınız, Türkiye'de yapmanız mümkün olmayabilirdi. Her yıl yüzde 2 oranında okullaşma oranında yükselme elde ettik. Türkiye'nin 2011'deki oranı tüm dünyanın okullaşma oranının üstündedir.

Teknolojik altyapınız müsait değilse, söz konusu değişiklikler nasıl yapılabilirdi? Biz artık bu ülkede öğretmen ihtiyacının yüzde 87'sini karşılayabilir hale geldik.
Bütün bunlara rağmen hala ciddi sorunlarımız var. Hala derslik ihtiyacımız var. Hala yüzde 15 civarında öğretmen eksikliğimiz bulunuyor.

Teknik eksiklikler düzeldikten sonra bu adımlar atılsaydı diye düşünmek, bir 10 yıl daha bekleyelim manasına gelir. Bu kadar geç kalmak doğru değil. Biz artık şiddetle eğitim meseleleri konuşulurken, bazı analizlerin rakamlar üzerinden yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Konuyla ilgili bilgi isteyen insanlarımızın hepsine bilgi vermeye hazırız. Ama kanaat üzerinden yapılan eleştiriler gerçekçi değil.
478 bin öğrenci gelecek. Ortaöğretimde de 200 bin civarında öğrenci geleceğini varsaydık. Geçen yıl biz tüm Türkiye'de yaklaşık 22 bin derslik hizmete açtık. Bunlarda 11 binini yeni yaptık. Geri kalanını da proje aşamasındakileri tamamladık. Bu açıdan bakıldığında bugün eğitime başladığımızda geçen yıldan kesinlikle daha kötü durumda değiliz. Bunun üzerinden ikili eğitim yapıyoruz, geç çıkacağız gibi tartışmalar yeniden gündeme getiriliyorsa, burada siyasi niyetler vardır.
Bu yıl tam 4 bin 900 derslik kazandırdık. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır, Batman, yani göç alan illerimiz ciddi anlamda altyapı eksikliği hissetmeye devam ediyor. Biz de yatırımları oraya yönlendiriyoruz. Bunun üzerinden yapılan tartışma, eğitimle alakalı bir tartışma değildi.
Eğitim sisteminin yeni hali bu yıl birinci sınıfları etkileyecektir. Bunun dışındakiler için koparılan fırtınanın eğitimle alakası yoktur.
Eğitim alanında oldukça iyi olan ülkelerin genel ortalamasına baktık. Biz çocuklarımıza 198 saat daha az Matematik öğretiyoruz. Bunun için çocuklarımızı okullarda 1 ders saati daha fazla okutma kararı aldık. Aslında 200 saat daha fazla Matematik almak, dersane ihtiyacını giderecek.
Biz çocuğa uygun bilgiyi, ona uygun şekilde sunabilmek için çalışıyoruz.

Fedakar öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz
Çok şükür Türkiye çapında eğitime başladık ve çok büyük problemler olmadı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütün çalışanları yaz boyunca gece gündüz çalıştılar. Öğretmenlerimize fedakarlıkları nedeniyle teşekkür ediyorum.
Tüm derslerimizde küresel müfredat neyi gerektiriyorsa o yenilikleri yapacağız. İki, yöntemimizi değiştiriyoruz. Talim Terbiye Kurulu yeniden yapılandı. Şu ana kadar gündemimizde olmayan dijital kitapları gündemimize alıyoruz.
Eğer konuşulan dili Matematik formülü gibi öğretmeye kalkarsanız, doğru bir yöntem belirlememiş olursunuz. Ya da biz Tarih'i kronolojik olarak anlatıyoruz. Kronolojik olarak tarih bize pek bir şey öğretmiyor. Halbuki biz yeni yaklaşımızda, tarihi olayları nedenleri ve sonuçlarıyla göstermeye çalışacağız. Yani bir değer üzerinden bir şey vermeye çalışacağız.
Seçmeli dersteki amaç, otokratik tarz yerine, demokratik bir tarzdır. Seçmeli dersler konuşulurken, sadece Kuranı Kerim, Siyer ve Kürtçe üzerine yoğunlaşmak, diğer derslere yapılan bir haksızlıktır.

Ders seçimi haftaya da olacak
Önümüzdeki haftasonuna kadar öğrenciler ders seçebilecek. Eğer okullarda öğrencilere ders seçiminde bir dayatma yaşatılıyorsa, velilerin Milli Eğitim Bakanlığı'na şikayette bulunmaları gerekir.
Öğrencilerimiz, bir dersi seçtiğinde öncelikle okulda bulunan o dersi verebilecek öğretmenlerimizi görevlendireceğiz. Eğer okulda yeterli öğretmen yoksa, önceden de olduğu gibi, ilgili dersler için ücretli öğretmen alacağız.
Bütün eşler, nasıl oluyor da Batı'ya giderken eşlerini yanlarında istiyor da, Doğu'ya giderken eşlerini yanlarında götürmek istemiyorlar. Buradan bakıldığında, bu eş durumunun, genel olarak duygusallıktan kaynaklandığını görüyoruz. Tabii ki biz bakanlık olarak insanlarımızın duygusal tatminlerini önemsiyoruz ama ülke imkanlarını da göz önünde bulundurmalıyız.


Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz, ya da yazılmaya değer şeyler yap.


Teşekkür Edenler: leyla34 , doğanumut , uzmanhoca
Alıntı Yap
.
Konu: 29
Mesaj: 233
Teşekkür: +195
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 26/07/2012

Evet şu an sorun dersler başlamadı çünkü Smile

Her işin bir uzmanı var Smile

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Millî Eğitim Bakanlığı, sadece bugünü değil, geleceği inşa eden bir bakanlıktır doğanumut 0 73 02/03/2018, 19:17
Son Yorum: doğanumut
  MEB İsmet Yılmaz: Eğitimin amacı sınava değil, hayata hazırlamak doğanumut 0 160 07/01/2018, 11:34
Son Yorum: doğanumut
  Yardımcı ders kitabı (bir şartla) yasak değil Mesut Hayat 0 1,325 17/10/2017, 07:10
Son Yorum: Mesut Hayat
  20 Mayıs tatil mi değil mi?İşte Cevabı(Resmi Yazı) Mesut Hayat 0 1,242 17/01/2014, 22:23
Son Yorum: Mesut Hayat
  Bakan Dinçer'den Alan Değişikliği İptali İsteyenlere Cevap! TürkçeM 3 1,858 24/12/2012, 00:31
Son Yorum: uzmanhoca
  Dinçer: Bugünden itibaren kılık-kıyafet serbest Mesut Hayat 5 2,166 02/12/2012, 18:11
Son Yorum: alagül
  Dinçer: Rotasyon için hazırlık yapıyoruz Mesut Hayat 1 1,478 23/11/2012, 19:00
Son Yorum: yazanel
  Dinçer: KPSS öğretmenlere yönelik 15 alanda olacak Mesut Hayat 0 1,003 13/11/2012, 19:56
Son Yorum: Mesut Hayat
  Bakan Dinçer'den Çalışan Velilere Müjde Mesut Hayat 2 1,457 15/09/2012, 17:14
Son Yorum: doğanumut
  Bakan Dinçer :15 Bin Ücretli Öğretmen Alacağız doğanumut 0 897 19/08/2012, 22:18
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım