Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Diş ipi kullanan altı yaş genç gösteriyor
Yazar : TürkçeM Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 736


Diş ipi kullanan altı yaş genç gösteriyor
Konu: 309
Mesaj: 848
Teşekkür: +2286
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Diş ipi kullanan altı yaş genç gösteriyor


Diş taşı nedeniyle oluşan enfeksiyon kalbi hedef alıyor. Bu nedenle artık ABD’deki hastanelerin kardiyoloji servislerinde diş uzmanları da var. Dr. Sibel Karaman, diş ipi kullanan …

Diş taşı nedeniyle oluşan enfeksiyon kalbi hedef alıyor. Bu nedenle artık ABD’deki hastanelerin kardiyoloji servislerinde diş uzmanları da var. Dr. Sibel Karaman, diş ipi kullanan ve diş taşlarının temizletenlerin, kalp krizinden korunduğunu ve genç göründüğünü söylüyor

Diş taşları bazen hiç fark edilmiyor, bazense küçük kanamalarla kendilerini gösteriyor. Doktorlar Merkezi’nden uzman diş doktoru Sibel Karaman, kalp krizine bile neden olabilecek diş taşı oluşumuyla ilgili soruları yanıtladı:

Diş taşlarını altı ayda bir temizletenlerde; kalp hastalığının görülme oranı daha mı düşük?
Diş taşını oluşturan bakterilerin vücutta en sevdiği organ; kalp kası ve kalp kapakçığıdır. Dolayısıyla ağzında çok diş taşı olan hastalarda enfeksiyon oluşuyor ve bu enfeksiyona neden olan bakteri de kalbi hedef alıyor. Amerika’daki Kaliforniya Üniversitesi’nin kardiyoloji bölümünde artık diş eti hastalıkları uzmanları da bulunuyor. Amerikan Tıp Derneği’nde; 100 bin kişinin katıldığı bir çalışma yapıldı. Araştırmada; altı ayda bir diş taşlarını temizletenlerin kalp krizi geçirme riskinin; hiç diş hekimine gitmeyenlere göre yüzde 24 daha az olduğu kanıtlandı. Yani dişini temizleten, aynı zamanda kalbini de korumuş oluyor. Araştırmalar; dişlerine iyi bakıp diş ipi kullananların; altı yıl daha genç göründüğünü doğruluyor.

AZ SU İÇİN DE OLUR
Dişlerini düzenli olarak fırçalayan birinde yine de diş taşı oluşur mu?
Oluşabilir, çünkü sadece diş fırçalamak, diş taşı oluşumunu engelleyemiyor. Beslenme, sıvı tüketimi ve hatta yanlış fırçalama bile diş taşına neden olabiliyor. Diş ipi, ağız duşu veya ara yüz fırçasının mutlaka kullanılması gerekli. Akşam dişini fırçaladıktan sonra bir şey yiyen ve ondan sonra uyuyan kişilerde diş taşı çok görülür. Az su içenlerde de diş taşı daha fazladır. Fırçalarken yalnızca macunu dişlerine sürmekle yetinen kişilerde de bu sorun kaçınılmazdır.

AĞIZ KOKUSU
Diş ipi kullanmak, diş taşını temizlemez mi?
Temizlemez ama oluşumunu azaltabilir. İp, dişi fırçaladıktan sonra kullanılmalı ve diş etlerinin kesilmemesine dikkat edilmelidir. Geceleri diş ipi kullanmak çok önemlidir. Çünkü diş taşı oluşumu geceleri çok daha hızlı olur.

Diş taşları, diş eti hastalığına neden olur mu?
Evet, diş eti hastalığının en önemli nedenidir. Diş taşı zaten bir insanın ağzına yeterli bakımı yapmadığını gösterir. Dikkatli bakıldığında, iç kısımda blok olarak hissedilir. Hasta dilinin artık dişlerinin arasına giremediğini söyler. Diş eti kanar, şişer ve kırmızı bir görüntü alır.

Diş eti hastalığı bulaşır mı?
Hayır, bulaşmaz.
Ağız kokusu olan kişilerde mutlaka diş eti hastalığı mı var?
Ağız kokusu sorunu yüzde 92 diş eti hastalığı, yarım gömülü dişler ya da çürük dişlerden kaynaklanıyor.
Bu hastalığı hangi gıdalar tetikler?
Şekerli gıdalar sorun yaratır ama direkt hastalığa yol açmaz.

ELMAYI ISIRIRKEN ANLAŞILIYOR
Diş eti hastalığının en önemli nedeni; diş etlerinin vücuttaki kanamasıdır. Dişi fırçalama anında ya da sonrasında kanama oluyorsa; kesin enfeksiyon var demektir. Biri elma ısırdığında dişi kanıyorsa, bu diş taşı olduğunun kanıtıdır.


Niyeti iyilik olan, karşılaştığı kötülüğe takılıp kalmaz.

images?q=tbn:ANd9GcRIWcrS1_lccd64aggxdvH...mzzP2I0MAA

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım