Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Ek ders saatlerine ilişkin kararda neler değişti?
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1259


Ek ders saatlerine ilişkin kararda neler değişti?
Konu: 2,916
Mesaj: 4,690
Teşekkür: +25011
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012Ek ders saatlerine ilişkin kararda neler değişti?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararında 9 Ekim 2012 tarihi itibariyle teknik bir kaç değişiklik yapılmıştır. Kararın metin bölümünde esaslı bir değişiklik yer almamaktadır. Sadece kavramsal bazı durumlar metne işlenmiş ilköğretim okulu kavramı yerine ilkokul ve ortaokul kavramları yazılmıştır.

İlkokullarda Resim-İş, Müzik, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Derslerine Branş Öğretmeni Girebilecek.


Karar'ın 22. maddesinin 1. fıkrasında geçen 'ilköğretim okullarında" ibaresi "ilkokullarda" olarak değiştirilmiştir. Bu değişiklikle ilkokullarda resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine branş öğretmeni girebilecektir.


Madde metni;


“Okulda bulunma zorunluluğu

MADDE 18- (1) ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır."


Öğretmen Sayısının Yetersiz Olması Hâlinde Resmi Görevliler İle Sınıf Öğretmenlerine İlkokulların 1, 2, 3 ve 4. Sınıflarında Da Ek Ders Görevi Verilebilecek.


Karar'ın 9. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendinin (I) numaralı alt bendi "1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim., orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate," şeklinde değiştirilmiştir.


Önceden öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde sadece ilköğretim okulu 6, 7 ve 8 inci sınıflarında haftada 8 saate kadar bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ek ders görevi verilebiliyor iken bu değişiklikle ilkokulların 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında da ek ders görevi verilebilecek.


Tabi bu durumda 8 saat görevlendirme yapılacağından sınıf öğretmenliği ders bütünlüğü bozulacaktır. Dolayısıyla bu durumda İlkokulların 1, 2, 3 ve 4. sınıflarındaki sınıf öğretmenliğine bu kapsamda görevlendirme yapılamayacak sadece İlkokulların branş derslerinde bu değişiklik kullanılabilecektir.


Madde metni;


“Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;


1) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim., orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders görevi verilebilir.”


Ahmet KANDEMİR
Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Kaynak:www.memurlar.net
http://www.memurlar.net/haber/293621/


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: hastek676
Alıntı Yap
.
Konu: 2,916
Mesaj: 4,690
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak.
Maliye Bakanlığı ve Sayıştay’ın görüşleri alınarak hazırlanan karara göre, müdür yetkili öğretmen, bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilkokullarda sınıf öğretmenliği görevi yanında yönetim hizmetlerini de yürüten öğretmen olarak yeniden tanımlandı.
Karara eklenen geçici maddeyle, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca yürütülen okul sporları, halk oyunları ve izcilik faaliyetleri kapsamında geçici olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın ulusal bayram ve genel tatiller ile cumartesi, pazar, yarıyıl ve yaz tatili de dahil olmak üzere fiilen görev yaptıkları her gün için 3 saat ek ders görevi yapmış sayılacak. Buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurum tarafından ödenecek.
Bu uygulama kararın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren 2 öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere uygulanacak ve bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele aynı günlerde asıl görevi için öngörülen ek ders ücreti ayrıca ödenmeyecek.
AA


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: hastek676
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okullarda El Yazısı Kararı Yine Değişti doğanumut 0 370 10 saat önce
Son Yorum: doğanumut
  MEB'den Ders Seçimi Yazısı doğanumut 2 173 07/02/2018, 22:40
Son Yorum: doğanumut
  Okuryazarlık Seferberliğİne ilişkin usul ve esaslar belirlendi. doğanumut 2 1,672 06/02/2018, 19:03
Son Yorum: doğanumut
  MEB Sözleşmeli Bilişim Personeli Giriş Sınavı İlanına İlişkin Duyuru doğanumut 0 50 03/02/2018, 17:51
Son Yorum: doğanumut
  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Okutulacak Ders Kitapları doğanumut 2 619 27/01/2018, 16:59
Son Yorum: doğanumut
  Okul servis araçlarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi doğanumut 0 147 20/01/2018, 17:11
Son Yorum: doğanumut
  Sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme sınavına ilişkin örnek sorular yayımlandı doğanumut 0 526 28/12/2017, 18:42
Son Yorum: doğanumut
  Ek ders ücretiyle çalışan öğretmenlere KPSS'siz mülakat hakkı verilecek Mesut Hayat 0 344 27/11/2017, 22:03
Son Yorum: Mesut Hayat
  'Ders sürelerini 40 dakikanın altına düşürmemiz lazım' Mesut Hayat 1 841 19/11/2017, 23:08
Son Yorum: serkansgp
  İmam Hatip Okulları Haftalık Ders Çizelgelerinde Değişiklik doğanumut 0 404 07/11/2017, 21:24
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım