Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : El Yazısıyla İlgili Son Dakika Gelişmesi!
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 2515


El Yazısıyla İlgili Son Dakika Gelişmesi!
Konu: 3,062
Mesaj: 4,846
Teşekkür: +29815
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

El Yazısıyla İlgili Son Dakika Gelişmesi! 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, el yazısıyla ilgili kararın gelecek hafta verileceğini ve müfredat çalışmalarının da 1 Mart’a kadar tamamlanacağını açıkladı.


[Resim: el_yazisiyla_ilgili_son_dakika_gelismesi..._f9a48.jpg]


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanı Alpaslan Durmuş, TRT Diyanet’te taslak müfredat ile ilgili soruları yanıtladı. TTK Başkanı, el yazısıyla ilgili çalışma yaptıklarını belirtti, yazının ergonomik bir problemi olduğunu söyleyerek , “El yazısıyla ilgili gelecek hafta net cevabı vermiş olacağız” dedi. Müfredat çalışmalarının ise 1 Mart’a kadar tamamlanacağını belirten Durmuş’un açıklamalarından satır başları şöyle: 

EL YAZISININ FONTSAL SORUNU VAR Çocukların farklı eğilimleri olabilir. El yazısıyla ilgili gelecek hafta net cevabı vereceğiz. Yaptırdığımız bir iki araştırma var. Onlar da sonuçlanmış olacak. Bu, kulak ardı ettiğimiz konu değil. El yazımızın fontsal bir sorunu var. 65 derece çok rahat bir açı değil. Ergonomik bir problemi bulunuyor, sorun oradan kaynaklanıyor. 

KRONOLOJİK DÜŞÜNCE BECERİLERİ KAZANDIRMAYA ÇALIŞTIK Her sene programlarda ufak rötuşlar yapıyorduk. 2006’dan beri esaslı bir değişiklik olmadı. Artık köklü bir çalışma gerekiyordu. Gelen birtakım raporlarda da bunu görüyorduk. Örneğin, anayasa değişliğine göre revizyonlar olacak. Eğitim kurumlarımızda gerek öğretmenlerimizin, gerek öğrencilerimizin geliştirdikleri farklı yetenekler var ve eğitim öğretim ortamlarına yansıtmak gerekiyor. Artık bilgiye erişmek daha önemli hale geldi. Bunları da entegre etmek için değişiklik yapılmalıydı.   Biz programlarla ilgili çalışmaya başlamadan önce “nasıl bir insan istiyoruz, nasıl bir insan yetişmesini” istiyoruz diye sorduk. Öğretmenlerimize, velilerimize, idarecilerimize sorduk. 1980 sonrası hükümetlerin programları, şura kuralları, Sivil Toplum Kuruluşu (STK) raporlarına da baktık. Bunların da “nasıl bir insan” sorusunun cevabını belirledik. Kendimize bir yol haritası çizdik. Basında İsmet İnönü’yü kaldırmışlar denildi. İnönü ile ilgili kaldırdığımız bir şey yok. Yanlış yere baktıkları için öyle gördüler. 2’nci Dünya Savaşı inkılap tarihinde. 12’nci sınıfta inkılap tarihi olması gerekiyor, bu konu orada var. İnönü ve Atatürk ile ilgili konular azaltılmadı, içeriklendirme yapıldı. Atatürk’ün azaltıldığına dair 20-30 bin kopyala-yapıştır yapılmış e-posta aldık. Bunlar bir kampanya olarak bize iletildi. Hayır, konuları azaltmadık. Gerektiği kadar gerektikçe diye bir motto var. Kronolojik düşünce becerileri kazandırmaya çalıştık. Kanıt temelli tarih eğitimi vermeye çalıştık. Azaltma değil, söylediğimiz çerçevede içerikleme söz konusu. 

PISA VE TIMS’E DE BAKTIK Matematikte öğrenme alanlarımız var. Dünya ölçeğinde mutabık olunan çerçeve. Bizim programlarımızla ilgili olarak önümüzde aydınlık bir çerçeve var. 4 bin kişilik, yıl boyunca süren çalıştaylar oldu. Profesörler, öğretmen arkadaşlarımız da var. Çok berrak bir yolda yürüdük. Tüm derslerde ne yaptığımızı biliyoruz. Bunları hocalara sorduk, onlar söyledi. Bir ekip çalışması oldu. Bir akıl meclisinden bahsediyorum. Bunlar bir araya gelip bir eser çıkardılar. Program geliştirirken her bir veri kaynağına bakıyoruz. Ulusal ve uluslararası sınavlar da bunlardan biri. PISA sınavlarına da baktık. TIMS’e de baktık. Eksiklerimizi görmeye çalıştık. 

DERS KİTAPLARINDA DİLİ NASIL KULLANDIKLARINA KARIŞAMAYIZ Ders kitapları hazırlanırken biz yayıncıların uyması gereken temel çerçeveyi belirliyoruz. Onların bu kazanımlara uyması gerekiyor. Kitaplarda dili nasıl kullandıkları, yayıncıların sorumluluğunda. Bir kültürel ve dinsel ayrımcılık olmadığı sürece “dili neden böyle kullandınız” diyemeyiz. 

500’E YAKIN PİLOT OKULDA YABANCI DİL EĞİTİMİ YAPILACAK Anasınıfları için 250 etkinlik şeklinde farklı aktivite önerileri var. Gelişimleri destekleme konusunda aktiviteleri sunduğumuzun altını çizeyim. Amacımız alternatif mecraları tanıtmak. Bununla ilgili komisyon çalışmaya devam ediyor. Gelecek yıl 5'inci sınıfta yabancı dil eğitimi 500'e yakın pilot okulda başlayacak. Yeni program 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulanacak. 

ÖĞRETMENLERİMİZE EĞİTİM VERİLECEK 24 Şubat bilemediniz 1 Mart’a kadar programların son süreci bitecek. Ardından ders kitapları hazırlık aşamasına geçilecek. Programa uygun ders araç gereci ikinci aşama. Üçüncü aşama da öğretmenlerin bilgilendirilmesi. Örneğin matematik alanındaki tanıtım, e-ders şeklinde sitemize yüklenecek. Sunum ve programı koyacağız siteye. Öğretmenlerimize de yaygın tanıtım yapacağız, kendi kendilerine elektronik ortamda öğrenecekler. İkinci olarak her ilden en az 1 kişiyi eğitime alacağız. 4 bin 500 kişilik asgari bir eğitim vereceğiz. Bu arkadaşlar daha sonra kendi illerindeki aynı alanın öğretmenlerini eğitecekler. Ramazandan önce bitirmek niyetindeyiz. Ramazana arkadaşlarımız bu süreçleri tamamlamış olarak girecekler. Öğretmen arkadaşlar bu programları uygularken sıkıntıları olabilir, bir sıcak hattımız olacak TTKB olarak da Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü aktif olacak.

Kaynak: Hürriyet


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: zekisey , gülasya
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bakan Selçuk'tan Eğitim Sistemi, Öğretmenler, Öğrenciler ve Müfredatla İlgili Çok Mesut Hayat 0 1,281 09/10/2018, 21:14
Son Yorum: Mesut Hayat
  MEB'den atanacak 5 bin ücretli öğretmenle ilgili açıklama doğanumut 0 434 12/04/2018, 17:50
Son Yorum: doğanumut
  MEB'den 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Alımı Mülakatları İle İlgili Açıklama doğanumut 0 551 06/04/2018, 23:21
Son Yorum: doğanumut
  Bakan Yılmaz'dan Eğitim ve Öğretmenlerle İlgili Önemli Açıklamalar doğanumut 0 884 09/03/2018, 18:16
Son Yorum: doğanumut
  MEBİM 147" 43 milyon dakika görüşme yaptı doğanumut 0 384 02/03/2018, 19:20
Son Yorum: doğanumut
  MEB’DEN YÖNETMELİKLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI doğanumut 0 740 14/02/2018, 19:03
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmenlerin Alan Değişikliği İle İlgili MEB'den Son Dakika Açıklaması doğanumut 0 1,173 26/12/2017, 17:33
Son Yorum: doğanumut
  MEB'den alan değişikliği ile ilgili son dakika açıklaması doğanumut 0 1,210 22/12/2017, 17:59
Son Yorum: doğanumut
  SON DAKİKA ! MEB 2017 YILI ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BAŞVURU VE TAKVİMİ YAYIMLANDI doğanumut 2 3,273 18/12/2017, 18:47
Son Yorum: Mesut Hayat
  Sınavdaki Ara 15-20 Dakika Olacak Mesut Hayat 0 1,049 01/12/2017, 16:39
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım