Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Enflasyon Nedir? Nedenleri Nelerdir? Yükselmesi Ne İfade Eder?
Yazar : denizkara Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 238


Enflasyon Nedir? Nedenleri Nelerdir? Yükselmesi Ne İfade Eder?
Konu: 1
Mesaj: 29
Teşekkür: +8
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 22/10/2018

Ülkemizde her yeni ayın ilk haftasında açıklanan enflasyon rakamları, herkesin nefesini tutup beklediği verilerden birisidir. Çünkü ne kadar fakirleştiğimizin en yakın göstergesidir. Şimdi enflasyonun ne olduğu, neden kaynaklandığı ve yükselmesinin ne ifade ettiğini öğrenelim:

[Resim: enflasyon-nedir-nedenleri-nelerdir-yukse...e-eder.jpg]

Ülkemizde ekonomi tarihinin bir numaralı belalarından biri olarak görülen enflasyon, paranın satın alma gücünü ortaya çıkaran bir unsurdur. Yani enflasyon oranı yıllık yüzde 10 ise 1 liraya aldığınız malı, 1.10 liraya almaya başlarsınız. Aynı şekilde 2007 yılında 200 gram ekmeğe 35 kuruş öderken, 2018 yılında 1 lira ödemeniz enflasyonun alım gücünü azalttığının en iyi örneğidir.

Üzerine çok fazla yazılıp çizilen enflasyon, bir ülkenin ekonomi yönetimi ve merkez bankaları için en büyük sorunlardan birisi olabilir. Yalnızca ülkemizde değil, tüm ülkelerde enflasyonla mücadele etmek, bu kurumların birincil görevleri arasında yer almaktadır. Doğal olarak başarıları da bunun gibi verilere göre belirlenmektedir.

Şimdi enflasyon nedir, nelerden kaynaklanır, yükselmesi ne ifade eder ve yüksek enflasyonun sonuçları nelerdir gibi konulara göz atalım:


Enflasyon Nedir?
[Resim: enflasyon-nedir.jpg]

Enflasyonun kabul edilmiş en genel tanımı; bir ülkede mal ve hizmetin satın alındığı fiyatın, sürekli olarak artış göstermesidir. Diğer bir tanımda ise fiyatlar genel düzeyinin sürekli artmasından ve paranın değerinin düşmesinden bahsedilir. Fiyatlar genel düzeyi de piyasada alım – satıma konu olan mal ve hizmetlerin belli bir dönemdeki ortalama fiyatlarıdır.

Yukarıdaki tanıma bağlı olarak enflasyonu, tek bir ürünün fiyatının artması veya fiyatın bir kereliğine yükselmesi olarak anlamamalısınız. Çünkü enflasyondan bahsederken, tek bir maldan değil, bir mal ve hizmet grubundan bahsedilir. Bu mal ve hizmet grubu, ülkemizde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmektedir.

Anlaşılacağı üzere enflasyondan bahsedebilmek için 2 unsur gerekiyor. Bunlardan biri; fiyatların değil, fiyatlar genel düzeyinin artmasıdır. İkincisi ise bu artışın sürekli olmasıdır. Türkiye’de Eylül ayında enflasyon yüzde 6 arttı dendiği zaman anlamanız gereken; belirlenen mal sepetinde fiyatlar genel düzeyinde sürekli bir artışın söz konusu olduğudur.

Enflasyon genel olarak fiyat artışı ve hayat pahalılığı ile karıştırılmaktadır. Fiyat artışı dediğimiz şey, bir malın fiyatının sürekli artması veya genel olarak malların fiyatlarında bir kereliğine artış gözlenmesidir. Bu enflasyondan farklı bir durumdur. Hayat pahalılığı da aynı şekilde enflasyondan farklı olarak, bir yerde fiyatların başka bir yere göre yüksek olması şeklinde tanımlanır.Örneğin; İngiltere’de ayakkabı fiyatları, Türkiye’ye göre yüksek olabilir. Bu, İngiltere’de enflasyonun Türkiye’den yüksek olduğu anlamına gelmez. Ayakkabı fiyatları geçmiş enflasyon oranlarına göre artmış ve günümüzde bu oran yüzde 2 civarında olabilir. Bu durumda, İngiltere’de enflasyondan değil, hayat pahalılığından söz edilebilir. Aynı şekilde İngiltere’de ayakkabı fiyatlarının artması, sadece fiyat artışıdır.

Enflasyonun en önemli özelliği; toplam mal ve hizmet arzının, toplam talebi karşılayamaması durumudur. Merkez bankalarının öncelikli görevleri arasında olan enflasyon, alım gücünü düşüren bir orandır. Hedef olarak belirlenen enflasyon oranı ise fiyat istikrarını göstermektedir. Yani insanların tüketim, yatırım ve tasarrufa yönelik yararlarında dikkate almaya gere duymadıkları ölçüde düşük bir enflasyon oranının sürekliliğine ifade etmektedir.


Enflasyonun Nedenleri Nelerdir?
[Resim: enflasyonun-nedenleri-nelerdir.jpg]

Enflasyonun nedenleri uzun yıllar boyunca iktisatçılar tarafından tartışılmasına rağmen net olarak “şu faktörlere bağlıdır” denememektedir. Bunun yerine 2 teori üzerine odaklanılmıştır. TCMB ise 4 farklı madde ile bir ekonomide enflasyon oluşmasının nedenlerini tanımlamaktadır.

Talep ve maliyet (arz) enflasyonu herkes tarafından kabul gören nedenlerdir. Buna ek olarak TCMB, para arzı ve enflasyon beklentileri olarak 2 neden daha belirtmektedir. Şimdi bu nedenlere göz atalım:

Talep Enflasyonu
Satın alma gücünün fazla olduğu, piyasadaki ürünlerin ise az olduğu durumdur. Yani talebin arzdan daha fazla olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Buna talep enflasyonu denmektedir.

Talep enflasyonu; para arzının artmasının, tüketimi artırması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Üretilip piyasaya sürülen mal ve hizmetlerin, talebi karşılayamaması sonucunda fiyatlar yükselmektedir. Bu durumda para arzının, paraya olan talepten daha fazla artmış olması enflasyona neden olmaktadır.


Karşılıksız para basılması yoluyla artırılan para arzı, bireylerin tüketim talebini artırmakta ama üretimin aynı hızda artmasına bir etkide bulunmamaktadır. Böylece bireyler sınırlı sayıda üretilen mal ve hizmet için daha fazla para ödemeyi kabul etmektedir. Bu durum ise enflasyonu beraberinde getirmektedir.

Para Arzı
Talep enflasyonu ile benzer ve birbiriyle bağlantılı olan bir nedendir. Para arzının artması, enflasyonun oluşmasındaki unsurlardan birisidir. Para arzının artmasıyla yatırım ve tüketim harcamaları artar, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşur. Bu şekilde de enflasyon için gerekli zemin hazırlanmış olur.

Maaliyet (Arz) Enflasyonu
İkinci teori ise arz veya maliyet enflasyonu ismiyle anılmaktadır. Bu teoride, şirketlerin maliyetleri arttığında, kar marjını korumak için fiyat artırılmaktadır. Artan maliyetler ise ithalatın ücret, vergi veya öngörülemeyen diğer maliyetler gibi durumları içermektedir.


Maliyet enflasyonunda, yüksek olan talebi karşılamak isteyen üreticiler, üretim kapasitelerini artırmak için yeni yatırımlar yaparlar. Yatırımların beraberinde getirdiği yeni maliyetler nedeniyle fiyatlar artırılmak istenir. Bu şekilde de talep enflasyonu, maliyet enflasyonunu beraberinde getirmiş olur.

Ülkemizdeki enflasyonun, diğerlerine nazaran daha çok maliyet enflasyonu olduğu bilinmektedir. Çünkü birçok sektörde üretim tamamen veya kısmen ithal ürünlere bağlıdır. Özellikle son yıllarda döviz kurlarında görülen yükselişle birlikte üretim maliyetlerinin anormal şekilde yükselmesi enflasyonun tetikleyicisi olmuştur. Pek çok kalemde dolara endeksli olan üretim, dolar kurundaki yükselişle birlikte maliyetlere yansımakta ve fiyatlar yükselmektedir.

Yine de Türkiye enflasyon sorunu tek bir kaleme indirilemez. Birçok farklı nedene bağlı olarak enflasyonda artış gözlenmiştir. Uzun yıllar boyunca enflasyonla yaşayan Türkiye, para arzı ve kontrolsüz kredi akışları gibi farklı unsurları da beraberinde getirmiştir. Tüm bunlar bir araya geldiğinde ise Türkiye’de enflasyon sorununu büyüyen bir dev haline gelmiştir.

Makalenin Devamına ve Enflasyon Hakkında Daha Fazla Bilgiye Aşağıdan Ulaşabilirsiniz!
https://borsanasiloynanir.co/Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 1
Mesaj: 42
Teşekkür: +3
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 12/10/2018

Teşekkürler makale için.

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım