Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : HANGİ ÖĞRETMENLER ROTASYONA TABİ TUTULMUYOR?
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 968


HANGİ ÖĞRETMENLER ROTASYONA TABİ TUTULMUYOR?
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1076
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

hangi_ogretmenler_rotasyona_tabi_tutulmu..._0d452.jpg

Mili Eğitim Bakanlığı emrinde görev yapan öğretmenlerden bazıları zorunlu yer değiştirmeye (rotasyona) tabi tutulurken bazıları ise zorunlu yer değiştirmeye tabi değildir.

Öğretmen atama ve yer değiştirme uygulamaları bakımından; öğretmen ihtiyacı, coğrafi durum, ekonomik ve sosyal yönden gelişmişlik düzeyi, ulaşım şartları ile hizmet gereklerinin karşılanması yönünden benzerlik gösteren iller gruplandırılarak üç hizmet bölgesi oluşturulmuş ve bu hizmet bölgeleri de öğretmen ataması ve çalıştırılmasında güçlük derecesi bakımından benzerlik gösteren eğitim kurumları gruplandırılarak altı hizmet alanına ayrılmıştır.

Hizmet bölgelerinin 1, 2 ve 3 üncü hizmet alanlarındakiler eğitim kurumları rotasyon kapsamı dışında; 4, 5 ve 6 ncı hizmet alanlarındakiler ise rotasyon kapsamı içinde olacak şekilde belirlenmektedir.

Rotasyona tabi olmayan öğretmenler
Zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında belirlenen hizmet bölgelerinde (3 hizmet bölgesi) belirli sürelerle çalışmanın zorunlu olması durumu her öretmen için geçerli değildir.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerine göre;
**6/5/2010 tarihinden önce Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında öğretmen olarak göreve başlayanlar,

**Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan ya da malul olup da çalışabilir durumda olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, öğretmen olan eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşleri,

**En az % 40 oranında çalışma gücünden yoksun olduğunu belgelendiren öğretmenler,
zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulmazlar.

Bazı öğretmenlerin zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenebiliyor
Zorunlu yer değiştirmeye tabi olan öğretmenlerden, hizmet bölgelerinin birinci, ikinci ve üçüncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerden;

**Aile birliği veya sağlık mazeretlerinin devam ettiğini belgelendirenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri, bir sonraki yer değiştirme dönemine ertelenir.

**Eşi aday memur olanların zorunlu çalışma yükümlülükleri, eşinin adaylığının kaldırıldığı tarihten bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenir.

**Eşi ilgili yılın 30 Eylül tarihi itibarıyla askerde olanların zorunlu çalışma yükümlülükleri, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenir.

**Başvuruların son günü itibarıyla kendisi veya eşi aylıksız izinli olanların zorunlu çalışma yükümlülükleri, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenir.

**Alanlarında norm kadro olmaması ya da norm kadro açığı olmaması sebebiyle atanamayanların zorunlu çalışma yükümlülükleri, atamaları gerçekleştirilene kadar ertelenir.

**Başvuruların son günü itibarıyla son altı ay içinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşlerinden birinin hayatını kaybettiğini belgelendirenlerin zorunlu çalışma yükümlülükleri, bir sonraki yer değiştirme dönemine kadar ertelenir.

KAYNAK : memurunyeri.com 


Teşekkür Edenler: Cankat
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Meb'den Zorunlu Hizmet Yükümlüsü Öğretmenler İçin Açıklama doğanumut 1 1,215 11/09/2017, 23:09
Son Yorum: doğanumut
  YUSUF TEKİN: ''120 BİN ÖĞRETMEN ROTASYONA UĞRAYACAK'' Mesut Hayat 0 1,078 25/10/2014, 06:39
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım