Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : İstiklal Marşının Düz Yazı Hali
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 2408


İstiklal Marşının Düz Yazı Hali
Konu: 3,049
Mesaj: 4,831
Teşekkür: +29063
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

İstiklal Marşının Düz Yazı Hali


İstiklal Marşının Düz Yazı Şekli


Korkma! Bu şafaklarda yüzen al sancak, yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden sönmez. O, benim milletimin parlayacak yıldızıdır. O, benimdir; o, ancak benim milletimindir.

Ey nazlı hilâl! Kurban olayım çehreni çatma. Kahraman ırkıma bir kez olsun gül; bu öfke ve kızgınlık nedendir? Eğer gülemezsen, sana dökülen kanlarımız helâl olmaz. Özgürlük, Hakk’a tapan milletimin hakkıdır.

Ben, ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım! Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım. Dağları yırtarım, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın âfâkını çelik zırhlı duvar sarmışsa, benim de îman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar böyle bir îmanı nasıl boğar!

Arkadaş! Sakın yurduma uğratma. Gövdeni siper et, bu hayasızca akın dursun. Hakk’ın sana va’dettiği günler belki yarın, belki yarından da yakın yakın bir zamanda doğacaktır.

Bastığın yerleri “toprak” diyerek geçme, tanı. Altındaki binlerce kefensiz yatanı düşün. Sen şehit oğlusun, atanı incitme, yazıktır. Dünyaları alsan da bu cennet vatanı verme.

Bu cennet vatanın uğruna kim feda olmaz ki? Şu toprağı sıksan şuheda fışkıracak, şuheda. Hüda canımı, cananımı, bütün varımı alsın da beni vatanımdan cüda etmesin.

İlâhi, ruhumun senden emeli ancak şudur: Mabedimin göğsüne namahrem eli değmesin. Bu ezanlar – ki dinin temeli şahadetleri – benim yurdumun üstünde ebedi inlemeli.

Taşım varsa taşım, o zaman vecd ile bin secde eder. İlahi, her cerihamdan kanlı yaşım boşanır. Naaşım yerden ruh-i mücerred gibi fışkırır. Başım o zaman belki yükselerek Arş’a değer.

Ey şanlı hilal, sen de şafaklar gibi dalgalan. Dökülen kanlarımız artık helal olsun. Ebediyen sana ve milletime izmihlal yok. Hürriyet, hür yaşamış bayrağımın hakkıdır. Bağımsızlık, Hakk’a tapan milletimin hakkıdır.Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: emreer , Taci
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İstiklal Marşının Çağrıştırdığı Duygular Nedir leyla34 0 2,047 11/11/2012, 18:30
Son Yorum: leyla34
  İstiklal Marşında Geçen Kelimeler Ve Anlamları leyla34 0 2,239 11/11/2012, 18:27
Son Yorum: leyla34
  İstiklal Marşı'nın Bestelenme süreci Mesut Hayat 0 1,800 03/11/2012, 18:19
Son Yorum: Mesut Hayat
  İstiklal Marşı Niçin Yazılmıştır? Mesut Hayat 2 3,028 03/11/2012, 18:13
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım