Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Kitap Okuma Kampanyalarından Gına Geldi Artık!
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1565


Kitap Okuma Kampanyalarından Gına Geldi Artık!
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1149
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Bu yazıya birçok eleştiri geleceğini biliyorum. Bazen köyün delisi olma pahasına birilerinin “Kral Çıplak” deme cesaretini göstermesi gerekir.

 
Çok tuhaf bir zamanda yaşıyoruz. Son 10 yılda insanlık belleğinde yer edinenler, son yüz yıldakinden kat kat fazla. Son yüz yıl ise milyonlarca yıllık insanlık tarihine bedel. Bırakın önümüzdeki 10 yılı tahmin etmeyi, 3 yıl sonra bile ne olacağını, ne ile karşılaşacağımızı kestirmek neredeyse imkânsız. Sosyal ağlar, Android, Siri, Tesla ve niceleri…
 
Artık, kırk deve yükü kitapların sığdığı flash diskleri anahtarlığımıza takıp parmağımızda çeviriyoruz. Katrilyonlarca sayfalık bilgilere, binlerce yıllık video kaydına ulaştığımız aleti arka cebimize koyup üstüne oturuyoruz. Böyle bir dönemde “Matbaa isterük. Tiz elden her semte kurula, kurmayanların kafası vurula!” mantalitesi modernite değil, yobazlığın ta kendisidir.
 
Yaşadığımız zaman diliminde “Okuma” hâlâ en önemli bilgi edinme kaynağı. Zira bilgi yığınları arasında istediğimiz bilgiye “Seçici Okuma” ile ulaşırken “Seçici İzleme” becerisini hâlâ gösterebilmiş değiliz. Kim bilir, belki “Google Amca” bunun da bir çaresini bulur!
 
Biz sınıf öğretmenleri, yıllardır öğrencilerimize kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sınıfımızda imkân dâhilinde kitaplık oluşturuyoruz, öğrencilere belirli aralıklarla kitaplar dağıtıyoruz, çizelgelerini tutuyoruz, en çok kitap okuyanlara ödül vermeye çalışıyoruz. Kimi zaman yaptığımız çalışma sınıf dışına çıkıp okul çapında bir çalışma haline geliyor. Sınıflar arası kitap okuma yarışmaları yapıyoruz. Bazen daha da renklendirmek için bahçede okuma, ağaç altında okuma, çimenler arasına uzanarak okuma, köy okulları için kırlara çıkıp okuma ve daha neler neler...
 
Bu çabaların, bu emeklerin tamamı samimidir, amaca yöneliktir. Gerçekten öğrencilerin zihnine, kalbine dokunan çalışmalardır. Yapılmalıdır, yapılmaya da devam edilmelidir.
 
Ancak!
 
İş bazen öyle bir aşamaya gelir ki okul çatısından dışarı çıktığında, özellikle büyüklerimizin direktifleri ile yapıldığında tamamen şova ve angaryaya dönüşür.
 
İlçeye yeni bir kaymakam atanmıştır. Bu kaymakamımızın yaptığı ilk icraat nedense “Kitap Okuma Kampanyası” başlatmak olur. İlçe Milli Eğitim Müdürünü makamına çağırır. İvedilikle okullarda kitap okuma kampanyası yapılmasını ister. Aradan 10 dakika geçmeden resmi yazı Kaymakamın önüne gelir. Ve tek bir imza ile kampanyanın “start” tuşuna basılmış olur.
 
Her ne hikmetse ilçeye yeni atanan kaymakam, öğrencileri çölden, çamurdan, pislikten kurtarmak için “Okul bahçelerine parke taşı döşeme kampanyası” düzenlemez. Veya çocuk parkı yapma kampanyası, okulların elektrik tesisatlarını yenileme kampanyası, içinde fare ölüsü bulunan su depolarını yenileme kampanyası yapılmaz. Zira bunlar gerçekten iştir, meşakkatlidir ama kitap okuma kampanyası gibi “modern” bir kampanyayı başlatmak için gereken tek şey, zahmetsiz, tek bir imzadır!
 
Bazen bu kampanya fikirleri valilerin, kaymakamların, il/ilçe milli eğitim müdürlerinin bizzat kendilerinden veya eş ve çocuklarından çıkar. Memleket, cehalet hastalığı ile muzdariptir. Bu hastalıktan kurtulmanın yegane yolu kitaptır ve ivedilikle herkes kitap okumalıdır. Bu, kimsenin aklına gelmeyen öyle müthiş bir tespittir ki çiçek hastalığına aşı bulunmuş gibi bir heyecan havası oluşur, sabah zor edilir. İlk fırsatta imzalar atılır, toplantılar yapılır, afişler bastırılır ve kampanya başlayıverir.
 
Kampanya öyle ciddi olarak yürütülür ki kitap okuma gün ve saatleri belirlenir, bu saatlerde sınıf kapıları açık tutulur, okul idarecilerinin koridorlarda gezmesi beklenir, okul idarecileri tarafından riske girmemek ve “Bak biz de yapıyoruz!” demek için fotoğraflar çekilir. Hatta imkân dâhilinde sınıf içlerine simitçi kılığına girmiş “siviller” sokulur, zaman zaman MİT, CIA, KGB, MOSSAD gibi her nevi gizli servis ile işbirliği yapılır. Sınıflara gizli kameralar takılır, Dronlar uçurulur, İHALAR, SİHALAR, Predatörler ile okul ve sınıflar uzaktan denetlenir. Çünkü bu dâhiyane kampanyalar öyle mühimdir ki öğretmen milletinin bu kampanyanın tekerine çomak sokması en son istenen şeydir. Zira öğretmen milleti bulduğu ilk fırsatta “Kapatın kitapları, okumayın, cahil kalın.” diyecektir. Allah muhafaza!
 
Bazen de bu dâhiyane! fikirler, kurumların ar-ge birimlerinden gelir. Ar-ge çalışanı, kahvesini yudumlayıp telveye ulaştığında gözü birden proje rafına kayar. Eyvah! Boştur ve acilen doldurulmalıdır. Boş rafı ne doldurur? Elbette kağıt, ıvır-zıvır. Alelacele yazışmalar yapılır, kitap okuma kampanyası düzenlenir. Her öğretmenden kampanya sürecinde çeteleler, çizelgeler, tutanaklar tutması istenir. Öğretmenlerin doldurduğu kâğıtlar var ya… Raflar dolup taşar, hatta ar-ge projeleri için depo bile ayarlanır. Kampanya müthiştir, zira kitap cehalete karşı koskocaman bir ışıktır ve bundan öğretmenlerin maalesef haberi yoktur.
 
Kızmaca, küsmece, darılmaca yok. Gerçekler böyle maalesef...
 
İşini hakkıyla yapan kişileri, kurumları, özellikle de ar-ge birimlerini tenzih ederek yazıyorum.
 
Daha geçen sene 3-5 sayfalık projemi sunabilme uğruna tüm normal başvuru yollarını tükettikten sonra dayımın, oğlunun, milletvekili olan bacanağının, korumasının kapısını aşındırmış birisi olarak bunları yazıyorum. Eğer 3-5 sayfalık projeme hiç bakmadan üzerini çizenlerin en dâhiyane projesi kitap okuma kampanyası ise, kimse kusura bakmasın, ELEŞTİRİRİM!
 
Haydi bakalım! Tüm eğitimle ilgili yetki sahiplerine çağrımdır: Buyurun bu konularda proje başlatın da görelim:
 
Matematiksel düşünmeyi geliştiren projeler,
Kodlama,
Android/IOS uygulama geliştirme kampanyası,
Web tasarımı,
Robot yapma,
İcad yapma,
Bilim şenlikleri.
 
Çok mu zor geldi?
O zaman " Yaşasın Kitap Okuma Kampanyaları! "
 
Not-1: Daha geçen hafta, Finlandiya eğitim modeli tekrar konuşuldu. Peki, hiç kitap okuma kampanyası düzenleyen Finli bir vali veya kaymakamı gözünüzde canlandırabildiniz mı?
 
Not-2: Bu yazı ile uyuyan devin gözüne çomak soktuğumun farkındayım. Ama milyonlarca sabinin hakkını korumak için, canımı verecek kadar sevdiğim ülkemin geleceği için yazmak zorundaydım.
 
Nokta...
 
Tekin MURAT


Teşekkür Edenler: serkansgp , ertandal , yılmazi , duman36 , Nalan Ergün
Alıntı Yap
.
Konu: 0
Mesaj: 3
Teşekkür: +1
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 22/09/2016

Tekin Bey, yüreğinize sağlık. Projenizin durumunu ve içeriğini merak ediyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gerçek kitap aşkı... Mesut Hayat 3 2,577 02/09/2012, 18:37
Son Yorum: Türkçeci

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım