Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Koncuk: Performans Sistemi Öğretmeni Öğretmene Düşman Eder
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 447


Koncuk: Performans Sistemi Öğretmeni Öğretmene Düşman Eder
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1083
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ile birlikte Sinop ve Kastamonu Şubelerinin Olağan Genel Kurul Toplantılarına katıldı.


Öğretmenlere getirilen performans değerlendirme sistemini eleştiren Koncuk, öğrencilerin öğretmenlere yönelik ağır hakaret ve küfür içeren paylaşımlar yaptığına dikkat çekti. Bu paylaşımları Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a da gönderdiğini belirten Koncuk şöyle konuştu: “Liyakatsiz yönetici olursa ne olur?  İşte böyle saçma sapan bir performans değerlendirme sistemi ortaya çıkar. Hem muhafazakâr ve İslamcı olduğunuzu ifade edeceksiniz hem de öğretmeni öğrenciye yem edeceksiniz.  Bu ne dini inançlarımıza, ne de milli kültürümüzle bağdaşmaz.

Öğrencinin öğretmene not vermesi deli saçmasıdır. ‘Yapmayın’ dedim ama inatla başlattılar. Neymiş 12 pilot ilde performans değerlendirmesi getirilecekmiş. Biz tabi ki itirazlarımızı yaptık. Biliyorsunuz, bazı kendini bilmez öğrencilerin de öğretmenlere yönelik ağır hakaret ve küfür içeren paylaşımları var. Tabi burada öğrencinin de suçu yok.  Eğer siz öğrenciye sorumluluğu olmayan bir iş verirseniz, öğrenci de bunu kendince fırsata çevirir. Düşünsenize, bana fırıncı İsmail deseler, ben öylesine ekmek yaparım. Çünkü benim işim değil. Öğrencinin de işi öğretmene not vermek değil, öğrenmektir.

Öğretmenlere ağır hakaretler, küfürler eden öğrenciler var. Öğretmene ‘Ne kadar not, o kadar not’ diyenler var. Öğretmenlere yönelik öğrencilerin ağır hakaretlerini Sayın Bakan’a özür dileyerek gönderdim. Çünkü o hakaretleri, küfürleri okudukça yüzüm kızarıyor. ‘Sayın Bakanım,  öğretmen öğrenci nazarında ne duruma düştü?’ dedim. Bu küfürleri basınla da paylaştım. Hatta öğretmenin itibarı zedelenir, paylaşmayın diyenler oldu. Ortada öğretmenin itibarı mı kalmış? Bu durum ses getirince, iki gün sonra ‘12 pilot ilde performans değerlendirme sistemi tamamlanmıştır’ denilerek, sessiz sedasız sistemi kapattılar. İnşallah bu film biter,  gelecek günlerde yeniden önümüze gelmez.”

Siz öğretmenler odasına kan davası mı sokacaksınız? 
Performans değerlendirme sisteminde, sadece öğrencinin öğretmene not vermesi değil,  öğretmenin öğretmene not vermesinin de problemli olduğunu kaydeden Koncuk, bu sistemi getirenlerin öğretmeni öğretmene düşman edeceğini söyledi. Koncuk şunları ifade etti: “Siz öğretmenler odasına kan davası mı sokacaksınız?  Sen bana üç puan eksik verdin, sen beş puan fazla verdin denilerek, öğretmeni öğretmene düşman edecekler. Al başına belayı. Sizin performans değerlendirmeniz bu mu?  Vallahi millet birbirini vurur.  Bu kadar ufuksuz, bu kadar öngörüsüz bir anlayış sergilenmektedir.  Yöneticilik bu mudur?  Yönetici, problemleri yaşanmadan öngörebilen kişidir. Öngörüsü, feraseti olmayan bir yöneticiden yönetici olmaz -ki bu durum öngörü dahi gerekmiyordu- biz tüm bunların yaşanacağını ifade etmiştik.”

Rehber öğretmenlerin nöbet tutması için düzenleme yapıldığına da dikkat çeken Koncuk, “Şimdi ise rehber öğretmenlere nöbet tutmak için bir düzenleme yaptılar.  Bu yanlıştır. Rehber öğretmenin görevi psikolojik danışmanlık yapmaktır. Bu ana görevi sulandıramayız, yok sayamayız. Bu konuda da gerekli hukuki mücadeleyi yapacağız.” diye konuştu.

TÜRK EĞİTİM-SEN


Teşekkür Edenler: afrasiyab
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MEB'den Önemli Açıklama: ''Öğretmenlere Performans Değerlendirmesi Bu Yıl Yapılmayaca Mesut Hayat 0 537 08/05/2018, 19:09
Son Yorum: Mesut Hayat
  Eğitim-İş, Performans Sistemini MEB Önünde Protesto Etti doğanumut 0 270 30/04/2018, 18:42
Son Yorum: doğanumut
  NORM KADRO FAZLASI SINIF ÖĞRETMENİ SAYISININ AZALTILMASINI İSTEDİK doğanumut 0 260 27/04/2018, 17:40
Son Yorum: doğanumut
  Performans garabeti eğitimcilerin gündeminden çıkarılmalıdır doğanumut 0 241 26/03/2018, 21:49
Son Yorum: doğanumut
  TES: PERFORMANS SİSTEMİ MOTİVASYONU YOK ETME SİSTEMİ OLACAKTIR doğanumut 0 246 23/03/2018, 19:28
Son Yorum: doğanumut
  Performans Değerlendirme Sistemine Karşı Kampanya: Mesleğime Dokunma! doğanumut 0 381 23/03/2018, 19:16
Son Yorum: doğanumut
  Öğrencinin attığı şut öğretmeni hastanelik etti doğanumut 0 460 20/03/2018, 17:24
Son Yorum: doğanumut
  İsmail Koncuk Emekli Oldu ! doğanumut 0 375 17/03/2018, 12:22
Son Yorum: doğanumut
  Öğrenci velisi, öğretmene böyle saldırdı!İşte o görüntüler! doğanumut 0 603 14/03/2018, 19:15
Son Yorum: doğanumut
  e-Devlet'ten sistemi kilitleyecek yeni bir hizmet daha ! doğanumut 0 964 05/03/2018, 19:04
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım