Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Koncuk: Performans Sistemi Öğretmeni Öğretmene Düşman Eder
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 176


Koncuk: Performans Sistemi Öğretmeni Öğretmene Düşman Eder
Konu: 488
Mesaj: 816
Teşekkür: +590
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ile birlikte Sinop ve Kastamonu Şubelerinin Olağan Genel Kurul Toplantılarına katıldı.


Öğretmenlere getirilen performans değerlendirme sistemini eleştiren Koncuk, öğrencilerin öğretmenlere yönelik ağır hakaret ve küfür içeren paylaşımlar yaptığına dikkat çekti. Bu paylaşımları Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’a da gönderdiğini belirten Koncuk şöyle konuştu: “Liyakatsiz yönetici olursa ne olur?  İşte böyle saçma sapan bir performans değerlendirme sistemi ortaya çıkar. Hem muhafazakâr ve İslamcı olduğunuzu ifade edeceksiniz hem de öğretmeni öğrenciye yem edeceksiniz.  Bu ne dini inançlarımıza, ne de milli kültürümüzle bağdaşmaz.

Öğrencinin öğretmene not vermesi deli saçmasıdır. ‘Yapmayın’ dedim ama inatla başlattılar. Neymiş 12 pilot ilde performans değerlendirmesi getirilecekmiş. Biz tabi ki itirazlarımızı yaptık. Biliyorsunuz, bazı kendini bilmez öğrencilerin de öğretmenlere yönelik ağır hakaret ve küfür içeren paylaşımları var. Tabi burada öğrencinin de suçu yok.  Eğer siz öğrenciye sorumluluğu olmayan bir iş verirseniz, öğrenci de bunu kendince fırsata çevirir. Düşünsenize, bana fırıncı İsmail deseler, ben öylesine ekmek yaparım. Çünkü benim işim değil. Öğrencinin de işi öğretmene not vermek değil, öğrenmektir.

Öğretmenlere ağır hakaretler, küfürler eden öğrenciler var. Öğretmene ‘Ne kadar not, o kadar not’ diyenler var. Öğretmenlere yönelik öğrencilerin ağır hakaretlerini Sayın Bakan’a özür dileyerek gönderdim. Çünkü o hakaretleri, küfürleri okudukça yüzüm kızarıyor. ‘Sayın Bakanım,  öğretmen öğrenci nazarında ne duruma düştü?’ dedim. Bu küfürleri basınla da paylaştım. Hatta öğretmenin itibarı zedelenir, paylaşmayın diyenler oldu. Ortada öğretmenin itibarı mı kalmış? Bu durum ses getirince, iki gün sonra ‘12 pilot ilde performans değerlendirme sistemi tamamlanmıştır’ denilerek, sessiz sedasız sistemi kapattılar. İnşallah bu film biter,  gelecek günlerde yeniden önümüze gelmez.”

Siz öğretmenler odasına kan davası mı sokacaksınız? 
Performans değerlendirme sisteminde, sadece öğrencinin öğretmene not vermesi değil,  öğretmenin öğretmene not vermesinin de problemli olduğunu kaydeden Koncuk, bu sistemi getirenlerin öğretmeni öğretmene düşman edeceğini söyledi. Koncuk şunları ifade etti: “Siz öğretmenler odasına kan davası mı sokacaksınız?  Sen bana üç puan eksik verdin, sen beş puan fazla verdin denilerek, öğretmeni öğretmene düşman edecekler. Al başına belayı. Sizin performans değerlendirmeniz bu mu?  Vallahi millet birbirini vurur.  Bu kadar ufuksuz, bu kadar öngörüsüz bir anlayış sergilenmektedir.  Yöneticilik bu mudur?  Yönetici, problemleri yaşanmadan öngörebilen kişidir. Öngörüsü, feraseti olmayan bir yöneticiden yönetici olmaz -ki bu durum öngörü dahi gerekmiyordu- biz tüm bunların yaşanacağını ifade etmiştik.”

Rehber öğretmenlerin nöbet tutması için düzenleme yapıldığına da dikkat çeken Koncuk, “Şimdi ise rehber öğretmenlere nöbet tutmak için bir düzenleme yaptılar.  Bu yanlıştır. Rehber öğretmenin görevi psikolojik danışmanlık yapmaktır. Bu ana görevi sulandıramayız, yok sayamayız. Bu konuda da gerekli hukuki mücadeleyi yapacağız.” diye konuştu.

TÜRK EĞİTİM-SEN


Teşekkür Edenler: afrasiyab
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Performans notuna yargıdan iptal doğanumut 0 740 12/11/2017, 15:01
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen performans değerlendirmesi Öğretmen Strateji Belgesi’nden de uygulamadan da doğanumut 0 209 10/11/2017, 19:29
Son Yorum: doğanumut
  Milli Eğitim Bakanı liseye girişte yeni sistemi yarın açıklayacak... Mesut Hayat 0 368 04/11/2017, 19:32
Son Yorum: Mesut Hayat
  MEB’den Performans Değerlendirme Açıklaması doğanumut 0 1,418 04/11/2017, 18:50
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmeni Örseleyen Her Yaklaşımın Karşısındayız doğanumut 0 118 04/11/2017, 18:49
Son Yorum: doğanumut
  KONCUK : Enflasyon Açıklandı,Öğretmen Maaşları Yüzde 1.78 Eridi doğanumut 0 131 03/11/2017, 23:10
Son Yorum: doğanumut
  Performans Konusunda MEB Öğretmenlerden Özür Dilemelidir doğanumut 1 538 02/11/2017, 19:26
Son Yorum: narses
  TES: Performans Değerlendirme Sistemine Karşı Eylem Kararı Aldık doğanumut 0 186 26/10/2017, 17:38
Son Yorum: doğanumut
  Koncuk: MEB İl İçine Bir Çözüm Formülü Bulmak Zorundadır! doğanumut 0 168 17/09/2017, 17:01
Son Yorum: doğanumut
  BU DAVRANIŞ EMEKTAR ÖĞRETMENİ ÜZDÜ... doğanumut 0 440 17/09/2017, 17:00
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2017 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım