Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : MEB, Kürtçe ders programını yayınladı
Yazar : leyla34 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1063


MEB, Kürtçe ders programını yayınladı
Konu: 422
Mesaj: 787
Teşekkür: +2144
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 20/07/2012

MEB, Kürtçe ders programını yayınladı

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokulda seçmeli dersler arasında yer alan Kürtçenin ders programını açıkladı.Dersin müfredatında neler var?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun internet sitesinde Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi (Kürtçe 5. Sınıf) Öğretim Programı yayınlandı. Ders, öğrencilerin Kurmanca ve Zazacada temel iletişim becerilerini geliştirmeyi ve buna ek olarak dildeki yeterliklerini daha üst düzeye eriştirmek için gereken temeli oluşturmalarını hedefleniyor. Programda öğretmenlerin, ortaokul öğrencilerinin yaş aralığını dikkate alarak etkinlikleri geliştirmeleri ve düzeye uygun materyaller kullanmaları isteniyor.

Özellikle dil öğretiminde öğretmenin, öğretimini gerçekleştireceği dilde konuşarak dersi işlemesi gerektiği vurgulanarak, "Öğretmen Kurmanca ve Zazaca dersini işlerken dili sabır ve ısrarla konuşarak öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini desteklemelidir." deniyor. Gramerin doğrudan öğretim sürecinden ziyade; temel dil becerileri üzerinden ele alınacak metinler, dinleme etkinlikleri, yazma ve konuşma etkinlikleri içerisinde yeri geldiğinde öğrencilere sezdirilerek verileceği kaydediliyor.
Ortaokul Kürtçe Dersi Öğretim Programı, temel düzey ve ara düzeyin ilk aşaması (B1) için tasarlanan kazanımları içeriyor. B1 düzeyi için tasarlanan kazanımlar, "Açık ve standart bir dil kullanıldığında ve iş, okul, eğlence, gibi aşina olduğu ana konuları anlayabilir. Dilin konuşulduğu bir bölgeye yapılan yolculuk sırasında karşılaşılan durumların çoğunda sorunların altından kalkabilir. Bildik ve ilgi alanına giren konular üzerine yalın ve tutarlı bir söylem üretebilir. Bir olayı, bir deneyimi ya da bir düşü anlatabilir, bir beklentiyi betimleyebilir ve bir projeye veya bir düşünceye ilişkin gerekçeler ya da açıklamaları kısaca dile getirebilir." cümleleri ile ifade ediliyor.

Programı ile Kurmanca veya Zazaca'yı bir iletişim aracı olarak kullanabilen, dil öğrenmekten zevk alan, kültürel değerlerin farkında olan ve farklı dil ve kültürlere zenginlik olarak bakabilen bireylerin yetişmeleri hedefleniyor. Öğrencinin Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak; Kürtçe (Kurmanca ve Zazaca) konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak; kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak; kendini ifade etme, iletişim kurma, iş birliği yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek; seviyelerine uygun görsel, işitsel ve yazılı kaynakları takip etmelerini sağlamak; kişisel, sosyal, kültürel bakımdan gelişmelerini sağlamak; Kürtçede dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmek, Kürtçede kelime hazinesini zenginleştirmek amaçlanıyor.

Programda Dinleme, Okuma, Konuşma ve Yazma etkinliklerinden beklenen başlangıç düzeyi kazanımlara ayrı ayrı yer veriliyor. Ayrıca bazı etkinlik örnekleri sıralanıyor.

Kaynak: CİHAN


Memurhaber.com - Milli Eğitim Bakanlığı, ders kitaplarına nasıl gireceği merak konusu olan Kürtçe ders müfredatını tamamlandı. Öğrenciler derste Kürtçe olarak ailelerini tanıtacak, günlük sıkıntılarını anlatacak ve tartışacaklar.
Müfredatın amacı, öğrencilerin “Kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak” olarak ifade edildi.
Gazetevatan'dan Kıvanç El'in haberine göre, derste öğrenciler, Kürtçe tartışma, ailelerini tanıtma, metin yazma gibi çok sayıda etkinlik yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarında bu yıldan itibaren seçmeli olarak okutulacak Kürtçe dersinin müfredatını tamamladı. Ortaokul 1. sınıfta verilecek seçmeli ders, bugün seçilebilecek. Kürtçe alanındaki öğretmen eksikliği nedeniyle çok az yerde verilmesi beklenen derse ücretli öğretmenlerin girmesi planlanıyor.

KÜRTÇE DERSİ NASIL İŞLENECEK?

Bakanlığın müfredat programına göre ders “okuma”, “dinleme” ve “yazma” temelinde öğretilecek ve öğretmenler DVD, CD, kitap gibi yardımcı kaynakları derste kullanabilecek. Öğrenciler Kırmançi ve Zazaca lehçelerini öğrenecek. Kürtçe dersinin amacının da anlatıldığı müfredat programında şu ifadelere yer verildi:

“Kürtçe Dersi Öğretim Programı’nın amacı, Türk MillÓ Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak öğrencilerin; Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak, Kürtçe (Kırmançi ve Zazaca) konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak, kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak, kendini ifade etme, iletişim kurma, iş birliği yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, seviyelerine uygun görsel, işitsel ve yazılı kaynakları takip etmelerini sağlamak, kişisel, sosyal, kültürel bakımdan gelişmelerini sağlamak, Kürtçe’de dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmek, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde belirlenen ölçütlere göre kendilerini değerlendirmelerini sağlamak, Kürtçe’de kelime hazinesini zenginleştirmek, bilgi teknolojilerinden yararlanarak öğrenme becerilerini geliştirmektir.”

Farklı sınıflara aynı ders

Kürtçe ders programının hazırlanmasında dil öğretiminde uluslararası standartları içeren “Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni”nde belirlenen düzeylerin esas alındığı da ifade edilen programda, düzey konusunda da şu bilgilere yer verildi:

“Öğretim ilkeleri dikkate alınarak kolaydan zora, basitten karmaşığa, yakından uzağa, somuttan soyuta, bilinenden bilinmeyene doğru bir gelişim göstermektedir. Örneğin, Kırmançi veya Zazaca’yı ilk defa seçecek bir ortaokul 5. ve 8. sınıf öğrencisi aynı grupta ilk düzeyi alabileceklerdir. Dolayısıyla, öğrenci, beşinci sınıftan itibaren Kırmançi veya Zazaca’yı seçerek her yıl alabileceği gibi ilk kez beşinci sınıfta da alabilecektir. Bu bakımdan program sınıf düzeylerinden ziyade hedef gruptaki öğrencilerin gelişim özellikleri ve dil düzeyleri esas alınarak ele alınmalıdır.”

KÜRTÇE BEYİN FIRTINASI BAŞLIYOR

Müfredat programına göre öğrenciler derste şu etkinlikleri yapacak:

SESLER VURGULANACAK: Kürtçe alfabedeki tüm sesler okutulacak. Kürtçe alfabede olup Türkçe alfabede olmayan (X x, W w, Q q, ê, Û, z, Œ, Ó) seslerin içinde bulunduğu kelimeler okunacak ve okunurken bu harflerin seslendirilmesine vurgu yapılacak.

GÜNLÜK KONUŞMA: Günlük hayatta sıklıkla kullanılan “selamlaşma, vedalaşma, hâl hatır sorma, kendini tanıtma” gibi ifadeler kullanılacak.

AFİŞLİ DERS: Kartvizit, tanıtım kataloğu, konser ve gösteri afişleri, e-posta, gazete ve dergilerden basitleştirilmiş ilan vb. metinler ile çalışılacak

RESİMLİ SÖZCÜKLER: Günlük hayatla ilgili kelime ve sözcük grupları ve bunlarla ilgili resimler verilerek eşleştirmeleri istenecek. Günlük konularla ilgili basit metinler okutulacak ve metnin içeriğiyle ilgili sorular sorularak cevaplar vermesi sağlanacak.

KÜRTÇE YAZACAKLAR: Öğrencilerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı durumlara ilişkin kısa bir paragraf yazması sağlanacak. Verilen bir konu üzerinde öğrenciler Kürtçe beyin fırtınası yapacak ve tartışacak.

KÜRTÇE SOYAĞACI: Ailesi hakkında tanıtıcı bir paragraf yazması sağlanacak. Paragrafta varsa yanlışlar ve eksikler üzerinde durulacak. Aile soyağacı oluşturmaları istenecek.

DUYGU YAZACAKLAR: Duygu ve düşüncelerini ifade eden bir paragraf yazması istenecek. O paragrafta duygu ve düşünceye ilişkin kavramlar (Mutluluk, sevinç, üzüntü) kullanması beklenecek.

RAKAM DA ÖĞRETİLECEK: Öğrendiği sayıların okunuşunu kullanacağı bir paragraf oluşturması sağlanacak. Paragrafta öğrenci no, tarih, saat, sokak ve ev numaralarını kullanması önerilecek.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 12/09/2012, 21:23, Düzenleyen: leyla34.) .Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Naci Ağbal: Ek ders ücretleri yatıyor, sorun yok Mesut Hayat 0 212 15/05/2018, 19:33
Son Yorum: Mesut Hayat
  Ders kitapları "etkileşimli" hale getiriliyor doğanumut 2 976 11/03/2018, 11:22
Son Yorum: doğanumut
  Bağımlılığı önleme ders kitaplarında doğanumut 0 131 06/03/2018, 19:22
Son Yorum: doğanumut
  Ders kitapları, milli yazılım intihal.net ile incelenecek doğanumut 0 207 02/03/2018, 19:11
Son Yorum: doğanumut
  MEB'den Ders Seçimi Yazısı doğanumut 2 422 07/02/2018, 22:40
Son Yorum: doğanumut
  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Okutulacak Ders Kitapları doğanumut 2 751 27/01/2018, 16:59
Son Yorum: doğanumut
  Ek ders ücretiyle çalışan öğretmenlere KPSS'siz mülakat hakkı verilecek Mesut Hayat 0 428 27/11/2017, 22:03
Son Yorum: Mesut Hayat
  'Ders sürelerini 40 dakikanın altına düşürmemiz lazım' Mesut Hayat 1 980 19/11/2017, 23:08
Son Yorum: serkansgp
  İmam Hatip Okulları Haftalık Ders Çizelgelerinde Değişiklik doğanumut 0 600 07/11/2017, 21:24
Son Yorum: doğanumut
  İlköğretim Kurumları (İlkokul-Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi Değişti doğanumut 2 4,992 02/11/2017, 19:03
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım