Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: ozlem-4, 20 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : MESLEĞİNDE FARK YARATAN ÖĞRETMEN OLABİLMEK
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 131


MESLEĞİNDE FARK YARATAN ÖĞRETMEN OLABİLMEK
Konu: 707
Mesaj: 1,051
Teşekkür: +700
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Öğretmenlik mesleği duvarların ötesine hitap eden bir meslektir.


Öğretmenlik mesleğinin sınırlarını dört duvar arasında çizenler ancak dört duvar arasında olanlara hitap edebilir. Duvarların ötesine yolculuk yapan öğretmen bilir ki mesleği kutsaldır. Kutsaldır; çünkü toplumun ve ahlakın mimarları öğretmenlerdir. Eğer bir toplumda ahlak var ya da yok  ise öğreticisi öğretmenlerdir.  Ve yine bir toplumun değişimini birinden bekleyecek isek değişimin öncüsü yine öğretmenlerdir. 

İyiliğin ve güzelliğin mesleği, bütün tekrarlardan sonra son defa tekrar edilecek ise tanımını yine öğretmenlik mesleğinde bulacaktır. Öğretmenlik mesleği bu kadar değerli iken; bazı öğretmenlerin kendini dört duvar arasında sıkıştırıp kendini mesleğine hapsetmesi ne kadar doğru? Kendini mesleğinde hapsetmek istemeyen öğretmen duvarların ötesine yolculuk yapar. Ve biz bu yolculuğa çıkan öğretmenleri mesleğinde fark yaratan öğretmen diye tanımlayabiliriz. Mesleğinde fark yaratan öğretmenlerin en belirgin özeliği; daha önce denenmiş olanı denemekle yetinmeyip daha önce denenmiş olanın üzerine dahalarını ve yenilerini yerleştirebilmesidir. 

Mesleğinde Fark yaratan Öğretmenlerin heybesinde; fırça ve boya , karşılarında ise rengarenk boyalar ile boyanmaya hazır dünyalar vardır. Eşsiz  dünyaları boyamak için; kimi öğretmenler gökyüzünün mavisini, kimisi  yeryüzünün yeşilini kimisi ise insanlığa dair bütün renkleri kullanır. Kısaca mesleğinde fark yaratan öğretmen, çocukların dünyalarını farklı dokunuşlarla rengarenk boyayabilendir. Heybesindeki renklerle hafızalara kazınacak bir öğretmen olmak  herkesin istediği ama belirli sayıda öğretmenin ulaştığı bir yerdir. Fark yaratan öğretmen olmayı başarabilmek kolay mı? Elbette değil. Güç mü? Elbette hayır. Fark yaratan öğretmen olmayı başarabilmek  için öğretmenin  inanç ve azme sahip olması gerekiyor. Bunların yanında sabır ile mücadelenin beden ile yoğrulması da gerekir. 

Peki hangi öğretmen farklıdır? Hızla değişen şu dünyada değişimi yakalayan ama ahlakından ve çalışkanlığından ödün vermeyen öğretmen diğer öğretmenlerden farklıdır. İnsanlar için değil insanlık adına mücadele eden öğretmen farklıdır. Elinde tohum olan değil, elindeki tohumu ekip üzerinde titreyen öğretmen farklıdır. Kendi dünyasından  vazgeçip öğrencilerinin  dünyasını Hakk ve  insanlık adına inşa etme yarışında olabilen öğretmen farklıdır. İnşa ettiği dünyaları gelecek namına fidanlar  ile güzelleştirebilen  öğretmen farklıdır. Bu fidanların ağaç olacağını hep düşüncesinde taşıyan ama göremeyeceği halde kalbi ile yeni fidanları dikebilen öğretmen farklıdır. Aslında öğretmenlerin hepsi birbirinden farklıdır ama bazı öğretmenler o kadar farklıdır ki; bu farklılıklar içinde fedakarlık yapabilen öğretmenler meslektaşlarından farklıdır. 

Son olarak unutmayalım ki;  kömürün elmas olması uzun ve meşakatlidir. Ama işin rengine bakar  isek sabrın ve mükafatın o eşsiz parıldama da saklı  olduğunu görürüz. Ve yine unutmayalım ki; her kömürün elmas olmadığı gibi hiçbir elmasın da tekrardan kömür olmadığı ve olamayacağı bir gerçektir. 

Öğretmenlere düşen; iyilik ve güzellik adına gerçek bir dünya inşa edebilmektir. İşte bunu başarabilen öğretmenler mesleğinde fark yaratabilen öğretmenlerdir. 

Muhammet Musab GÜMÜŞ


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  4 Yıllık Öğretmen Şube Müdürlüğüne Başvuramayacak doğanumut 0 400 14/01/2018, 23:31
Son Yorum: doğanumut
  Bakan Yılmaz'dan Öğretmen Atamaları Açıklaması doğanumut 0 194 14/01/2018, 12:23
Son Yorum: doğanumut
  Müsteşar Tekin : Öğretmen Arkadaşlarımızın Maaşları Oldukça İyi Düzeydedir doğanumut 0 395 08/01/2018, 17:21
Son Yorum: doğanumut
  PİCTES Öğretmenlerinin Sözleşmeli Öğretmen Olarak İstihdamı doğanumut 1 172 03/01/2018, 22:04
Son Yorum: narses
  Branş Branş Öğretmen İhtiyaç Sayıları,Öğretmen Atamaları,Alan Değişikliği doğanumut 0 884 10/12/2017, 15:50
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen Atamaları Talebi İçin İmza Kampanyası Açıldı doğanumut 0 114 04/12/2017, 18:01
Son Yorum: doğanumut
  Koncuk’tan Öğretmen Performans Değerlendirmesi Açıklaması doğanumut 0 421 27/11/2017, 21:42
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen Olmak doğanumut 0 164 20/11/2017, 22:12
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen performans değerlendirmesi Öğretmen Strateji Belgesi’nden de uygulamadan da doğanumut 0 272 10/11/2017, 19:29
Son Yorum: doğanumut
  KONCUK : Enflasyon Açıklandı,Öğretmen Maaşları Yüzde 1.78 Eridi doğanumut 0 200 03/11/2017, 23:10
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: ozlem-4, 20 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım