Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Öğretmen Maaş Zammında Yeni Dönem
Yazar : uzmanhoca Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 5 Görüntüleme : 2325


Öğretmen Maaş Zammında Yeni Dönem
Konu: 29
Mesaj: 233
Teşekkür: +200
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 26/07/2012

Öğretmenin maaşı sınavla artacak

MEB, üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamlayarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları puana göre artacak

Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha kaliteli ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen strateji planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

KARİYERLERİ PLANLANACAK

Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek. Performans ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek.

SADECE ALAN SORULARI

Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapıyor. Halen KPSS'de öğretmenler branşı dışındaki konularda da soru çözerken yeni düzenlemeyle sadece alanlarıyla ilgili soru yanıtlayacaklar. Bu konuda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30'u genel kültür ve yetenek, yüzde 30'u eğitim bilimleri, yüzde 40'ı branş bilgisinden oluşacak.

E-KONFERANSLA HİZMET İÇİ EĞİTİM

Öğretmenlerin yeni eğitim modelinde doğabilecek sıkıntıları, verilecek hizmet içi eğitimlerle giderilecek. Bu kapsamda Bakanlık öğretmeni eğitim için öğretmen evlerinde ve otellerde toplamak yerine internet alt yapısı olan e-Konferans salonlarını kullanacak. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak.

Devlet de SMS'le bilgilendircek

Özel okullarda uygulanan, velileri SMS'le bilgilendirme sistemi bu yıl devlet okullarında da hayata geçirilecek. Bakanlığın çalışmasına göre, öğrencinin ders notları, devamsızlığı, veli toplantıları veya öğretmeni öğrenci hakkında velisiyle konuşmak isterse o öğrencinin velisini haberdar etmek için cep telefonuna 'SMS' atılacak. Bu sayede veliler öğrencilerin durumlarını sürekli takip edecek.

40 bin atama 10 Eylül'de

Öğretmen atamalarında tarihler belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan beklenen açıklama geldi. 40 bin öğretmen ataması 10 Eylül tarihinde yapılacak. Atamalara ilişkin, Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Kılavuzu, bakanlığın http://www.meb.gov.tr adresinden duyurulacak. Yüz binlerce öğretmen adayı atama başvurularını, 3-9 Eylül tarihleri arasında elektronik ortamda yapacak. Atamalar ise, 10 Eylül tarihinde KPSS-P10 puan üstünlüğüne göre bilgisayar ortamında gerçekleştirilecek. Atanan 40 bin öğretmen 11 Eylül tarihinden itibaren göreve başlayacak. Açıklamaya göre, adaylar, tebligatı takiben Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce 12-16 Eylül 2012 tarihleri arasında uyum eğitimine alınacak.Açıklamada ayrıca, mezuniyetleri itibarıyla, ''sınıf öğretmenliği'' alanından başka alanlara geçmek isteyenler başta olmak üzere il genelinde ihtiyaç duyulan alanlara alan değişikliği yapılacağı belirtildi.

LÜTFİ ERDOĞAN - BUGÜN GAZETESİHer işin bir uzmanı var Smile

Alıntı Yap
.
Konu: 136
Mesaj: 668
Teşekkür: +1334
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 21/07/2012

Bilgilendirme için teşekkürler...

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.
Brigitte


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 207
Teşekkür: +81
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 06/08/2012

Artık hiç şaşırmıyorum.Tek bir şeyi merak ediyorum :Başka hangi mesleklerde maaş zammı sınava göre yapılıyor?


Teşekkür Edenler: Mesut Hayat
Alıntı Yap
.
Konu: 136
Mesaj: 668
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 21/07/2012

(29/08/2012, 16:50)cemre14 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Artık hiç şaşırmıyorum.Tek bir şeyi merak ediyorum :Başka hangi mesleklerde maaş zammı sınava göre yapılıyor?

Güzel soru...

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.
Brigitte


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2,927
Mesaj: 4,707
Teşekkür: +26139
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Bu da benim farklı bir yorumum:

Öncelikle sınavlardan çekindiğim anlaşılmasın. Sınav olursa, bugüne nasıl sınavlarla geldikse bundan sonra da sınavlardan başarılı bir şekilde çıkarım. Bu gibi haberler çoktandır internet sitelerinde dolaşıyordu. Ben merak ediyorum da sendikalar bu durum hakkında neden sessiz.

Milli Eğitim Bakanlığı, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavlarını 27.11.2005 ve 30.04.2006 tarihlerinde yaptı ve bugüne kadar bu sınavları bir daha yapmadı.

Uzman öğretmenler diğer öğretmenlerden yaklaşık ayda 100 TL fazladan alıyorlar. Sınav yapıldığı zaman meslekte 7. yılımı doldurmadığım için başvuramamıştım. 7 yıl şartı olmasaydı sınava girmiş ve kesinlikle sınavı kazanmış olacaktım. Sınavı kazananlara baktığınızda sınavın ne kadar basit olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Kabaca ne kadar zararda olduğumuzu hesaplayalım:

2012 - 2005 = 7 yıl
7 x 12 = 84 ay eder
84 x 100 = 8400 TL kaybımız var bugüne kadar Smile

Öğretmenlerin haklarını savunduğunu belirten sendikalar uyumaya devam etsinler. Neden Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sınavlarının tekrar yapılmasını sağlayıp öğretmenlerin birçoğunun her ay 100 TL zam almasını sağlamıyorlar.


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: asude44 , fera
Alıntı Yap
.
Konu: 20
Mesaj: 272
Teşekkür: +396
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Öğretmenlerle uğraşacaklarına Okul Müdürlerini eğitseler inanki eğitim siteminin kalitesi belirgin bir şekilde artacak. Okul Müdürlerinin keyfi uygulamaları, meslek heyecanı, çalışma hevesi, motivasyon ve başarı diye bir şey bırakmıyor insanda.

Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz, ya da yazılmaya değer şeyler yap.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşini Seven Öğretmen, Öfkesini Kontrol Ediyor doğanumut 0 33 10 saat önce
Son Yorum: doğanumut
  Otomobil ve ambulans çarpıştı; bir öğretmen hayatını kaybetti doğanumut 0 300 11 saat önce
Son Yorum: doğanumut
  Seçim Öncesi Yeni Öğretmen Atamaları Yapılır Mı? doğanumut 0 15 11 saat önce
Son Yorum: doğanumut
  Yalçın : Öğretmen Performans Taslağı Geri Çekilmeli doğanumut 0 50 11 saat önce
Son Yorum: doğanumut
  Ücretli Öğretmen Atama Takvimi Ve Branş Kontenjanları Ne Zaman Duyurulacak? doğanumut 0 138 22/04/2018, 11:35
Son Yorum: doğanumut
  Atanamayan genç öğretmen intihar etti doğanumut 0 95 16/04/2018, 23:48
Son Yorum: doğanumut
  Çiğdem Öğretmen önce bebeğini sonra hayatını kaybetti… doğanumut 0 140 15/04/2018, 23:25
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen performans değerlendirme sisteminde mantık yok doğanumut 0 124 13/04/2018, 23:17
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen mutluluğu ölçülecek ! doğanumut 0 326 10/04/2018, 17:19
Son Yorum: doğanumut
  TEMATİK LİSELERE ÖĞRETMEN ATAMASI VE YÖNETİCİ ATAMALARININ YÜRÜTMESİ DURDURULDU doğanumut 0 107 05/04/2018, 23:12
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım