Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Öğretmenlerin Güvenlik ,Güven ve Özgüven sorunu.
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 2 Görüntüleme : 1276


Öğretmenlerin Güvenlik ,Güven ve Özgüven sorunu.
Konu: 548
Mesaj: 890
Teşekkür: +607
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012EĞİTİMDE GÜVENLİK, GÜVEN VE ÖZGÜVEN SORUNU


“Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 2 öğretmen, yol kesen bir grup terörist tarafından kaçırıldı.”

“İzmir'in Karabağlar ilçesindeki Nazire Merzeci Ortaokulu'nda Fen Bilgisi öğretmeni Sevilay Durukan (40), öğrencisi tarafından okulda bıçaklanarak öldürüldü.”

Bu iki olay okullarımızın ve eğitim çalışanlarının yaşadığı güvenlik sorunlarının belgesidir ve sadece son bir haftada yaşanmıştır. Kaçırılan öğretmenlerimize ve yakınlarına geçmiş olsun diyor, hunharca katledilen öğretmenimize rahmet, ailesine, öğrencilerine, çalışma arkadaşlarına ve milletimize de başsağlığı diliyoruz.

Okullarımızda güvenlik zafiyetlerinin yaşanmadığı, öğretmenlerimizin şiddete maruz kalmadığı, yöneticilerimizin kendini bilmezlerin saldırısına maruz kalmadığı, öğrencilerimizin hırpalanmadığı günümüz neredeyse yok gibi.

Okul yollarında, okul ortamlarında bir hiç uğruna başka kurbanlar vermemek için devletimiz bütün kamu kurumlarına sağladığı güvenlik hizmetini okullarımızdan, yönetici ve öğretmenlerimizden, öğrencilerimizden esirgememelidir.

Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı;

Tüm okullarımızın girişlerinde profösyonel güvenlik görevlisi/görevlileri istihdam edilmesini sağlamalıdır.


Tüm okullarımızın ortak kullanım alanlarının 24 saat güvenlik kameralarıyla takip edilmesini için gerekli donanımları hazırlamalıdır.


Tüm okullarımızın bahçe duvarlarını içerden ve dışardan kontrolsüz giriş-çıkışları engelleyecek şekilde onarmalı veya yeniden inşa etmelidir.


Öğrenci-öğretmen münasebetlerinde eğitsel ölçüyü yakalayabilmek için özellikle ortaokul ve liselerin “öğrenci disiplin yönetmeliklerini” okullarda görevli yönetici ve öğretmenlerin katılımlarını sağlayarak yeniden düzenlemelidir


Doğu ve Güneydoğuda görevli olanlar başta olmak üzere özellikle kırsalda görev yapan öğretmenlerimizin ikamet ettikleri mekanlarda ve seyahat ettikleri güzergahlarda güvenliklerini sağlamak üzere projeler gerçekleştirmelidir.


Köy ve kasabalarda görev yapanlar başta olmak üzere güvenlik zaafiyeti yaşanan bölgelerde öğretmenlerimizin ikamet edebilecekleri güvenlikli lojman bölgeleri oluşturmalıdır.


Hepsinden önemlisi;

İtibarsızlaştırılan öğretmenin bir süre sonra görevini yapamaz hale geleceğini bilerek öğretmenlerimizin mesleki saygınlığına saygı duymalı ve katkı sunmalıdır.


Sendikalar, Eğitim Dernekleri ve diğer meslek örgütlerinin desteğini/katkısını alarak Öğretmenlik Mesleki Saygınlığını arttırmaya yönelik samimi kampanyalar düzenlemeli, projeler gerçekleştirmelidir.


Öğretmeni hedef gösteren, öğretmenin toplum nezdindeki saygın konumuna zarar veren beyanlardan kaçınmalıdır.


Zor bölgelerde görev yapan askerlerimiz, polislerimiz gibi öğretmenlerimizin de kahraman olduğunu kabul ve ilan etmelidir.


Ülkemizin aydınlık yarınlarının sadece güvenliği sağlanmış, güven problemi yaşamayan ve özgüveni tam öğretmenlerle inşa edilebileceği unutulmamalıdır.

Biz devletimizin tüm vatandaşlarının güvenliğini ve diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaynaklara sahip olduğunu biliyoruz. Nitekim Milli Eğitim Bakanımız Sn. Ömer DİNÇER de bir konuşmasında “Bu kadar kaynak varken hala bir okulumuzun sorunu varsa aslında orada kaynak sorunu değil yönetim sorunu yönetici sorunu var diye düşünüyorum” diyerek devletimizin eğitim kurumlarını ve eğitim çalışanlarını ihya edebilecek kaynaklara sahip olduğuna dair bilgimizi doğrulamıştır.

Bu noktada tüm eğitim çalışanları ve kamuoyu adına Bakanlığımızdan Sn. Bakanın ifade ettiği kaynakları okullarımızın en temel ihtiyaçları olan güvenlik, temizlik vb. hizmetlerinde kullanılmak üzere okullara göndermesini, bahsi geçen yönetim sorununda suçu sadece okul/kurum yöneticilerine atma kolaycılığına kaçmadan eğitimin paydaşlarına uygulayacağı anketlerle (özellikle eğitim çalışanları) bahsi geçen yönetim sorununun bakanlığın hangi kademesinde yaşandığını tespit ederek çözüm bulmasını bekliyoruz.


AKTİF EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ
http://www.aktifsen.org/web/sayfa.php?sa...anset=3553Teşekkür Edenler: uzmanhoca
Alıntı Yap
.
Konu: 29
Mesaj: 233
Teşekkür: +192
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 26/07/2012

Çok doğru tespitler gerçekten de.Ama en önemlisi itibar sorunumuz var onu halletmek gerek.

Her işin bir uzmanı var Smile

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 207
Teşekkür: +81
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 06/08/2012

(29/09/2012, 16:23)uzmanhoca Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok doğru tespitler gerçekten de.Ama en önemlisi itibar sorunumuz var onu halletmek gerek.

Kesinlikle katılıyorum.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  TOPLU SÖZLEŞMEDE ÖĞRETMENLERİN KAZANIMLARI... doğanumut 0 679 24/08/2017, 18:02
Son Yorum: doğanumut
  2018 ve 2019 yılında Öğretmenlerin ve Memurların Alacağı Maaş Zammı Belli Oldu! doğanumut 0 247 22/08/2017, 19:06
Son Yorum: doğanumut
  ADIM ADIM ÖĞRETMENLERİN KURS BAŞVURULARI Mesut Hayat 0 1,253 14/09/2016, 17:13
Son Yorum: Mesut Hayat
  2016 YILIYLA BİRLİKTE ÖĞRETMENLERİN HAYATINA GİREN Ö Mesut Hayat 0 2,227 03/01/2016, 18:02
Son Yorum: Mesut Hayat
  Öğretmenlerin Sınav Görevi Ücretleri ÖSYM Gibi Olmalıdır Mesut Hayat 1 1,147 16/12/2013, 23:23
Son Yorum: levent
  Öğretmenlerin kılık kıyafeti serbest olur mu? Mesut Hayat 7 2,951 07/12/2012, 19:19
Son Yorum: aea
  Kitap İnceleyerek Ücret Almak İsteyen Öğretmenlerin Dikkatine! doğanumut 0 1,492 04/12/2012, 19:07
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2017 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım