Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : OGS'nin Uygulanmasında Özel Eğitim Öğrencileri ile İlgili Hususlar
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 781


OGS'nin Uygulanmasında Özel Eğitim Öğrencileri ile İlgili Hususlar
Konu: 2,964
Mesaj: 4,748
Teşekkür: +26394
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Ortak Sınavların Uygulanmasında Özel Eğitim Öğrencileri ile İlgili Hususlar

2013-2014 8.sınıf Ortak Sınavların Uygulanmasında Özel Eğitim Öğrencileri ile İlgili Hususlar, 8.sınıf ortak sınavların uygulamasında özel eğitim öğrencileri için aşağıdaki maddelere göre hareket edilecektir.

ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ HUSUSLAR

Engelli öğrenciler, engelleri ile ilgili sürekli kullandıkları araç–gereç ve cihazları kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavda kullanabilecektir.

Görme Engelli Öğrenciler;

Az Gören Öğrenciler;

Az gören grubuna miyop, hipermetrop, astigmatizm, karma gözlükle/lensle düzeltilen görme kusurları dâhil edilmemektedir. Az gören öğrenciler tek kişilik salonda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir. Ayrıca aşağıda belirtilen seçeneklerden biri tercih edilecek ve bu doğrultuda öğrenci için sınavda düzenleneme yapılacaktır.

a) Okuyucu ve kodlayıcı
b) 18 punto büyüklüğünde soru kitapçığı ve cevap kâğıdı
c) Okuyucu kodlayıcı eşliğinde 18 punto büyüklüğünde soru kitapçığı ve cevap kâğıdı
Az gören öğrencilerde soru muafiyeti olmayacak, başarı puanı tüm sorular üzerinden hesaplanacaktır.

Görmeyen Öğrenciler;

Görmeyen öğrenciler tek kişilik salonlarda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir.

Görmeyen öğrencilerin soru muafiyeti olmayacak ancak resim, şekil ve grafik içeren sorular yerine eş değer soruların yer aldığı sorular hazırlanacak başarı puanı tüm sorular üzerinden hesaplanacaktır.

İşitme Engelli Öğrenciler;

İşitme engeli olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir.

Ruhsal ve Duygusal Bozukluğu Olan Öğrenciler;

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir.

Özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir. Tercih etmeleri durumunda okuyucu ve kodlayıcı eşliğinde sınava alınacaklardır.

Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olan Öğrenciler;

Yaygın gelişimsel bozukluğu olan (Otizm, Rett Sendromu, Asperger Bozukluğu, Desintegratif Bozukluk, Atipik Otizm) öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir.

Bedensel Engelli Öğrenciler;

Yazma becerisini engelleyecek derecede ince motor becerilerde engeli olan ya da uzuv kaybı (ampütesi) olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir. Bu öğrencilere Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlükleri tarafından yapılan değerlendirme sonucuna göre kodlayıcı verilecektir. Kaba motor becerilerinde engeli bulunan ortez, protez, yardımcı araç gereç kullanan öğrenciler giriş katlarda bulunan salonlara yerleştirilecektir. Sınav salonunda kullanılacak masa
ve sıra öğrencinin özelliklerine uygun olarak düzenlenecektir

Süreğen Hastalığı Olan Öğrenciler;

Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlükleri tarafından MEBBİS-RAM Modülüne işlenen bilgiler doğrultusunda, sağlık problemlerinin zorunlu kıldığı durumlarda süreğen hastalığı olan öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacaktır.

Yatarak tedavi görenlerden sağlık kurumunu terk etmeleri sakıncalı olan öğrencilerin durumu sağlık raporu ile belgelendirildiği takdirde tedavi gördükleri sağlık merkezinde sınava alınacaklardır.

Evde eğitim hizmetinden yararlanması yönünde özel eğitim hizmetleri kurul kararı bulunan öğrencilerin sınavları ev ortamında yapılabilecektir. Veliler, öğrencinin sınava alınacağı adresin belirtildiği dilekçe ile il/ilçe millî eğitim müdürlüğü ve RAM’a başvuracaklardır.

Şeker, astım, tansiyon ve epilepsi hastalıklardan dolayı sürekli ilaç kullanan öğrenciler diğer öğrencilerle birlikte sınav salonlarına yerleştirilecektir. Ancak salonlarında görevli öğretmenler, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince önceden bilgilendirilecektir.

Zihinsel Engelli Öğrenciler;
Zihinsel engelli öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınacak ve 15 dakika ek süre verilecektir. Ayrıca yapılacak tercih doğrultusunda kodlayıcı eşliğinde öğrencinin sınava girmesi için gerekli düzenleme yapılacaktır.
Öğrencinin takip ettiği eğitim programı ve haftalık ders dağıtım çizelgesinde yabancı dil dersi yer almayan zihinsel engelli öğrenciler sınavda yabancı dil testi sorularından muaf tutulacaktır.
Sayın Görevli:
Sınavın sağlıklı yürütülmesi konusunda en büyük yardımcımız sizsiniz. Görevli olduğunuz salonda sınavın uygulanmasında ve sınav evrakından siz sorumlusunuz. İdari ve hukuki olarak Bakanlığımız tarafından muhatap siz kabul edileceksiniz.

Çalışmalarımıza verdiğiniz destek için teşekkür eder, başarılar dileriz.
ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE YERLEŞTİRME GRUP BAŞKANLIĞI


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 15/11/2013, 20:43, Düzenleyen: Mesut Hayat.) .Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  2017 – 2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 8. SINIF TÜRKÇE DERSİ TEOG-1-2 KONULARI Mesut Hayat 0 1,602 15/09/2017, 18:58
Son Yorum: Mesut Hayat
  Yetiştirme kurslarında tereddüte düşülen hususlar açıklandı Mesut Hayat 2 1,572 12/09/2015, 17:30
Son Yorum: Mesut Hayat
  2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Merkezi Sistem Ortak Sınav takvimi ve konuları Mesut Hayat 1 1,889 10/09/2014, 18:01
Son Yorum: dostoyevski
  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi ile ilgili soru ve cevaplar Mesut Hayat 1 1,439 07/11/2013, 21:46
Son Yorum: dostoyevski

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım