Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Okul ilim yuvasıdır, film yuvası değil!
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 4 Görüntüleme : 2129


Okul ilim yuvasıdır, film yuvası değil!
Konu: 2,918
Mesaj: 4,692
Teşekkür: +25117
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Okul ilim yuvasıdır, film yuvası değil!Bizim çocukluğumuzda Rıfat Ilgaz'ın “Hababam Sınıfı” meşhurdu. Televizyonlarda seyrede seyrede bıkmazdık Hababam Sınıfını...

Şimdiki gençler ve çocuklar ise "Pis Yedili" ve " Bizim Okul" dizilerinin müdavimi oldular kısa sürede. Bu dizilerin en göze ve ruha batan yanları ise saygısız, ukala, entrikacı, düzenbaz, hedefsiz, ideolojisiz, sevgisiz ve oldukça dünyevi takılan bir gençliğin öne çıkarılmış olması. Bunların yanı sıra kısa aşklar, gündelik ve cinselliğe indirgenen sevgiler ve paranın pulun, sosyal statünün öncelendiği bir yaşam tarzı pervasızca ve fütursuzca işleniyor!
Mesela bu dizilerin birinde aynı sınıfın yarısı birbiriyle neredeyse aşk yaşamış ya da yaşamak üzere olan gençlerden oluşturulmuş bir kurgu üzerinde yürüyor!Öğretmenleri sorarsınız ki bence hiç sormayın…
Mamafih bu dizilerde tek bir normal öğretmen ve idareci bulamazsınız! Hepsi anormal! Kimi bunak, kimi evde kalmaktan bunamış kız kurusu modunda, kimisi mahalle kabadayısı, kimisi hayal âleminde, kimisi hayal mi gerçek mi arasında bir yerde!
Bunlar öğretmen, bu dizilerde dizi üzerinde topluma verilen mesajla vurgulanan öğretmen tipi veya karakteri böyle! Pes!
Tamam, eğitim meselesini bir türlü rayına oturtamamış bir toplum olmanın buruk hüznünü ve acıcısını hep birlikte temaşa ediyoruz ve yaşıyoruz ama sanki bu kadar sorunun baş müsebbibi öğretmenmiş gibi "vurun abalıya" mantığıyla öğretmen ve öğretmenin şahsiyeti üzerinde yapılan bu dizileri şiddetle kınıyorum.
Tabii bunu seyrettiği halde tepki vermeyen eğitim sendikalarını da göreve çağırıyorum. Bir başka meslek erbabı olsaydı şu ana kadar bu dizilerin canına okunmuştu! Ama öğretmenler öylesine sindirilmiş, öylesine şamar oğlanına dönüştürülmüş ki geçen süreç dâhilinde tepki verme gereği bile duymaz olmuşlar!Hiç unutmuyorum, birkaç yıl önce MEB'de öğretmen kökenli bir üst düzey bürokrata öğretmenler gününde "Hayırlı olsun" dediğimde verdiği o manidar cevabı hiç unutmuyorum:
"Ben artık öğretmen değilim ki!" demişti. Afallamıştım!
Bal gibi öğretmensin, sınıf öğretmenisin, sırf bir makama geldin diye -üstelik bu makam meb'de yöneticilik- bu mesleğe sırtını dönüyorsan sen zaten öğretmen olamazsın, olmamışsın, orada da bulunmamalısın, demeyi çok istemiştim ancak nezaket gereği susmuştum.
Toplumun temel dinamiği olan gençlerimizi emanet ettiğimiz bu meslek grubunun şahsiyetinin, dizi üzerinde de olsa zedelenmesi, aşındırılması, küçük düşürülmesi kabul edilemez bir çirkinlik, aymazlık ve umarsızlıktır.
Çünkü bu meslek hitap edilen toplulukla, yani genç ve çocuklarla bire bir ilişki içindedir ve gençlerin algıları bu şekilde tahrip edilmemelidir! Atalarımız çamur at, izi kalsın derken tam da böyle bir durumu tarif etmektedir aslında.
Akşam bunak ve arızalı öğretmeni seyreden çocuk ertesi günü en ufak bir çağrışımda öğretmenine hangi gözle bakacaktır acaba?
Hababam Sınıfı ile bu dizileri kıyaslamak bile haksızlık olur kanaatindeyim.
Hababam sınıfında en azından merhametli öğretmenler, vefalı, nazik, duyarlı öğrenciler ve derin bir içsellik işleniyordu. Şimdiki okul dizilerinde de o derin içsellik yerine derin bir cinsellik davası güdülüyor!Yine bu dizilerde özel okul, devlet okulu kapışması, fakir öğrenci, varoşlardan gelen öğrenci ve zengin öğrenci diye ciddi bir ayrışma ve kamplaşma da körükleniyor maalesef. Bir kere bu senaristlerin iyi bir araştırma yapmadan saçma sapan bilgileriyle devlet okullarıyla, özel okulları böyle ayrıştırmalara sokmaları tamamen bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Her özel okul çok başarılı olmadığı gibi, her devlet okulu da başarısız değildir. Kaldı ki birçok devlet okulu başarı ve konumlarıyla birçok özel okuldan çok daha ileri bir eğitim vermektedir. Özellikle de Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin başarı tablolarıyla özel okulların başarılarını bir kıyaslasınlar bakalım!
Bu arızalı öğretmen modeli, devlet okulu, özel okul kamplaşması, argo, cinsellik, yoksul öğrenciye durmadan " varoş" demeler, zevkçilikten başka derdi olmayan tiki kızlar sendromuna artık bir son verilmelidir.
Sokaklarda birbirlerine "kâmiller, kâmilsin sen" diye hitap eden gençler sizce bu kelimeyi yani şahsiyeti olgun, kemale ermiş manasında mı, yerli yerinde mi kullanıyor?
Tabii ki hayır! Aptal yerinde işe yaramaz manasında kullanıyor!
Durum bu kadar vahim, söylemedi demeyiniz!
Muhabbetle kalınız…Meryem Aybike Sinan-Haber7
meryemaybike@gmail.comTürkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: aşkname , fera
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 09/02/2013, 19:07, Düzenleyen: Mesut Hayat.) .
Konu: 2,918
Mesaj: 4,692
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Bizim Okul Dizisine Rekor Şikayet!

ATV'nin yeni dizisi yayınlanan ilk bölümüyle bir rekora imza attı.

Okul dizilerine tepki yağıyor. Bir hafta önce yayına başlayan "Bizim Okul" dizisine, yayınlandığı gün bin 689 şikayet geldi. RTÜK'e 2-4 Şubat tarihlerinde 2 bin 13 şikayet ulaştı.

Zeki Alasya ve Cem Davran gibi ünlü isimlerin yer aldığı "Bizim Okul" dizisinin yayınlandığı gün bin 689 adet, yani o dünkü şikayetlerin yüzde 94'ü oranında şikayet geldi.

Dizinin seyirciyi rahatsız etme nedenleri arasında ilk sırada "kişilik haklarını ihlal ve iftira ile hakaret", ikinci sırada "çocuk ve gençlerin olumsuz etkilenmesi", üçüncü sırada ise "eğitime aykırı, zararlı yayın" yer aldı.


Kaynak: http://www.haberler.com/bizim-okul-dizis...56-haberi/

Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: aşkname
Alıntı Yap
.
Konu: 6
Mesaj: 94
Teşekkür: +126
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 08/01/2013

Yüreğine sağlık Meryem Aybike. Birkaç tane daha yazar mesleğimizi böyle savunsa kimse cesaret edemez onurumuzu ayaklar altına almaya .


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2,918
Mesaj: 4,692
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 12
Mesaj: 66
Teşekkür: +107
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 24/07/2012

Şov TV zaten başka dizi yapamıyor. Zaten izlenme oranları da çok düşük.Gençlik dizisi yapabiliyor ancak. Batma aşamasında olduğu için.


Türkçe düşün ,Türkçe konuş,Türkçe sev ; Ümidin Türkçe olsun.Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  EĞİTİM KOÇLUĞU UYGULAMASI ZORUNLU DEĞİL doğanumut 2 165 17/02/2018, 00:01
Son Yorum: doğanumut
  SINIF ORTAMINDA KUCAĞA ALINAN ÖĞRETMEN DEĞİL doğanumut 2 250 12/02/2018, 19:22
Son Yorum: doğanumut
  Okul müdürünün E-Müfredat Açılmıyor Müdürüm Şiirine Cevabı doğanumut 2 2,942 04/02/2018, 13:53
Son Yorum: doğanumut
  MEB: SURİYELİ ÇOCUKLARA EĞİTİM VEREN ÖĞRETMENLERE YÖNELİK KURSA KATILIM ZORUNLU DEĞİL doğanumut 2 390 21/01/2018, 00:32
Son Yorum: doğanumut
  Okul Bahçeleri Yok Edilmesin! doğanumut 0 251 23/10/2017, 20:00
Son Yorum: doğanumut
  Okul Müdürlüğü Öğretmene; ''Seninle Çalışmak İstemiyorum'' Diyebilecek Mesut Hayat 0 1,236 11/06/2017, 13:56
Son Yorum: Mesut Hayat
  E-okul'da Yapılması Gereken İşlemler Mesut Hayat 2 1,964 10/01/2016, 18:58
Son Yorum: Mesut Hayat
Exclamation özel okul SSU 0 752 05/01/2016, 23:27
Son Yorum: SSU
  "Bizm Okul" dizisi RTÜK'e şikayet ve sonuç... et_ergun 6 2,452 16/06/2013, 12:25
Son Yorum: Kariha_06
  Eğitimciler ‘Bizim Okul’u dize getirdi! Mesut Hayat 5 2,736 27/02/2013, 00:04
Son Yorum: mehmet

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım