Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Okuma Kültürü Teması için dokümanlar 8. sınıf
Yazar : asude44 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 5 Görüntüleme : 3418


Okuma Kültürü Teması için dokümanlar 8. sınıf
Konu: 20
Mesaj: 272
Teşekkür: +398
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Enderun Yayıncılık 8. sınıf
Okuma Kültürü Teması için dokümanlarÖRNEK HABER:
50 eve kütüphane kuruldu

BOLU - Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi Müdürü Mevlüt Gümüş, ilçede 50 ailenin evine Ramazan Dede Bilgievi adı altında kütüphane kurduklarını söyledi.

Gerede Belediyesi Ramazan Dede Bilgievi tarafından, 2011 aralık ayında başlatılan 'Her Eve Kütüphane Projesi' hayata geçti.

Ramazan Dede Bilgievi Müdürü Gümüş, yaptığı açıklamada, 'okul evde başlar' anlayışından yola çıktıklarını belirterek, çocuklara küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazandırmak amacıyla evlerde kütüphane kurma projesi başlattıklarını bildirdi.

İsteyen ailelerin de evlerine Bilgievi Kütüphanesi kuracaklarını kaydeden Gümüş, "Kütüphanenin yanında bir de kumbara hediye ediyoruz. Çocuklarımız kumbaralarında paralarını biriktirecek. Çocuklar para biriktirerek tasarrufu öğrenecek ve biriken parasıyla da kütüphanesini zenginleştirecek." dedi.

Gümüş, ülkemizde kitap okuma oranının düşük olduğunu anlatarak, "Almanya'da bir aile, yıllık yaklaşık 250 lira civarında kitap alımı yapıyor. Maalesef ülkemizde bu oran son derece düşük. Projemizin en önemli amacı öğrencilerimize yıllık ortalama 80 ile 100 civarında kitap okutmayı hedefliyoruz. Her evde mutfak olduğu gibi kütüphane de olmalı diye düşündük. Böylelikle kitap okuma sevgisini ve alışkanlığını kazandırıyoruz ve evlere taşıyoruz. Ailelerin de bu imkandan faydalanmasını istedik. Böyle bir çalışma başlattık." diye konuştu.

(CİHAN)


Eş zamanlı kitap okuma etkinliği Türkiye sınırlarını aştı

GİRESUN - ‘Düşün Taşın Derneği’, pazar günü saat tam 12:00’de; 2 ülkede, 15 şehirde, 500 katılımcıyla birlikte eş zamanlı olarak kitap okuma etkinliği düzenledi.

Türkiye’den, Sakarya, Afyon, Antalya, Çanakkale, Düzce, Çorum Bolu, Isparta, İzmir, Konya Erzincan, Karabük, İstanbul, Giresun illeri ve Amerika Birleşik Devletleriyle beraber aynı anda başlayan kitap okuma etkinliği ‘64. Kitap Okuma Etkinliği’ çerçevesinde saat 12:00 ile 14:00 saatleri arasında eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Etkinliğin, Giresun Suat Akgün Sokakta bir kitap evinde gerçekleşen ayağı, 60 katılımcıyla gerçekleşirken, katılımcılar evrensel bir mesajın bir parçasını oluşturuyor olmaktan dolayı heyecanlı oldukları gözlendi.

Etkinlikle alakalı açıklamada bulunan Düşün Taşın Derneği Giresun Temsilcisi Can Demir, “Altmışı aşkın kitap severle birlikte, kitap sevgisi ve bilincini oluşturma adına bir araya geldik. Bu etkinliğimize bu yıl Amerika’dan da katılım var. Ve şu dakikalarda onlar da benzer satır aralarına göz gezdirmekteler. Derneğimizin genel amacı, Türkiye’de ve ilerleyen yıllarda da tüm dünyayı kapsayacak şekilde kitap okuma oranını artırmaktır. Zamanımızın %95’ini televizyon seyrederek ve bilgisayar başında geçiriyoruz. %1 dahi olsa bu orana katkıda bulunmayı bir avantaj olarak görüyoruz. Hedeflerimiz ise; 2011 yılında Türkiye’de 7 farklı bölgede, 2012’de 81 ilde, 2013’te Balkanlar ve Avrupa’da, 2014 yılında ise tüm dünyada bu etkinliği gerçekleştirmektir.” şeklinde konuştu.
(CİHAN)Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz, ya da yazılmaya değer şeyler yap.


Teşekkür Edenler: TürkçeM , leyla34
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 25/09/2012, 13:44, Düzenleyen: asude44.) .
Konu: 309
Mesaj: 848
Teşekkür: +2286
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

BİR HABER DE BENDEN

Harranlı kızlar kitap okumada erkekleri geçti

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde kaymakamlık tarafından başlatılan ve 'Medeniyetler Beşiğinden Medeniyetlere Okuma Işığı' sloganı ile yürütülen kitap okuma kampanyasına kızların erkeklerden daha fazla ilgi gösterdiği belirtildi.
Tarlada çalışırken çekilen görüntüleri medyada sıkça yer bulan Harranlı kızlar, omuzlarında taşıdıkları su matarası, pamuğa uzanan elleri ya da çadırda kendisinden iki yaş küçük kardeşine baktığı sırada objektiflere yansıdı. Harranlı kız çocuklarının okuduğu kitapların bugüne kadar dikkat çekmemesinden yola çıkan Harran Kaymakamlığı, ilçenin kitap okuma istatistiğini çıkardı. Öğrencileri kitap okumaya teşvik eden kaymakamlık, en çok kitap okuyanları da ödüllendirdi. Öğrencilere kitap sevgisini kazandırmayı ve ailelerinin bu konudaki farkındalığını artırmayı hedefleyen kampanya kapsamında milyonlarca sayfa kitap okundu.
İlk olarak 2009–2010 eğitim öğretim döneminde başlayan yarışmada, 15 okuldan 243 öğrenci bir yılık süre zarfında 411 bin 750 sayfa kitap okurken, her ay ilk 5'e giren toplam 41 öğrenciye bisiklet hediye edildi. Yılsonunda toplamda dereceye giren 6 öğrenciye de notebook verildi.
Harranlı öğrenciler, 2010–2011 yılı eğitim ve öğretim yılında okuma çıtasını daha da yükseltti. Kampanyaya şimdiye kadar 53 okuldan 2 bin 750 öğrenci katıldı. Öğrenciler bu yıl 9 milyon 842 bin 590 sayfa kitap okudu. Bu yılki kampanya kapsamında her ay dereceye giren 5 öğrenci yine bisikletle ödüllendirilirken, yılsonunda toplamda en fazla kitap okuyan 4 öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye edilecek. Kampanyaya Harran Anadolu Lisesi'nden 32 öğrenci katılırken, Kız Meslek Lisesi'nden 52 öğrencinin katıldığı belirtildi. Yıl içerisinde en fazla kitap okuyan 6 öğrenciden 4'ü kız olurken; son iki ayda en fazla kitap okuyan 10 öğrenciden 8'inin kız olduğu belirlendi. Verilen istatistiklere göre ilçede kızların daha fazla kitap okuduğu belirtildi.
Bu ay dereceye giren öğrenciler hediyelerini Kaymakam Serkan Keçeli ve Garnizon komutanı Ergun Sarı'nın elinden aldı.
Kitap okuma kampanyası ile ilgili açıklama yapan Kaymakam Serkan Keçeli, ilçede son dönemlerde kitap okumada bir artışın olduğunu söyledi.
Uzun süreli kampanyanın amacının kitap sevgisi aşılamak olduğunu kaydeden Kaymakam Keçeli, "bu kampanya kapsamında öğrencilerimizin daha fazla kitap okuduğunu gözlemliyoruz. Bizim zaten amacımız öğrencilere daha fazla kitap okutmak, kitap sevgisi aşılamaktır. Yaptığımız istatistik çalışmasında amacımıza doğru ilerlediğimizi görüyoruz. Kampanyamız devam edecektik. Bizim hedefimizde sadece öğrenci yok, aynı zamanda öğrencilerin ailelerinin de kitap okuyan öğrencilerden etkileneceğini düşünüyoruz." dedi.

Niyeti iyilik olan, karşılaştığı kötülüğe takılıp kalmaz.

images?q=tbn:ANd9GcRIWcrS1_lccd64aggxdvH...mzzP2I0MAA

Teşekkür Edenler: leyla34
Alıntı Yap
.
Konu: 20
Mesaj: 272
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Kitap okuma gününe veliler de iştirak etti

HATAY - Dünya Kitap Okuma Günü nedeniyle Dörtyol Ocaklı Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nda Kitap Okuma Günü düzenlendi. Kitap okuma gününe veliler de katıldı.

Okul Müdürü Osman Onbaşıgil ve Kütüphanecilik Kulübü rehber öğretmenlerinin planlaması ve tüm öğretmenlerin desteğiyle okul bahçesinde öğrenciler bir günlük kitap okuma etkinliği gerçekleştirdi.
Ocaklı Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'nun etkinliğine katılan bazı veliler, kendileri için de haftada bir gün kütüphanede kitap okuma saati düzenlenmesi dileğinde bulundu.

Öte yandan Kütüphanecilik Kulübü rehber öğretmenleri Zeynep Seda İmirgi ve Aydan Bozkurt’un hazırladıkları Kütüphanecilik Haftası etkinliğinde konuşmalar yapıldı, şiirler okundu; kitap sevgisi, kitap okuma alışkanlığı ve kütüphanenin önemi anlatıldı.
(CİHAN)Unutulmak istemiyorsan, ya okunacak şeyler yaz, ya da yazılmaya değer şeyler yap.


Teşekkür Edenler: leyla34
Alıntı Yap
.
Konu: 309
Mesaj: 848
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Kitap ve Okuma Sevgisi Konulu Sözler

* Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.
(Shakespeare)

* Yabani uluslar dışında her ülke kitaplar tarafından yönetilir.
(Voltaire)

* İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekâlarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.
(Descartes)

* Elime biraz para geçerse kitap alırım. Eğer birkaç kuruş artarsa onunla da yiyecek ve giyecek alırım.
(Emerson)

* Okuma hevesimi dünyanın bütün hazinelerine değişmem.
(Gibbon)

* Dünyada en gerçek ve en sadık dostumuz kitaptır.
(Prof.Süheyl Ünver)

* Mümkün olsaydı, her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim.
(Horace Mann)

* Okumak, kurtulma, özgür olma gücü kazandırır. Okumayanlar, dar çevrelerinin kısır düşünceleri, gelenek ve göreneklerin yetersizlikleri içinde kapalıdır. Okumayı sevenler, yerlerde sürünmezler, bir kanat vuruşuyla evrensel düşüncelerin mutlu iklimine yükselirler. İnsanlığın en yüce kişilerinden meydana gelmiş bir toplum içinde yaşarlar.
(Payot)

* Kitap, dersini her zaman tekrarlayan hazır bir öğretmendir.
( M.Proust)

* Uygarlık yapısının temeli kitaptır.

* Kitapsız büyüyen çocuk, susuz ağaca benzer.

* Kitaplar hiç aldatmayan dostlardır.

* Bir insanın değeri okuduğu kitaplarla belli olur.

* Kitap aklın ilacıdır.

* Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.

* Beden eğitimi vücut için ne ise, okumak da beyin için odur.

* Kitap sevgisi, sevgilerin en güzelidir.

* Hiçbir şey, iyi bir kitap kadar keyif vermez, heyecanlandırmaz, ilham vermez, teşvik etmez, eğitmez, büyülemez veya eğlendirmez.

* Kitaplar da dostlar gibi iyi seçilmelidir.

* Kitap akıl öğreten bir dosttur.

* Okumanın yaşı olmaz.

* Kitaplar bilgi hazineleridir.

* Kitaplar ebedi kalan dostlardır.

* Hiç bir gemi, bizi bir kitap kadar uzaklara götüremez.

* Hiçbir eğlence okumak kadar ucuz, hiçbir zevk de okumak kadar kalıcı olamaz.

* Kitap, imbikten süzülmüş hayattır.

* Kitap, hiç aldatmayan bir arkadaştır.

* Bilgin unutmuş, kitap unutmamış.

* En eski kitaplar bile, onları okumamış kişiler için yenidir.

* Kitabı dolaba değil, kafana koy.

* Bir insanın değeri, kitaplarına eşittir.


Niyeti iyilik olan, karşılaştığı kötülüğe takılıp kalmaz.

images?q=tbn:ANd9GcRIWcrS1_lccd64aggxdvH...mzzP2I0MAA

Teşekkür Edenler: leyla34
Alıntı Yap
.
Konu: 422
Mesaj: 787
Teşekkür: +2144
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 20/07/2012

Paylaşımlar için teşekkürler.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 28
Mesaj: 189
Teşekkür: +499
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 04/08/2012

Teşekkürler

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  8.sınıf mezuniyet töreni için öğretmen konuşması ve öğrencinin okuması için şiir... ozgesvr 0 1,446 11/04/2016, 14:01
Son Yorum: ozgesvr
  Beyaz Diş için yardımcı dokümanlar Mesut Hayat 0 1,467 23/04/2013, 23:07
Son Yorum: Mesut Hayat
  8.sınıf Son Kuşlar Yardımcı Dokümanlar Mesut Hayat 3 2,200 23/12/2012, 23:29
Son Yorum: Mesut Hayat
  Okuma sevgisi ile ilgili şiirler asude44 3 10,551 25/09/2012, 22:36
Son Yorum: süleyman
  Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık için yardımcı dokümanlar Mesut Hayat 5 8,414 23/09/2012, 18:51
Son Yorum: dostoyevski

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım