Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Okuma üzerine
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 10 Görüntüleme : 5499


Okuma üzerine
Konu: 2,965
Mesaj: 4,749
Teşekkür: +26394
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Okuma üzerine
Okuma Becerileri dersinde faydalanabileceğiniz bir metin...


cocuk_kitap.jpg
Tüm Üyelerimizin 24 Saat İçinde 10 Ek Dosya İndirme Hakkı Vardır (Özel Üyeler Hariç)
.rar   
 • Boyut: 63.8 KB
 • İndirme Sayısı: 615
 • .rar   
 • Boyut: 18.26 KB
 • İndirme Sayısı: 405

 • Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi  Alıntı Yap
  (Son Düzenleme: 17/11/2012, 14:38, Düzenleyen: Mesut Hayat.) .
  Konu: 28
  Mesaj: 189
  Teşekkür: +499
  Cinsiyet: Bay
  Katılış Tarihi: 04/08/2012

  Teşekkürler hocam bu seçmeli dersle ilgili doküman bulmak çok zor.

  Teşekkür Edenler:
  Alıntı Yap
  .
  Konu: 2,965
  Mesaj: 4,749
  Teşekkür: +
  Cinsiyet: Bay
  Katılış Tarihi: 17/07/2012

  Okumak Üzerine  Kitap(lar) okumanın erdemini, güzelliğini, yararlarını hiç usanmadan anlatmak gerek.Okumak, insanı geliştiren, yücelten bir çaba.Okumak, başka hayatların, insanların, fikirlerin dünyasına yapılan bir yolculuk.Ötekini hakkıyla bilmenin, tanımanın en etkili yolu.
  Kitap, dergi, gazete okumayan kişi nasıl olur da kitap okuma alışkanlığı kazandırabilir ?
  Önce kendimize anlatmalıyız, önce kendimizi ikna etmeliyiz derim.Bizim örnekliğimiz çok önemli.Çocuklar söylediklerimizden ziyâde davranışlarımıza, yapıp ettiklerimize bakmaktadırlar.
  Kitap okumayan(lar), kitap okuma alışkanlığı kazandıramaz diye düşünüyorum.
  Hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız.Sadece “okumak” hususunda değil birçok meselede ortak hareket etmek gerekiyor.Evde kitap okuyan anne- baba, çocuğuna güzel örnek olacaktır.Ailede başlayan eğitim süreci okulda gelişecektir.Güzel davranışları kazandırmak sabır ister, gayret ister. “Örneklik” bu noktada önem arz ediyor.
  Kitapların pahalı olması, okumak için vakit bulunmaması gibi birçok sebep sıralanmaktadır.
  Çok şeye zaman bulabilen günümüz insanı, okuma noktasında “zamanım yok” diyebiliyor.Bir günü etraflıca düşündüğümüzde kitap okumaya zaman bulamıyorum demek zor olsa gerek.
  İhtiyaçlar zamanın kullanımını etkiliyor.Kitap okumak kişide bir ihtiyaç, gereksinim olarak üst sırada yer almıyorsa elbette sözü edilen zaman bulunamayacaktır.Oysa kitap okumak hava gibi su gibi ekmek gibi aranacak olursa zaman mutlaka bulunur diye düşünüyorum.
  İletişim araçlarının gelişmişliğine karşın sahih bir iletişimin oluştuğu kanısında değilim.
  Televizyon programlarının topluma zarar verdiği artık ortak bir görüş olarak dillendirilmektedir.
  İnsanı geliştiren, eğiten, yücelten programlar -maalesef- yok denecek kadar az.Sıradanlık, bayağılık, sığlık almış yürümüş.Öncelikle çocuklar, gençler bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.Bir çıkış yolu aranıyor.Çocuklara güzel örneklerin, iyi insanların tanıtılması gerekiyor.Söylediklerimizden ziyâde görüntü(ler) etkili olmaktadır.Ne yapmalı da çocukları, gençleri televizyonun, bilgisayarın zararlı yönlerinden korumalı ?
  Kitap okumayı seven, okuduklarından lezzet alan kişi, okudukça iyiye, güzele, doğruya adım adım yaklaşır.Bu süreçte okumaktan alıkoyan çeşitli araçlar (televizyon, bilgisayar vb.) olacaktır ama okuma alışkanlığı kazanan rahatlıkla tekrar kitaplara dönebilecektir.İşte bunu önemsiyorum.Televizyondaki basit bir programdan, bilgisayardaki oyundan kitaba dönmek soylu bir tavır alıştır.Kendisine dayatılan bir sunuma “hayır” diyebilen, çılgın çalkantıdan, kargaşadan, kaostankitabın aydınlığına, özgürlüğüne varacak ve kazançlı çıkacak.Zihnimizi, kalbimizi doğru okumalar sağaltacaktır.
  Okumak, bir yönüyle kendimizi okumaktır diyebiliriz.Kitaplarda kendimizi veya bir benzerimizi ararız.Önemli bulduğumuz cümleler, paragraflar bizim de bir vakit düşündüklerimiz, tasavvur ettiklerimiz olabilir.Okuduklarımızdan kendimize, yüreğimize doğru bir adım daha atabiliyorsak; işte o kitabın bizdeki karşılığı daha güzel olmaktadır.
  Bir de doğru kitapları, doğru zamanda okumak gerekiyor. Seçici olmak işte bu aşamada önemli. Popüler okumalardan ziyâde köklü, kabul görmüş, klasik değeri olan eserlerden başlanmalıdır diye düşünüyorum. Esaslı okumalar neticesinde doğru kitapların seçimi de sağlanır.
  Sözün özü: Işık, gelecek, kitaplar ile…

  Murat Soyak


  Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi  Teşekkür Edenler:
  Alıntı Yap
  .
  Konu: 2,965
  Mesaj: 4,749
  Teşekkür: +
  Cinsiyet: Bay
  Katılış Tarihi: 17/07/2012

  Okumak Üzerine


  Kendini bilmek veya okumak üzerine...

  Ne güzel şeydir okumak…Okumak ne güzel… Okumak aydınlanmaktır…Okumak yıkanmaktır…Okumak ne güzel…
  Okumak çok çok güzel…Işığa yürümekten daha güzel ne var ki,Okumak ışığa yürüyüştür…
  Okumak … beşikten –mezara kadar okumak diyorum. Okumak karanlık bir odada mumları yakmak gibidir …Bir gün yüksek sesle ”bu günler okumakla aram yok demiştim “ sanki kargalar da gülmüştü bana…
  Evrenin en güzel çiçeğidir insan.Okumak o çiçeğin baharıdır.
  Okumak …Okumayı sevmek …insana verilen büyük bir servettir. Çok okuyan insan kadar şanslı insan yok benim gözümde .Çok gezmeyi,çok okumaktan daha büyük şans olduğuna inandırmıştı biri beni.Çok okumadan önce yapılan gezmelerimi tekrarlamak istiyorum şimdi… Bana çok okumak mı- çok gezmek mi deseler şimdi hemen çok okumak derim.
  Çok okuyan mı çok düşünen mi şanslı deseler .Cevabım çok okuyan olur…
  Kitaplar ne güzel ,Kitaplar annelerimizin hazırladığı sofralara benzer .Kitaplar ne güzel…Kitaplar meyvelere benzer…Bazı meyveler tadından yenmez ya …Büyüklerimizin gezip, görüp…Üzerinde düşünüp... kaleme aldıkları kitaplar da o meyvelere benzer ki. Ne gezmekle ne düşünmekle o kitapların ışığına erişemeyeceğimizi hemen anlarız .Bizlere yakışan çocuğun anne sofrasına koştuğu gibi , hiç zaman kaybetmeden o kitabın ışıklarına koşmak olmalı…Gezmeyi ,düşünmeyi bırakıp. o kitapla tanışmak olmalı.Bu bir bahtiyarlıktır kişi için … Ve bu bir erdemdir kişi için... Ve bu bir vazifedir kişi için…Çünkü bana göre kitap yazanlar sofrasını bizimle paylaşmak isteyen hayır sahiplerine benzer ki,sofrasını bizimle paylaşan bu insanların davetine saygı gerekir…Bulutun ağaca karşı bir görevi.Annenin çocuğuna karşı bir görevi. Zenginin fakire karşı bir görevi olduğu gibi. Kamil insanların da biz kusurlulara karşı bir görevi var…Kamil insanlar görevini yaptılar.Kusurlular onların ışıklarına koşmamakla saygısızlık yapmış olurlar…Gönülden gönüle yol vardır.Bu yol her gün onarılması gereken bir yoldur…İşte bu yol kitaplardır…
  Evlerimizi aydınlatma konusunda ,ilk bulduğumuz ışıklarla yetinmedik,çıra ışığından mum ışığına daha sonra elektrik ışığına geçtik,güzel de oldu,Bu hassasiyetimizi gönüllerimizi aydınlatma işinde de göstermeliyiz. İlk ışıklarla yetinmemeliyiz…Sürekli okumalıyız…Okumak…beşikten mezara kadar…Doğru olan bu,güzel olan bu.
  Beşikten –mezara kadar okuyalım…Unutmayalım ki,susuzluğumuzu giderme konusunda ilk bulduğumuz suyla yetinmedik…

  Okuyun ,okuyun… ancak şunu da unutmayın okumak var- okumak var… Yunus Ermemizin ”Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır …eleştirisine canı gönülden katılalım. Her emek meyvesi ile ölçülmelidir…Okumanın en güzel meyvesi “insana kendini öğretmesi “ Okumak çok güzel…hele kendini bilmek için okumak çok daha güzel .
  Okuyun .okuyun…ancak şunu da unutmayın, güzel kitapları okuyun…Kitap var –kitap var
  Kitap vardır altın dolu kumbara gibidir...Kitap vardır geçersiz para dolu kumbaraya benzer.
  Ben okumaktan ,okunanın bize özeleştiri imkanı sağlamasını beklerim.Bizi ahlaken yüceltmesini beklerim.Bilgimizi artırmasını beklerim… Ben okumaktan sevap beklerim.Ben okumaktan insanlığa yarar beklerim…Ben okumaktan duygu ve fikir zenginliği beklerim…Ben okumaktan mutluluk vermesini ve mutluluk verecek neticeler beklerim…Ben okumaktan beni bilgi ve ahlak sahibi yapmasını beklerim… Ben okumaktan aklıma gözlük olmasını beklerim…Uykudan uyarmasını beklerim…En azından beni benden gelecek düşmanlıklara karşı uyarmasını beklerim .Ben okumaktan sapı-samandan ayırma kabiliyetimi artırmasını beklerim. Ben okumaktan bana bir aydınlık dünya vermesini beklerim.Ben okumaktan karanlığın dişlerini kerpeten gibi sökmesini beklerim.Ben okumaktan beni sevgilerle doldurmasını beklerim…Ben okumaktan gönül gözümü açmasını beklerim.Ben okumaktan evreni bir kitap gibi önüme sermesini beklerim… Okumak cahilliğin canına okumaktır… Okumak nefsin inadını kırmaktır…
  Sevgiliye koşmaktır… Bir zamanlar, kan pıhtısı olduğumu durmadan hatırlatsın bana okumak…

  Okuyun okuyun … Ancak şunu da unutmayın .okumakla bitmiyor iş…Ne kadar okuduğunuzdan daha çok ne kadar etkilendiğiniz önemli …Bizim okumamız güzel ahlak için olmalı,Okumak bize öz eleştiri imkanı sunarsa bu okuma güzel ahlak içindir.Güzel ahlak için okuyalım …Sadece bilgi yükümüzü artırmak için mi okuyalım. Bu ambarı doldurmayı görev bilen hamala benzetir bizi…
  Okuyun, okuyun… Bizim okumamız, kitapların leziz sofrasında doymak için olmalı, Kitapların leziz sofrasına oturmalıyız…Bizim okumamız bilgi yüklenmek için olmamalı. sadece hamallığa soyunmak taşınanın kıymetini anlamamaktır…Ben ambarı doldurayım .Biri gelir bu ambarda birikeni sofralara taşır…diye düşünmek bile nefsimizi nasipsiz kılmaktır ki,bu yapmamamız gereken büyük bir hatadır.
  Okuyun okuyun …okumak ,okumamaktan faydalı…Okumak en azından insanı rahata düşkün ,tembel bir kişilikten kurtarır.En basit bir amaç için bile olsa okumalı
  Okuyun okuyun…bilgi hamalı olmak için bile olsa okuyun.

  Okuyun okuyun…Büyük medeniyetler okumakla kurulur.
  Okuyun okuyun… Medeniyet sarayının tuğlaları kitaplardır…
  Okuyun okuyun…Geceyi yıkmak için okuyun…Geceyi yıkan güneşin ışıkları kitaplardır…
  Okuyun okuyun…Gecenizi yıkmak için okuyun…Kendinizle ve çevrenizle barışmak için okuyun…
  Okuyun okuyun…Gönlünüzün şifası için okuyun…
  Okuyun okuyun …Yalnızlıktan kurtulmak için okuyun…
  Okuyun okuyun …Gerçeklere erebilmek için okuyun…”Bir ben var ben de benden içeru “diyebilmek için okuyun
  Koşun koşun kitaplara koşun…Kitaplar buz gibi su akan çeşmelerdir.
  Koşun , kitaplara koşun…Kitaplar meyveli ağaçlardır… İnsan meyve yerken bile tavsiyelere uyar. Bu hassasiyeti kitap seçerken de göstermeli.Ehil kişilerle istişare etmeyi unutmamalı .Seçmeksizin okumak hep zarar getirir.Diyabet hastasının inatla şeker yemesi gibi bir yanlışa düşmemeliyiz.

  Koşun koşun kitaplara koşun …Kitaplar kalkandır…içimizde ve dışımızda hain düşman varken sığınaksız kalmak ne kötü…Koşun kitaplara ,unutmayalım gönül evimizi yakanlar var,yıkanlar var…
  Koşun kitaplara çiftçilerin tarlasına koştuğu gibi…Tarihten ışıklar biriktirin.Yerden gökten ışıklar biriktirin ve ikisi arasında olanlardan…
  Koş kitaplara…Çeşmelere koşan susuzlar gibi… Kitaplar çeşmedir …Okuman gereken kitaplar çeşmelere benzer çirkinliğini unutturuyorsa…Çevrenin çirkinliğini unutturuyorsa…O kitaba tekrar tekrar koş…Susuzluğunu bilen çeşmelere koşar…Ruhunu özgürleştiren kitaplara koş…Nefsini ehlileştiren kitaplara koş…Gönlüne tercüman olan kitaplara koş…
  Koşun kitaplara…Ağaç için su ne ise insan için kitap odur… Koşun kitaplara …Kevser şurubu var kitaplarda… Ne mutlu sana nehir kenarındaki ağaç ,
  Koşun kitaplara…Napolyon’un para para dediği gibi irfan ordusunun neferleri kitap kitap der .Onlar bilirler ki, içimizdeki düşman dışımızdakinden daha şerli…Onlar bilirler ki kalem kılıçlardan daha gerekli…
  Koşun kitaba koşun…güneştir kitaplar…Güneş olmadan gerçekleri göremezsin…
  Koşun kitaplara …En kötü kitap bile okunmamayı hakketmiyor… Koşun kitaplara…ciklet gibi çiğnenip atılacak kitaplar olduğu gibi .Hiç elden düşmeyecek kitaplar da var…
  Koş kitaplara…Sana yasaklanan veya tavsiye edilen bütün kitaplara koş .Şunu unutma her kitap ayna gibidir.Çirkinlik okuyandadır…Senin bir melek olduğunu görsünler…

  Koşun kitaplara…Kitaplar da küser… diğer dostlarımız gibi

  Onları küstürmek çok kötü.Size şunu söyleyeyim :En vefalı dostlarım kitaplarım çıktı .Kitap almak vefalı dost almaktır…Para verip altın almaktır kitap almak ...Ben harçlıklarımdan biriktirerek tek kitap aldığıma hiç pişman olmadım…

  Hamdi Oruç

  Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi  Teşekkür Edenler:
  Alıntı Yap
  .
  Konu: 2,965
  Mesaj: 4,749
  Teşekkür: +
  Cinsiyet: Bay
  Katılış Tarihi: 17/07/2012

  Kitap Okumak Neden Önemlidir?

  Okuyarak olayların ve gelişmelerin iç yüzünü öğrenen bir kişi, öncelikle kendine olan güvenini artırır. Bu ise aynı zamanda düşünce ufkunu geliştirip, geniş bir görüş açısı sağlayarak, olayları inceleme yeteneği kazandırır.
  Ayrıca okuyan kişiler çok okumanın beraberinde getirdiği zengin kelime dağarcığına sahip oldukları için, hikmetli ve etkileyici konuşarak hitap ettikleri kişilerde etki de uyandırırlar. Bu etki ise insanlarla ilişkileri güçlendirmekte, kişiye daha sosyal bir karakter kazandırmaktadır. Dahası, geniş kelime dağarcığı, insanın daha fazla kavramla düşünebilmesini de sağlar. Yani düşünce kapasitesini ve kültür düzeyini artırır.
  Boş zamanlarını, çoğu zaman hiçbir yararlı bilgi aktarmayan televizyon karşısında geçirmek yerine kitap okuyarak değerlendiren bu kişiler, edindikleri bilgi ve kültür sonucunda aynı zamanda toplum içinde etkin bir kişiliğe sahip olurlar. Tüm bu özellikler, kişilerin öncelikle kendileri için okumaları gerektiğinin çok önemli bir göstergesidir. Okuyarak kendini geliştiren kişiler ise elbette çevrelerinde gelişen olaylara da hâkim olacak ve toplum içinde eğitim seviyesinde zamanla bir ilerleme sağlanacaktır.


  Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi  Teşekkür Edenler:
  Alıntı Yap
  .
  Konu: 2,965
  Mesaj: 4,749
  Teşekkür: +
  Cinsiyet: Bay
  Katılış Tarihi: 17/07/2012

  Okuyarak Zaman Kazanmak

  Genellikle iş sonrası veya evde televizyon karşısında amaçsızca, kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Bunun yanı sıra otobüs, tren, taksi ve uçak gibi ulaşım araçlarında seyahat ederken zorunlu olarak geçen boş zamanlar da kitap okuyarak değerlendirilebilecek anlardır. Özellikle bekleme yapılan yerlerde kitap okumak, geçirilen zamanı hem zevkli hale getirecek hem de kişinin yeni bir şey daha öğrenmesine vesile olacaktır.
  Bu konuda gelişmiş ülkelerin çizdiği tablo oldukça etkilidir. Sahip olunan her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan Batılılar, kitap okuma alışkanlığının en güzel örneklerini sergilemektedirler.

  Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi  Teşekkür Edenler:
  Alıntı Yap
  .  Konu ile Alakalı Benzer Konular
  Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
    Okuma Becerileri Çalışma Kağıdı öğretmen 6 13,159 17/10/2017, 21:02
  Son Yorum: kena apaydın
    Okuma Becerileri dersi için okuma metinleri Mesut Hayat 11 12,663 04/10/2017, 21:18
  Son Yorum: sevcanbatu
    Okuma Becerileri Metinleri ve etkinlikleri-5 Mesut Hayat 6 26,206 26/09/2014, 19:35
  Son Yorum: sözlüdövüş
    Okuma Becerileri Dersi Değerlendirme Formları Mesut Hayat 0 3,442 16/02/2014, 10:50
  Son Yorum: Mesut Hayat
    Okuma Becerileri dersi için etkinlik... Mesut Hayat 2 4,440 18/11/2013, 18:45
  Son Yorum: öğretmen
    kitap okuma yarışma soruları ali ay 1 3,251 30/09/2013, 21:57
  Son Yorum: berdes
    Ortaokul 5. sınıf Okuma Beceriler ders notu (MEB) Mesut Hayat 8 10,764 20/09/2013, 11:54
  Son Yorum: sevit
    Okuma Becerileri dersi için etkinlik örneği TürkçeM 7 13,093 28/02/2013, 20:15
  Son Yorum: sardunya
    Okuma Becerileri Metinleri ve etknlikleri-2 Mesut Hayat 4 5,941 26/02/2013, 01:00
  Son Yorum: emoral023
    Okuma Becerileri Metinleri ve etknlikleri-1 Mesut Hayat 4 6,645 26/02/2013, 00:59
  Son Yorum: emoral023

  Hızlı Menü:


  Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

  Türkiye
  Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
  Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


  Tasarım