Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Önemli olan, nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir...
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1463


Önemli olan, nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir...
Konu: 3,062
Mesaj: 4,846
Teşekkür: +29815
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Bir gün New-York'ta bir grup iş arkadaşı, yemek molasında dışarıya çıkar. Gruptan biri, Kızılderili'dir.

Yolda kalabalıklar arasında yürürken siren sesleri, işmakinelerinin ve araçların çıkardığı gürültü ve korna sesleri arasında ilerlerken, Kızılderili arkadaşlarına dönüp kulağına cırcır böceği sesinin geldiğini söyleyerek biran durur ve böceği aramaya başlar.

Arkadaşları, bu kadar gürültünün arasında bu sesi duyamayacağını, kendisinin öyle zannettiğini söyleyip yollarına devam ederler. Aralarından bir tanesi inanmasa da, o güne kadar güvenip itimat ettiği arkadaşının haklı olabileceğini düşünerek onunla beraber o da aramaya başlar. Kızılderili yolun karşı tarafına doğru yürür, arkadaşı da onu takip eder. Binaların arasındaki küçük bir yeşillikte gerçekten bir cırcır böceği bulurlar.

Arkadaşı, Kızılderili'ye: 'Senin insanüstü güçlerin var. Bu kadar gürültü patırdı arasında böceğin sesini nasıl duydun?' diye sorar. Kızılderili ise; “Bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya gerek yok” der ve arkadaşına kendisini takip etmesini söyler.

Kaldırıma geçerler ve Kızılderili cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlar.

Birçok insan, bozuk para sesini duyunca sesin geldiği tarafa dönerek paranın kendi ceplerinden düşüp düşmedigini kontrol eder. Kimi elini cebine atar, kimi çantasını kontrol eder. Biran duraklar ve kimden düştü acaba diye dikkat kesilir insanlar. Para kalabalıkların arasında yuvarlanıp gözden kayboluncaya kadar bakışlarıyla takip edenler olur. Yere düşen bozuk para biran için oranın en önemli meselesiymiş gibi görünür.

Kızılderili, aklı bozuk paraya takılan kalabalıklara işaret ederek arkadaşına şunları söyler: “Önemli olan, nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir. Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin” der...

Bu hikayenin vermek istediği en önemli mesaj, tüm insanlığın değer yargılarında görülen aşınma meselesidir. Öncelikler değişmiş, kalp ve vicdanların pusulasının ayarı bozulmuştur.Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 0
Mesaj: 33
Teşekkür: +8
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 06/09/2012

Çok teşekkür ederim.Elinize,emeğinize sağlık.

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım