Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Ortak Sınav ve Performans Ödevi kalktı
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1431


Ortak Sınav ve Performans Ödevi kalktı
Konu: 2,964
Mesaj: 4,748
Teşekkür: +26394
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Ortak Sınav ve Performans Ödevi kalktı

BaAlksz-1_996.jpg


26 Temmuz 2014 tarihinde yayımlanan “Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nin 95. Madde hükmünce “Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği” ve “Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” yürürlükten kaldırılmıştır.

2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı da bu yeni yönetmeliğin uygulandığı ilk eğitim - öğretim yılı olacak. Yeni yönetmelik öğrenci ve öğretmenler için küçük de olsa bir takım değişiklikler getirmiş gibi gözüküyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarını kapsamasına rağmen, daha sade, kısa ve öz bir şekilde yayımlanan yeni yönetmelik öğretmenlerin az da olsa yüklerini hafifletecek gibi. Eğitim - öğretim süresince öğretmenlerce fark edilecek genel değişiklikler şöyle sıralanabilir:

İlkokul Ve Ortaokullarda Artık Performasn Görevi Verilmeyecek

(2) İlkokul 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda öğrencilerin başarısı; gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen ders etkinliklerine katılımları ile öğretim programlarında belirtilen ölçme ve değerlendirme ilkelerine göre tespit edilir. Karnede “çok iyi”, “iyi” ve “geliştirilmeli” şeklinde gösterilir.

(3) İlkokul 4 üncü sınıfta öğrenci başarısı; sınavlar ile ders etkinliklerine katılım çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir.

(4) Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilerin başarısı; sınavlar, ders etkinliklerine katılım ve varsa proje çalışmalarından alınan puanlara göre değerlendirilir. (Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 20)

Esasen bu da öğretmenin (en fazla beş defa olmak üzere) ders ve etkinliklere katılım notu adı altında vereceği puanın ortalama üzerindeki etkisini ciddi şekilde artıracağı anlamına gelmektedir. Çünkü artık öğrencinin dönem puanı; sınavlardan, ders etkinliklerine katılımdan ve varsa projeden aldıkları puanların aritmetik ortalaması ile belirlenecek. Eğitim - öğretime katkısı tartışılan performans görevi ölçekleri, değerlendirme rubrikleri, performans görevi not çizelgeleri gibi angarya işlerle uğraşmayacak artık öğretmenler.

Sınıf Geçmede Yeni Sistem

Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında sınıf geçme sistemi de değişti. Önceden puanı kaç olursa olsun, iki dönemden birisinin notu 2 ve üzeri olması yeterliyken, bu eğitim - öğretim yılından itibaren sınıf geçmede öğrencinin iki dönem aritmetik puan hesaplamasının 45.00 olması istenecek. Bu da ortaokullardaki sınıf geçmeyi epey zorlaştırmış gibi gözüküyor. Yeni yönetmelikten bihaber “ bankamatik öğretmenleri” belki de önümüzdeki haziran ayında kendi dersinden sınıfta bıraktığı öğrenci sayısını görünce öğrenecek yeni sınıf geçme sistemini, ama iş işten geçmiş olacak. Sene sonu Şube Öğretmenler Kurulu listesi kabaracak.

Ortak Sınavlar Kaldırıldı

Yürürlükten Kaldırılan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükmünce 2008 yılından itibaren zümre öğretmenleri her dönem ortak sınav yapmak zorundaydılar.

Madde aynen şöyleydi: ğ) (Ek:RG-24/12/2008-27090) “Her dönem ortak yapılacak sınavların yapılış usul ve esasları, soru şekilleri, konu ağırlıkları ve sınav tarihleri dönem başlarında belirlenir. Ortak sınav sonuçları, zümre öğretmenler kurulunda değerlendirilir ve rapor hâlinde okul yönetimine sınulur.” Oysa yeni yönetmelik sadece merkezi sistem ortak sınavlardan bahsetmiş ve tam da bu noktada acaba 6 ve 7. sınıflar için de mi merkezi sistem ortak sınavlar uygulanacak sorusunu akıllara getirmiştir.

Birçok okulda farklı uygulamalarla gerçekleştirilen, bazılarında üniversitelerde olduğu gibi “ortak sınav haftası” şeklinde 6 - 7 sınavın bir haftaya sıkıştırıldığı, okul müdürlerinin zümre öğretmenlerini rekabete soktuğu, hakkıyla yapıldığı takdirde ciddi bir mesai harcanması gereken raporların hazırlandığı, yine eğitim - öğretime olan katkısı tartışmalı ve şaibeli olan bütün öğretmen ve öğrenciler için stresli bu haftalar veya bu sınavlar yaşanmayacak artık yeni eğitim - öğretim yılında.


Davranış Notları Sadece Sınıf ve Şube Rehber Öğretmenlerince Verilecek

26 Temmuz 2014 Tarihli Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği 29. Madde (a) bendi hükmünce;

İlköğretim kurumlarında;

a) Ders yılının her döneminde öğrencilerin davranışları, Davranış Puanı Ölçütleri EK-4'de verilen ölçütler kullanılarak ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ise şube rehber öğretmeni tarafından aynı sınıfta ders okutan diğer öğretmenlerin de görüşleri alınarak "(1) Geliştirilmeli", "(2) İyi", "(3) Çok iyi"; şeklinde değerlendirilir.

Eski yönetmeliğe göre bütün öğretmenler derse girdikleri bütün sınıf ve öğrenciler için ayrı ayrı davranış notu girmek zorundaydılar. Ortaokullarda verilen puanlar "(1) Yetersiz", "(2) Geliştirilmeli", "(3)Orta", "(4) İyi", "(5) Çok iyi" şeklindeydi. Artık ortaokul öğretmenleri sadece kendi öğrencilerinin tutum ve davranışlarını aynı sınıfta ders okutan diğer öğretmenlerin de görüşlerini alarak, önceden ilkokullarda olduğu gibi "(1) Geliştirilmeli", "(2) İyi", "(3) Çok iyi" şeklinde değerlendirecekler. Şöyle bir örnek verecek olursak 30'ar kişilik 30 farklı sınıfa derse giren bir müzik öğretmeni 10 kriter üzerinden 900 öğrenciyi değerlendirecek, toplamda 45 bin natif arasından 9 bin not belirleyecekken, artık eğer varsa sadece sınıf rehber öğretmenliği yaptığı sınıfın davranış notlarını, ders okutan diğer öğretmenlerin de görüşlerini alarak verecek.

Destek eğitim odası açılması, çocuk kulübü ve yetiştirme kursları, öğrencilerin nöbet hizmetleri, öğrencilerin olumsuz davranışları ve uygulanacak yaptırımlar, ödüller ve ödüllerin verilmesi, öğretmenlerin nöbet görevi, devam - devamsızlık durumu, ölçme ve değerlendirmenin niteliği ve sayısı gibi konularda eski yönetmelikte aksaklık görülen uygulama ve ifadeler açıklığa kavuşturulmuş, anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır.
http://www.memurlarnet.biz/Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Öğrencilere artık ev ödevi verilmeyecek! Mesut Hayat 0 456 20/06/2018, 16:51
Son Yorum: Mesut Hayat
  İsmet Yılmaz: LGS okulda öğrendiklerinin ölçüldüğü sınav Mesut Hayat 0 616 07/06/2018, 00:49
Son Yorum: Mesut Hayat
  MEB Şube Müdürlüğü Sınav Sonuçları Açıklandı doğanumut 0 431 27/04/2018, 17:28
Son Yorum: doğanumut
  31 Mart 2018 Açıköğretim Ortaokulu Sınav Soruları ve Cevap Anahtarları doğanumut 0 129 26/04/2018, 18:35
Son Yorum: doğanumut
  2018 MEB Şube Müdürlüğü Yazılı Sınav Soruları ve Cevapları doğanumut 0 1,546 01/04/2018, 18:15
Son Yorum: doğanumut
  Yurt Dışına dil eğitimi için gidecek öğretmenlerin sözlü sınav yerleri açıklandı doğanumut 0 143 28/03/2018, 17:18
Son Yorum: doğanumut
  BİLSEM için öğretmenlerin sözlü sınav yerleri açıklandı doğanumut 0 243 28/03/2018, 17:15
Son Yorum: doğanumut
  Yurtdışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Sınav Sonuç Belgeleri Yayımlandı doğanumut 0 157 16/03/2018, 18:27
Son Yorum: doğanumut
  MEB Şube Müdürlüğü Sınav Giriş Yerleri Açıklandı doğanumut 0 224 15/03/2018, 19:38
Son Yorum: doğanumut
  MEB Şube Müdürlüğü Sınav Saati Değişti doğanumut 0 319 13/03/2018, 19:22
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım