Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : PETEY - Ben Mikaelsen
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 8067


PETEY - Ben Mikaelsen
Konu: 3,049
Mesaj: 4,831
Teşekkür: +28949
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

PETEY - Ben Mikaelsen (Tavsiye Kitap)

"Mücevher, nasıl parlayacağını keşfeden bir kaya parçasıdır..."

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Engelli vücudunun içine hapsolmuş biri nasıl mutlu olmayı böyle güzel başarabilir? Petey'i özel yapan neydi? Hayat ona adil davranmadı ama o, asla sahip olduklarından fazlasını istemedi. Çünkü imkansız görünse de onun yaşamı, hayattan zevk almak üzerine kurulmuştu... Ben çok etkilendim bu gerçek hayat hikayesinden. Farelerle bile dost olabilmiş bu yüce yürekten çok ders öğrendim, umarım o çıkardığım dersler , uzun süre bende işe yarar... Ne de az şükrediyoruz .... Ne de çabuk unutuyoruz... 

blogger-image--754713168.jpg


Alıntı:Sevgi, inanç ve dostluk üzerine sımsıcak bir hikâye…

Beyin felciyle doğup doktorların yanlış teşhisleri sonucu zihinsel engelli kabul edilen Petey, iki yaşındayken ailesi tarafından, akıl hastanesine gönderilmek üzere terk edilir. Ufacık yaşında terk edilse de hayata sımsıkı tutunur Petey. Ailesi ondan vazgeçmiştir belki ama o, hayattan vazgeçmez. Yeni evinde şartlar ne kadar ağır olursa olsun mutlu olmak için bir neden bulmakta hiç mi hiç zorlanmaz. Ve bu özelliğiyle etrafındaki herkesi kendine hayran bırakır.
Mevsimler değişir, yıllar geçer; Petey büyür, yaşlanır… Dostları istemeyerek de olsa onu birer birer terk eder. Petey de bir daha incinmemek için artık kimseyle arkadaşlık etmek istemez. Ta ki gönderildiği huzurevinde Trevor Ladd adındaki bir çocukla tanışana dek. Çok geçmeden ayrılmaz iki dost olan bu küçük çocuk ve yaşlı adamın birbirlerinden öğrenecekleri çok şey vardır.

Nerden nasıl başlayıp anlatacağım bilmiyorum ama Petey beni çok etkileyen bir kitap oldu. Hikaye ana karakter Petey'in üstünden anlatılıyor. Yaşadıkları hiç kolay şeyler değil.
İnsanoğlu için birini iteleyip dışlamanın ne kadar kolay ve birini kazanmanın nasıl çaba gerektiren bir eylem olduğunu gözler önüne seriyor. Petey aslında bir çocuk kitabı ancak bir Şeker Portakalı, Küçük Prens, Sol Ayağım ne kadar çocuk kitabıysa o kadar çocuk kitabı. 


Yaşınız ne olursa olsun bir hayat dersi veriyor.
grandpa-and-grandson-fishing.jpg
Petey & Trevor

1920'ler de Petey adında bir çocuk doğar. 
Doktorlar teşhisi koyar, Spastik. Annesi bir çok umutla doğurduğu çocuğun düşünmek için hiçbir kapasitesi olmadığını öğrenir. Petey'in ailesi iki yıl boyunca olumlu bir cevap alabilmek için doktorlara muazzam para yatırır. Ancak sıfıra sıfır elde var sıfır ve ailesi yapılabilecek bir şey olmadığını düşünerek Petey'i Warm Spring adlı kliniğe yatırır.

Hikaye Petey'in Warm Spring'te geçirdiği zamanı ele alıyor. Petey için ilk günler zor geçse de hastane de Esteban adlı bir erkek hemşire çalışmaya başlar ve o Petey'in aslında çok farklı bir çocuk olduğunu farkeder. Petey, ona çikolata getiren Esteban'ın yolunu her gün merakla bekler ve Esteban ona evet demeyi öğretir. Ve artık Petey'in zihinsel engelli olmadığından emindir. Bunu baş hemşireye göstermek istediğinde sert bir tepki ile karşılaşır ve baş hemşire bunun sadece şartlanma olduğunu söyler.
Ve birgün Esteban hastaneden ayrılmak zorunda kalır. Petey günlerce onu beklese de umutları boşa çıkar.
Yıllar geçer ve Petey çocuk koğuşundan erkekler koğuşuna nakledilir. Bu onu korkutsa da orda burada Calvin adında bir gençle arkadaş olur ve bu arkadaşlık koskocaman bir dostluğa dönüşür. Petey ile Calvin etle tırnak gibi olurlar. Seneler akarken Petey genç bir hasta bakıcıya aşık olur. Ancak oda diğerleri gibi bir zaman sonra gider. Ve en son hastanedeki herkes başka yerlere sevk edildiğinde Calvin'le de ayrı düşen Petey artık kimseyle arkadaş olmamaya yemin eder.  Çünkü acı çekmekten bıkmıştır. Taa ki karlı bir günde Trevor ile tanışana kadar. Trevor Ladd onun hayatını baştan sona değiştirecektir.
Petey'in hayatı gerçekten sarsıcı olmakla beraber insanı kendinden utandırıyor.
Çünkü biz sağlıklı halimiz ile ne kadar da şikayetçiyiz hayattan ama onun hiç bitmeyen umudu ve her şeye rağmen hayata tutunuşu gerçekten büyük bir şey.
Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta çekilişimize katılıp şansınızı deneyebilirsiniz.


Untitled-2.png
Öyle görünüyor ki insanlar dostlarını kaybedince var olma nedenlerini kaybediyor.


Untitled-2.png
Hepimiz doğduğumuz andan itibaren ölüyoruz. Yaşamak, o yüzden bu kadar önemli.

0000000598334-1.jpg


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım