Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Ray Bradbury’den genç yazarlara 12 tavsiye
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1837


Ray Bradbury’den genç yazarlara 12 tavsiye
Konu: 2,910
Mesaj: 4,675
Teşekkür: +24792
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Ray Bradbury’den genç yazarlara 12 tavsiye

Ray Bradbury 2001 yılında Point Loma Nazarene Üniversitesi’ndeki Yazarlar Sempozyumu’nda kendi yazarlık hikayesini anlattıktan sonra yazmaya yeteneği olanlara bazı tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmiyor. Bu tavsiyelerin çoğu Bradbury’nin “yazı hijyeni” dediği günlük işleri kapsıyor. İşte Bradbury’nin yazmaya yeni başlayanlara tavsiyeleri:

1) İşe roman yazarak başlamayın: Roman yazmanız uzun zaman alır. Yazmaya haftada bir tanesini tamamlayacağınız şekilde ayarlayacağınız bir düzende bir sürü kısa hikaye yazarak başlayın. Bu çalışmayı bir yıl sürdürün; peş peşe 52 tane kötü hikaye yazmanız mümkün olmadığına göre başarıya ulaşacaksınız. (Ray Bradbury ilk romanı Fahrenheit 451′i otuz yaşında yazmaya başlamış.)

2) Onları sevebilirsin ama onlar gibi olmazsın: Kaçınılmaz bir şekilde bilinçli ya da bilinçsiz olarak favori yazarlarınızı taklit etmeye başlarsınız. (Tıpkı Ray Bradbury’nin yazdıklarının H.G. Wells, Jules Verne, Arthur Conan Doyle ve L. Frank Baum’un yazdıklarına benzemesi gibi.)

3) Kısa hikayelerin niteliklerini araştırın: Bradbury; Roald Dahl, Guy de Maupassant ve daha az bilinen Nigel Kneale ve John Collier’in yazdıklarını kast ediyor.

4) Beyninizi doldurun: Bradbury genç yazarlardan yatmadan önce bir hikaye, bir şiir (fakat modern ıvır zıvırlardan değil, Pope’den, Shakespeare’den ya da Frost’tan) ve bir makale okumalarını istiyor. Okunacak makalelerin arkeoloji, biyoloji, zooloji, felsefe, politika ve edebiyat gibi birçok alandan olmasını gerektiğini söylüyor.

5) Size inanmayan insanlarla arkadaşlığınızı bitirin: Yazma arzunuzu hafife mi alıyorlar? Eğer öyleyse onlarla arkadaşlığınızı vakit kaybetmeden sonlandırın.

6) Kütüphaneye kapanın: Lanet olası bilgisayarınızdan ayrılın!

Bradbury hiç üniversiteye gitmemiş olabilir, ama o bitmek bilmeyen okuma arzusu sayesinde 28 yaşında “kütüphaneden mezun oldu” denebilecek kadar kütüphaneden faydalanmış.

7) Filmlere aşık olun: özellikle eski olanlara.

8) Keyifle yazın: Bradbury “yazarlık ciddi bir iş değildir” diye düşünüyor. Bradbury, eğer bir hikaye yazmaya iş gözüyle bakarsanız amacınıza ulaşamazsınız dedikten sonra, dinleyicilerine, “benim arzumu kıskanmanızı istiyorum” diye ekler.

9) Para kazanma planları yapmayın: Bradbury ve karısı bir araba almadan 37 yaşına gelmişlerdi.

10) Sevdiğiniz ve nefret ettiğiniz 10 şeyi listeleyin: Sevdiklerinizi yazın, nefret ettiklerinizi yok edin! (tabi onlar hakkında da yazabilirsiniz)

11) Aklınıza gelen her şeyi yazın: Kelime birliği yaratıcılıkta meydana gelebilecek tıkanıklığı bozar, o yüzden her sözü yazmayı deneyin çünkü hiçbir şeyi test etmeden bilemezsiniz.

12) Yazdıklarınızla ulaşmak istediğiniz şeyin bir insanın yanınıza gelerek “yazdıklarınızdan dolayı sizi çok seviyorum” demesi olduğunu unutmayın: Ya da başarısızken aradığınız şeyin birisinin yanınıza gelerek “insanların söylediği gibi aptal değilsiniz” demesi olduğunu unutmayın.

Çeviri: Barış Berhem Acar – edebiyathaber.net (18 Eylül 2012)


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yazarlardan yazarlara tavsiyeler Mesut Hayat 0 1,918 17/11/2012, 13:40
Son Yorum: Mesut Hayat
  Etgar Keret’ten genç yazarlara 10 tavsiye Mesut Hayat 0 1,694 17/11/2012, 13:31
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım