Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Rehber öğretmenlere kötü haber!
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1293


Rehber öğretmenlere kötü haber!
Konu: 2,910
Mesaj: 4,675
Teşekkür: +24790
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012
Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. MEB yetkililerinden edinmiş olduğumuz bilgilere göre Rehber yeniden tanımlanıyor. güncellemeler kapsamında rehberlik servisleri, rehber öğretmen,psikolojların görevtanımları yeniden güncelleniyor. Rehber öğretmenlerin ayrıcalıkları bitiyor. Öğretmenler arasında MEB’de en çok kayrılan ve ayrıcalıklar tanınan rehber öğretmenlerinin tüm ayrıcalıkları kaldırılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Talim ve Terbiye Kurulu kararında değişiklik yaparak öğretmenliğe kaynak olarak belirlenen alanlarda düzenleme yaptı bu düzenlemenin arkasından tüm rehber öğretmenlerinin atama kararnameleri yeniden düzenlendi ve atama branşı rehberlik olarak değiştirilmişti. Bu çalışmanın hemen arkasından Rehberlik yönetmeliği ele alındı ve güncellemeler kapsamında öğretmenler ve okul idarelerince en çok yapılan itirazlar dikkate alınarak düzenlemeler yapılmaktadır. Edinmiş olduğumuz bilgilere göre yapılan güncelleme çalışmasının konuları:

1-Rehber öğretmenlerin çalışma saatleri öğretmenlerle aynı kapsamda değerlendirilerek 6 saatlik çalışma saatlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiği okuldaki ikili ve tekli oluşuna göre düzenlenmesinin okul idaresince nasıl yapılması gerektiği konusu açıklığa kavuşturuluyor.

2- Ek ders ayrıcalığı kaldırılıyor. okul idarecileri gibi Rehber öğretmenlerinde eğitim öğretim işine dahil edilerek, uygulama ile empati yeteneklerinin geliştirilmesi sürejinin gereği olarak 6 saat rehberlik derslerine girmesi sağlanacak, rehber öğretmenler sınıf ortamında öğrencileri daha iyi tanıma beceri ve yeteneği kazandırılarak rehber öğretmenlerin eğitime olumlu katkıları sağlanacaktır. okul idareci ve öğretmenlerin en çok eleştirdiği konu rehber öğretmenleri olur olmaz ders ortasında gerekli gereksiz öğrencileri ders den almaları nedeniyle eğitimin olumsuz etkilendiğini sık sık dile getiriyorlardı.

3-Rehber öğretmenlerin yan gel yat dönemi resmen bitiriliyor. öğrencilere anket yap bireysel danışmanlık yap dönemi yerine eğitim öğretim amacına ve türk eğitiminin amaçlarına dönük çalışmalarda rehber öğretmen aktif görev alacaktır, Orta öğretim yönetmeliğinde rehber öğretmenin görevleri ikiye ayrılacak ve eğitim öğretimle ilgili görevleri tek tek yazılacak ve yönetmelikte yer alacak, diğer görevleri olan danışmanlık görevleri ile rehberlik görevleri rehberlik yönetmeliğinde muğlak ifadeler yerine somut ifadelerle yazılacak.

4- rehber öğretmenler sınav görevi alıyorsa sınıfada girmelidir diyen öğretmenler öğrencilerle ilgili sorumluluklarıda almalı, okullarda huzursuzlukların temel sebebi işi olmayan rehber öğretmenleridir işleri olmadığı için okulu karıştırıyorlar düşüncesinin haklılık payı olduğunu gören MEB bunun içinde norm kadro belirleme işini yeniden gözden geçirecek.

5- Rehber öğretmen açığını kapatmak için felsefe ve psikoloji bölümü mezun olan öğretmenler arasından rehber öğretmen atama hazırlığı ve çalışması yaptığı duyumları dışarılara sızmaya başladı. Talim Terbiye kurulu bu konuda gündemlerinde butür çalışma yok fakat gelirse değerlendiririz demektedir.

6- okul rehberlik servisi öğrencilerin bizzat başarı ve başarısızlık durumundan sorumlu olacak hatta MEB avrupanın bir çok okullarında olduğu gibi Rehber öğretmenleri sözleşmeli olarak işe alıp performansı düşükolanların işlerine son verme gibi düşünceleri değerlendirmeye aldığı duyumları da var.

MEB Milli eğitim sistemini yeniden yapılandırma konusunda emin adımlarla ilerliyor. MEB iş üreten ve çalışan eğitimci arıyor eski alışkanlıklar dönemi bitti diyor . MEB ali babanın çiftliği olmadığını vurgularcasına, yat dönemi bitti diyor.

serkan@kamu.tv.tr

http://www.mebpersonel.info.tr/ozluk-hak...07720.html


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ek Dersi Fazla Olan Öğretmenlere Kötü Haber! Mesut Hayat 2 1,178 31/12/2017, 13:19
Son Yorum: Mesut Hayat
  Öğretmenlere MEB'den Yarıyıl Tatilinde Zorunlu Eğitim doğanumut 0 10,176 27/12/2017, 19:06
Son Yorum: doğanumut
  Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Kursu doğanumut 0 162 11/12/2017, 18:26
Son Yorum: doğanumut
  Ek ders ücretiyle çalışan öğretmenlere KPSS'siz mülakat hakkı verilecek Mesut Hayat 0 301 27/11/2017, 22:03
Son Yorum: Mesut Hayat
  TCDD’den Öğretmenlere Tüm Yıl Boyunca İndirimli Bilet doğanumut 0 488 03/11/2017, 23:07
Son Yorum: doğanumut
  MEB’den Öğretmenlere Öğretmenler Günü Sürprizi doğanumut 0 4,039 31/10/2017, 20:22
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmenlere Hazırlık Ödeneği 11 Eylül'den İtibaren Ödenecek doğanumut 0 748 08/09/2017, 10:13
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmenlere mazerete bağlı, ikinci il içi ve il dışı atamaları ile alan değişikliği Mesut Hayat 0 1,215 30/08/2017, 22:50
Son Yorum: Mesut Hayat
  Öğretmenlere Performans Sistemi Kesin Geliyor! İşte Tarihi... Mesut Hayat 0 1,601 25/03/2017, 21:09
Son Yorum: Mesut Hayat
  Tüm Öğretmenlere Rotasyon Geliyor! Mesut Hayat 0 1,639 27/10/2016, 20:50
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım