Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : SBS gitti, yerine 36 sınavlık TEOG geldi
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 4 Görüntüleme : 1778


SBS gitti, yerine 36 sınavlık TEOG geldi
Konu: 2,964
Mesaj: 4,748
Teşekkür: +26394
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012


OKS, ardından üç aşamalı SBS ve bu yılki tek SBS yerini şimdi 36 sınavlık bir sisteme bırakıyor. Yeni sınavın ismi ise 'Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)

20130901eskisehir_604673.jpg


Öngörülen sisteme göre bu yıl 8’inci sınıfa geçen bir ortaokul öğrencisi liseye geçiş için aralık ve nisan aylarında ortalama 12 sınava girecek. Daha sonraki yıllarda ortaokul 6 ve 7’nci sınıflar da sisteme dahil olacak. Böylece 6’ncı sınıftan itibaren bir öğrenci toplam 36 sınava girecek. Eğer, lise adayı Galatasaray, İstanbul ve Kabataş Lisesi gibi herkesin yarıştığı Türkiye’nin en yüksek puanlı okullarından birine girmek istiyorsa bir sınavı daha aşması gerekecek.

Hürriyet'in haberine göre, henüz yeni sistem konusunda net açıklamalar yapılmasa da en çok merak edilen sorulara Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz, Anafen Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Recep Uysal ve Sevinç Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Umut Şahin yanıt verdi.

Yeni sınav sistemi ne zaman başlıyor?

Bu yıl. Liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme göre öğrenciler aralık ve nisan aylarında olmak üzere bir yılda toplam 12 sınava girecek. Bu sınav sonunda tercihi İstanbul Lisesi, Galatasaray Lisesi gibi okullardan yana ise bir sınava daha girmek zorunda kalacak.

2013-2014 öğretim yılında kaçıncı sınıflar girecek?

8’inci sınıfta öğrenim görecek öğrenciler.

Hangi derslerden merkezi sınav olacak?

Yeni sisteme göre Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji , Yabancı Dil (İngilizce) derslerinin 2. Sınavı, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin son sınavı bakanlık tarafından merkezi sistemle yapılacak. Sorulacak soru sayıları, ağırlıklı katsayıları ve puanlama yöntemi önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Sınav nasıl yapılacak?

Test usulü. Testte yanlışlar doğru cevabı etkilemeyecek.

Hangi dersten, kaç soru sorulacak?

Henüz belli değil.

Sorular nasıl hazırlanacak?

MEB, müfredat programına göre sınav tarihine kadar işlenmiş olan ünite ve konulara göre soruları hazırlanacak. Ancak öğretimde sarmal sistem uygulandığından Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve Yabancı Dil derslerinden 5., 6. ve 7. sınıf konuları ile ilgili eksiği olan öğrencilerin bu bilgilerini tamamlaması gerekiyor.

ÖĞRETMEN KANAATİ YÜZDE 40 ETKİLİ

Liselere yerleştirme nasıl yapılacak?

8. sınıflar için; Liseye Yerleştirme Puanı= %60 Merkezi Sınav+%40 Okul Başarısı (öğretmen kanaati). Her öğrenci yıl sonunda belirlenecek Liseye Yerleştirme Puanı ile gitmek istedikleri okullara yönelik tercih yapacak. Tercihler MEB tarafından değerlendirilerek öğrenciler puanına uygun okula yerleştirilecek.

Öğretmen kanaat notu bazı suiistimallere neden olmayacak mı?

Öğretmene bırakılan yüzde 40 oranı eğitimcileri endişelendiriyor. Özel derse teşvik edebilir. Ve eşitsizliğe neden olabilir.

Ortaokul 6 ve 7’nci sınıflar ne zaman sınava girecek?

2014–2015 öğretim yılından itibaren 6 ve 7’nci sınıflarda da yeni sistem uygulaması başlayacak.

8’İNCİ SINIFTA ETKİ YÜZDE 70

Sınav puanlarının yerleştirmeye etkisi nasıl olacak?

Merkezi sınavlar öğrencilerin liselere yerleştirme puanını her sınıf düzeyinde yüzde 60 oranında etkileyecek. Sınıf puanı= % 60 Merkezi Sınav+% 40 Yıl Sonu Başarı Puanı. Sınıf puanlarının, Ortaöğretime Yerleştirme Puanı’na etkisi, 6’ıncı sınıflarda yüzde 10, 7’nci sınıfta yüzde 20, 8’inci sınıfta yüzde 70 olacak. OYP = %10 SP6 + %20 SP7 + %70 SP8

Öğretmenlerin görev yerini değiştirmek sınav güvenliği için yeterli olacak mı?

Büyük şehirlerde bile sınav günü öğretmenler değişse de okul yöneticileri okullarında olacaklar. Küçük yerleşim birimlerinde (köylerde, mezralarda), öğretmenlerin yer değiştirmesinde sorun yaşanabilir. Suiistimallerin ortaya çıkmasına veya bu konuda haklı ya da haksız şikayetler olabilir.

Telafi sınavına giren öğrenciler aynı soruları mı yanıtlayacak?

Bu konuda netlik yok. Ama aynı soruların sorulması haksızlıklara neden olur. Ayrı bir sınav hazırlanması da öğrencinin farklı zorluk derecesinde hazırlanması demek.

Öğrenciler bulundukları illerin dışındaki okulları tercih edemeyecek mi?

Henüz açıklama yapılmadı. 8. sınıfı bitiren öğrenciler başarı durumlarına göre il içinde bir sıralamaya tabi tutulacak. Adaylara farklı illerden de tercih yapma şansı verilmesi gerekiyor.

Bu yıl yapılacak 6 sınavın da Aralık ayında olması planlanıyor. Hepsi aynı anda mı, farklı zamanlarda mı yapılacak?

Henüz belli değil.

Din kültürü dersinden sınav yapılacağı söyleniyor. Bu dersten muaf olan öğrenciler ne olacak?

Tıpkı YGS ve LYS’de olduğu gibi ayrı bir branştan sorulara cevap vermelerine imkan verilebilir.Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2,964
Mesaj: 4,748
Teşekkür: +
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

SORULARI ÖĞRETMENLER HAZIRLAYACAK

Her yıl Aralık ve Nisan ayı sonunda, temel dersler olan Türkçe, fen ve teknoloji, matematik, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden yapılacak merkezi sınavlar için de Bakanlık bünyesinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) bünyesinde soru havuzu oluşturulacak. Soruları derslere giren öğretmenler, işlenilen konulara kadar olan bölümden hazırlayacak ve sisteme attıkları soru başına para alacaklar.


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 16
Mesaj: 312
Teşekkür: +216
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 16/09/2012

Hayırlı olur inşallah, bu yaz-boz tahtasında kobay olan öğrencilere yazık Sad


Gittiğim eğer bensem, söyle bana kimden gittim?
Sende yoktum zaten ben, ben yine bende bittim...

Teşekkür Edenler: Mesut Hayat
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 207
Teşekkür: +81
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 06/08/2012

Hayırlısı...

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 1
Mesaj: 13
Teşekkür: +0
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 22/01/2013

hıc ıyı olmadı gıbı Smile


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım