Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Sınıfın Suskunlarına Destek Olun
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 374


Sınıfın Suskunlarına Destek Olun
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1116
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

hb_1c9a45e8eb93008e9c717838acb51497.jpg

Sınıfta kendini ifade etmekte ve arkadaş edinmekte zorlanan öğrencileriniz mi var? ABD’li eğitim içerikleri platformu Edutopia, öğretmenlere bu öğrencilere destek olabilmeleri için 5 öneri sunuyor.

GÜLÜMSEYİN

Gülümsemek ve göz kontağı kurmak, sadece kendini dışlanmış hisseden öğrencileriniz için yapmanız gerekenlerden biri değil. Ancak bu, özellikle duygusal problemler yaşayan öğrencilerinize gerçekten iyi gelecek. Gülümsemek ve göz kontağı kurmak, her şeyin başlangıcı. Bunu yapmadığınız sürece diğer yöntemleri uygulamanızın bir anlamı yok.

ADLARIYLA ÇAĞIRIN
Bir öğretmen olarak öğrencilerinizin adlarını bilmeye özen gösterin. Zaman zaman kabalık sınıflarda bu zor olabilir. Ancak kendini dışlanmış hisseden bir öğrencinize ‘Sen’ ya da ‘Adın neydi’ demeden önce iki kere düşünün. Ona adıyla hitap etmek, kendine olan güvenini ve saygısını inşa etmesinde sandığınızdan daha büyük bir rol oynayabilir.

KONUŞUN
Yaş düzeyi ne olursa olsun öğrencinizle konuşmak çok değerli. Ancak dışlanmış hissedenlerle kuracağınız destekleyici diyaloglar daha da önemli. Bunu bir ritüele çevirmeyin. Ders arasında, sonrasında veya okulda karşı karşıya geldiğinizde, doğal bir şekilde iletişime geçin. Hobilerini, çalışmalarını ve gününün nasıl geçtiğini sormayı deneyin.

GRUP ÇALIŞMASI YAPIN
Sınıfta kendini dışlanmış hisseden bir öğrenciniz varsa, ortada yaşıtlarıyla problem yaşayan bir çocuk ve ergen de var demektir. Normal şartlarda birbiriyle iletişime geçmeyen öğrencilerinizi, eğlenceli grup aktiviteleriyle bir araya getirebilirsiniz. Bu sayede kendini dışlanmış hisseden öğrenciniz de, yeni arkadaşlıklar geliştirme ve kendini ifade etme konusunda fırsat bulabilir.

HİSLERİNİN NEDENLERİNİ ANLAYIN
Tüm bu önerileri tam anlamıyla yaptığınızda, sorun devam edebilir. Bir öğretmen olarak, öğrencinizin bu hislerinin nedenini anlayın. Bunun için okulunuzdaki psikolojik danışmanlardan da destek alabilirsiniz. Öğrencinizin yanı sıra aile üyeleriyle de konuşun. Özellikle ergenlik döneminde sosyal hayatta yaşanan bazı travmalar olabilir. Böyle bir durum varsa, öğrencinize uygun psikolojik destek sağlamak için okuldaki uzmanlarla birlikte harekete geçin.

Kaynak : Hürriyet 


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yarışma için destek yazanel 7 4,126 25/06/2013, 14:07
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım