Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Sitemiz Üyelerinden Şair, yazar Ülkü Duysak ile yapılan röportaj
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 3 Görüntüleme : 2667


Sitemiz Üyelerinden Şair, yazar Ülkü Duysak ile yapılan röportaj
Konu: 3,051
Mesaj: 4,835
Teşekkür: +29339
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Sitemiz Üyelerinden Şair, yazar Ülkü Duysak ile yapılan röportaj:

1.Ülkü Hanım, sorulara başlamadan önce kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Gaziantep’te doğdum. İlköğrenimini Gaziantep’te, orta öğrenimini Kilis’te yüksek öğrenimini Isparta’da tamamladım. Afyon, Yozgat, Adapazarı ve Ankara’da Türkçe öğretmenliği, Sapanca’da edebiyat öğretmenliği yaptım. Çocuk Edebiyatçılar Birliği üyesiyim. Hâlen çocuklar için, şiir, tekerleme, kukla oyunları, öykü ve masallar yazmaktayım. Evliyim, iki çocuğum var.

2- Edebiyata ilginiz ne zaman başladı?

Edebiyata ilgim, ilkokul dördüncü sınıftayken bir şiirle başladı. Kilis Öğretmen Lisesinde okurken de yaşadığım duygu yoğunlukları beni yazmaya yönlendirdi. O gün bugündür yazıyorum. Yazmak; su gibi, ekmek gibi, hava gibi bir ihtiyaç benim için. Bu bir yetenek ama yetenek geliştirilmediği sürece edebî anlamda gelişmeler kaydetmek mümkün değildir. Ben de Allah’ın verdiği bu yeteneğimi, her gün mutlaka bir cümle, bir mısra da olsa yazarak ve okuyarak geliştirmeye çalıştım ve hâlen bunu yapıyorum.

3- İlk şiir ve yazınızı nerede ve nasıl yazdınız?

İlk şiirimi ilkokul 4. sınıfta yazdım. Bu, sınıf öğretmenimiz için yazmış olduğum; “Sesi titrek gözü yaşlı/Benim yoksul öğretmenim.” diye başlayan bir şiirdi. Öğretmenimin çektiği geçim sıkıntısından etkilenmiştim. Onu çok iyi tanıyordum; çünkü o benim amcamdı. O da çok mutlu olmuş, şiirimi panoya asmıştı.

4- Yazı serüveninizin gelişimi ve yayımlanmış eserleriniz hakkında bilgi rica etsek…

6. sınıftayken Türkçe öğretmenimin verdiği bir ödev üzerine iki öykü yazdım. Türkçe öğretmenim öykülerimi çok beğendi ve kendisinde kalmasını istedi. O yıllarda ayrıca küçük oyunlar yazardım ve o oyunları arkadaşlarımla birlikte teneffüs aralarında canlandırırdık. Lise birinci sınıftayken yazmış olduğum “Çocukluk” adlı bir şiirim “Ötüken” adlı bir dergide yayımlandı. Türkçe öğretmeni olduktan sonra yazmaya daha da ağırlık verdim. Bu yıllarda Çocuk Edebiyatı ilgimi çekmeye başladı. Öğretmenliğin verdiği bir gözlem gücüyle, bu alanda eserler vermeye başladım. Önemli gün ve haftalarda piyes aramak yerine kendim yazarak öğrencilerimi çalıştırdım. Bunun yanı sıra; okul öncesine yönelik tekerleme, şiir ve kukla oyunları da yazıyorum. Tekerleme yazmaya devam etmemde katıldığım bir yarışma sonucu aldığım Türkiye birinciliği önemli bir rol oynamıştır. Ödül alınca bu alanda da yeterli olabileceğim kanaatini vararak tekerleme yazamaya devam ettim. Eğer o yarışma olmasaydı, benim de yazın hayatıma tekerleme türü girmeyecekti. Tekerlemeler, ardından kukla oyunlarını getirdi. Okul öncesi eğitimde kukla oyunlarının da çok önemi vardı çünkü. “Başka tür de eserler de yazsam başarabilir miyim?” diye düşünürken mani yazmayı da denedim ve başardığımı gördüm. Zaman zaman oturup maniler yazarım. Şiir, kompozisyon, öykü ve tiyatro metni yazma yarışmalarına katıldım ve ödüller aldım. Dil bilgisi konularını eğlenceli hâle getirerek bu konuda da bazı çalışmalar yaptım. Şu anda denemediğim tek tür romandır. Onu da en kısa zamanda denemeyi düşünüyorum.
• İlk kitabım; “Bir Çiçektir Çocuklar” 1999 Temmuz’da yayımlandı. İkinci kitabım; “Çocukluk Güzel” 2009 Şubat’ta yayımlandı. Daha sonra çocuklar için yazdığım masal ve öykülerden oluşan kitaplarım 2012 yılında yayımlandı: Kurbağa Çalçene, Dilek Ağacı, Saklambaç Oynayan Üzüm Salkımı, Ninemim Dişleri, Dans Eden Balıklar, Pasaklı ile Azman, Küçük Yazarlar, Baloncu Amca, Hırs, Yoğurt Parası, Mavi Boncuk'un Yumağı

5- Türk edebiyatında en beğendiğiniz şair ve yazarlar kimlerdir?

Türk edebiyatında şiir türünde eser veren günümüz şairlerden beni en çok etkileyen şairler; Necip Fazıl Kısakürek ve Yavuz Bülent Bakiler olmuştur. Kendi tarzımı Yavuz Bülent Bakilerin tarzına yakın buluyorum. Hikayecilikte Sait Faik Abasıyanık’ın eserlerini beğenirim. Ama şu da bir gerçek ki; her yazardan bir arı gibi- bazılarından çok bazılarından daha az olmak üzere- çiçek özleri toplayabilir insan. O nedenle yazarlarımızı ve şairlerimizi pek de ayırmak istemiyorum.

6- Dünya Edebiyatı eserlerinden en çok beğendiğiniz karakter kimdir?

Dünya Edebiyatında ağırlıklı olarak çocuklar için yazılmış eserlerle ilgilendiğim için bu sorunuza Dünya Çocuk Edebiyatı üzerinden cevap vermem daha doğru olacaktır. Fransız yazar Paula Fox’un “Moris’in Odası” adlı çocuk romanında ele aldığı kahraman Mori’si çok sevdim. Hatta yazarının da 80’li yaşların sonlarında keşfedilmesiyle ilgili olarak kendimle bir de bağ kurdum. Bunun dışında yine Fransız yazar, Chris Donner’in “Şirin Palavracı” adlı romanındaki kahraman Tomas’ı çok sevdim.


7- Eserlerinizi genellikle nerede ve nasıl kaleme alırsınız?

Yazma eylemimde her zaman belli bir ön hazırlık söz konusu değildir. Yazma ihtiyacı hissettiğim her vakit bir şeyler yazabilirim. Küçük bir çalışma odam var, eserlerimi orada yazarım. Yazdığım alanın dar olması benim için önemlidir. Çok geniş alanlarda dikkatim dağılır, yazmakta zorlanırım.


8-Son zamanlarda elektronik kitap yaygınlaştı. Peki, siz elektronik kitap hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tıpkı gazete okurken olduğu gibi, rahat bir koltuğa uzanmış, ayaklarımı uzatmış, sayfaları, kokusunu ve hışırtısını duya duya çevirerek kitap okumanın zevkini hiçbir elektronik aletin vermeyeceğine inanıyorum… Okuma alışkanlığını yayma açısından yararı olacaksa da tabii ki olumlu bakmak gerek...

9- Edebiyat çalışmalarınıza paralel olarak yaptığınız farklı etkinlikler var mı?

Edebiyat çalışmalarımın dışında yaptığım herhangi bir etkinlik yok. Yazmanın dışında, sadece bir anne ve de bir ev hanımı sorumluluklarıyla günümü dolduruyorum.

SIRRI ER
http://www.kalem.biz/koseyazi.asp?islem=...LARI&db=20


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: TürkçeM , sardunya , ülkü duysak
Alıntı Yap
.
Konu: 18
Mesaj: 194
Teşekkür: +527
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 29/11/2012

Hakikaten kalemi güçlü bir yazar adayıdır hocam. Aslında yazar demek daha doğru olacak. Birkaç şiirini okumak nasip oldu. Benim diyen şairler yazamaz çoğunu. Raflarda daha sık yer alması dileğiyle çalışmalarında başarılar dilerim.

DUYGULU

Resmine baktım bu sabah duygulandım
Eski günler canlandı gözümde, duygulandım
Herkes duysun, herkes bilsin ne çıkar
Ben seni sevdim ve DUYGU-landım

Teşekkür Edenler: ülkü duysak
Alıntı Yap
.
Konu: 136
Mesaj: 668
Teşekkür: +1393
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 21/07/2012

Yazarlığının yanı sıra, şairliğiyle de öne çıkabilen ender isimlerden...
Yazılarınızı, şiirlerinizi büyük bir beğeniyle okuduğumu belirtmek isterim.


Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamı ise kibirlendirir.
Brigitte


Teşekkür Edenler: ülkü duysak
Alıntı Yap
.
Konu: 1
Mesaj: 2
Teşekkür: +4
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 12/01/2013

Sayın arkadaşlarım, güzel düşünceleriniz için teşekkür ediyorum. Sağ olun , var olun...

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bir Çoban, Bir Yazar Ahmet Aslan (Video) yazanel 0 1,914 15/10/2014, 13:56
Son Yorum: yazanel
  Kadim dünyanın büyüleyici romanı; ŞAİR Mesut Hayat 0 1,461 09/02/2013, 00:38
Son Yorum: Mesut Hayat
  Nar Ağacı romanı üzerine ropörtaj Mesut Hayat 1 1,930 10/10/2012, 20:18
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım