Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com2016 - 2017 Türkçe Dersi Yeni Kaynak Flash Diski Çıktı


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Teftiş Sisteminde Neler Değişti...
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 653


Teftiş Sisteminde Neler Değişti...
Konu: 2,756
Mesaj: 4,483
Teşekkür: +17584
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012Sayın Atıf Âlâ öncelikle klasik bürokrat anlayışından uzak bir yönetim anlayışını temsil etmektedir. Kapısı başta öğretmenlerimiz olmak üzere tüm milli eğitim camiasına karşı ,sonuna kadar açık, isteyen herkes için kapısı açık makamına kadar gidipte görüşen herkesimin sorunlarına çözüm üretmeye çalışmaktadır.

Atıf Ala ile MEB teftiş sisteminde neler değiştirdi.

- Yıllardır iki başlı olarak devam eden Bakanlık denetçisi ve İl Eğitim denetmenleri şeklinde olan teftiş sistemini tek çatı altında toplayarak maarif müfettişliği adı altında birleştirdi. Böylece teftiş sisteminin etkin, verimli, şeffaf, dinamik, denetimde birlik anlayışını benimseyen bir yapıya dönüştürerek gereksiz bürokrasiden kurtulmasını sağladı.

- Müfettişlerin ders denetimini ortadan kaldırarak öğretmenlerimizin yıllardır haklı olarak eleştirdikleri, adlarını her duyduğunda tedirgin oldukları ve bir faydasının olduğuna öğretmenlerimiz kadar müfettişlerinde inanmadığı bir uygulamayı ortadan kaldırarak tüm öğretmen camiasını mutlu olmasını sağladı.

- Bundan sonra öğretmenlerimizin ders denetiminin okul müdürleri tarafından yapılacak. Yıllardır eğitim camiasının talebi de ders denetiminin bu şekilde yapılmasıydı.

Rehberlik ve denetim sisteminin teşkilat yapısında da birtakım değişiklikler getirrerek işin profesyonelce yapılması için örgüt şeması oluşturdu daire başkanlıkları gibi

- 1930 yılında kabul edilen 1702 sayılı kanun ile 1943 yılında kabul edilen 4357 sayılı kanunun kaldırılmasını sağlayarak.

Özellikle 1702 sayılı kanun 25. maddesinde geçen ‘’ Bir orta tedrisat mualliminin, orta derecede mekteplerde ders vermekten aciz olduğu iki talim sicilli ile sabit olduğu takdirde muallim ilk mektep muallimliğine nakledilir.‘’ şeklinde olan bu düzenleme ilkokul öğretmenlerimizi rencide etmekte ve ikinci sınıf öğretmen gibi algılanmasına neden olmaktaydı. Seksen yıllık yanlış bir değerlendirmeyi ve öğretmenlerimizin korkulu rüyası olan 1702 ve 4357 sayılı kanunları tarihin derinliklerine göndermiştir.

Kaynak: http://www.kamu.tv.tr/


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak Sitesi
www.mesuthayat.comTeşekkür Edenler: neşe23 , speeder33
Alıntı Yap
.

MesutHayat Kazandıran Kitaplar


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Okulların hizmet puanları değişti Mesut Hayat 1 767 16/06/2013, 15:19
Son Mesaj: Kariha_06
  Ek ders saatlerine ilişkin kararda neler değişti? Mesut Hayat 1 788 09/10/2012, 19:20
Son Mesaj: Mesut Hayat

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2016 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım