Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : TEOG
Yazar : dardeville Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 4 Görüntüleme : 1937


TEOG
Konu: 6
Mesaj: 15
Teşekkür: +39
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 08/10/2012

geçen yıllara göre zordu..Bazı sorular net değildi..


msrglu

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 7
Mesaj: 12
Teşekkür: +75
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 01/10/2015

Hangisi karşısındaki verilen anlama uygun kullanılmamıştır sorusunun cevabı: C) Havanın kararmasıyla caddedeki kalabalık dağılmaya başladı.
“… son günlerde zihnimi kurcalayan bir başka noktası da…” Altı çizili deyimin metne kattığı anlam sorusunun cevabı: B) Sürekli düşünmek
“Yayınevimizin … kitapları arasında geçmişimizdeki …” Boş bırakılan yere hangisi getirilirse cümle farklı bir anlam kazanır sorusunun cevabı: B) kalbe dokunan
Numaralanmış cümlelerden hangisi öznel bir nitelik taşır? sorusunun cevabı: D) IV (Arada sırada öfkelenerek doğruluyor…)
“(1) Şileden taşınma hazırlığı devam ederken bugün bazı kitapları, dergileri evde yer yok diye başkalarına gönderdim…” Numaralanmış cümlelerin hangisinde sebep-sonuç ilişkisi vardır? sorunun cevabı: A) 1 (Neden başkalarına gönderdim? -> evde yer yok diye)
“Cebeci İstasyonu’nda bir tren…” Bu dizelerde aşağıdaki söz sanatlarından hangisi yoktur? sorusunun cevabı: A) Konuşturma
“Yazar “Çanakkale Mahşeri” adlı kitabıyla romancı olarak tarihe bakışta yeni bir çığır açtı…” Bu metin hangi yazı türüne örnektir? sorusunun cevabı: D) Eleştiri
“Çocuğumuzun istediği oyuncağın ya da almak istediğiniz bavulun Çin malı olamam olasılığı çok düşük…” Bu metinde hangi sorunun cevabı yoktur? sorusunun yanıtı: B) Çin’den ithal edilen ürünler kaliteli midir?
“Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve toplam kırk sekiz taştan oynanan zeka oyunu “mangala” yenilenmiş yüzüyle meraklılarına sesleniyor…” Bu metinde “mangala” ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir? sorusunun cevabı: C) Özellikle gençler tarafından rağbet gördüğüne
“Ticarette kâr ve zarar hanesi diye bir terim kullanılır. Bunu bir an için dilimize de uyarlamaya çalışalım. Dilimizde ne gibi kazançlarımız, ne gibi kayıplarımız olduğu araştırılmaya değer…” Bu metnin konusu aşağıdakilerden hangisidir? sorusunun cevabı: A) Dilimizin gelişim ve değişim süreci
“Küçücük kuş kafesin içindeyken mutsuzdu. Kaçıp kurtulmak istedi…” Metnin dil ve anlatım özellikleriyle ilgili hangisi söylenemez? sorusunun cevabı: C) Örneklerden yararlanılmıştır.
“Halk hikayelerinde ilk olarak hikayeye konu olan bir olay gerçekleşir…” Bu metin hangi soruya cevap vermek amacıyla yazılmıştır? sorusunun cevabı: D) Oluşum süreci nasıldır?
“Zaman zaman çevrenizdeki çocukların kesinlikle sonu gelmeyecekmiş gibi görünen, birbirinden tuhaf sorularına tesadüf etmişsinizdir. Sabırla cevap verirsiniz ve tam bittiği anda başa dönerler: “Bu ne, niye vb?” Çünkü —-” Bu metinde boş bırakılan yere hangisi getirilmelidir? sorusunun cevabı: B) Sorular hayatı ve dünyayı öğrenmelerine yardımcı olur.
Metin: Çayırlar geniş ovalardır.Yeryüzünün çeyreğinden fazlasını çayırlar oluşturur…
2. Metin: Yeryüzünün üçte ikisinden fazlasını okyanuslar oluşturur…
Aşağıdakilerden hangisi bu metinlerin ortak özelliklerinden biri değildir? sorusunun cevabı: A) Karşılaştırmaya yer vermiş olmaları.
Aynı salonda daha güzel eserler sergileniyor ama hiçbirinde “Mona Lisa” kadar izdiham yaşanmıyor…
II. Uzmanların bazıları ressamın kendisini kadın kimliğiyle resmettiğini söylerken….
III. Paris’teki Louvre Müzesinin bir salonunda…
Bu paragraflarla metin oluşturulduğunda sıralama hangisi olur? sorusunun cevabı: C) II – I – II
Aşağıdakilerin hangisinde yazım yanlışı yoktur? sorusunun cevabı: D) Akşam “Diyar Diyar Anadolu” programını izlemişlerdi.
Aşağıdakilerden hangisinde virgül farklı bir işlevde kullanılmıştır? sorusunun cevabı: C) Çocuklar, bilgisayarın başından hiç ayrılmıyor.(Bu cümlede yüklemden uzak düşen özneden sonra kullanılmıştır, diğer cümlelerde ise hitap sözcüklerinden sonra kullanılmıştır.)
“(I) Bambular daha çok tropikal bölgelerde yaşayan çiçekli bitkilerdir. (II) Bambuların bazı türleri çok hızlı büyür…” Numaralandırılmış cümlelerin hangisinde fiilimsi kullanılmamıştır? sorusunun cevabı: B) II
“Sesin nerde kaldı, her günkü sesin
Unutulmuş güzel şarkılar için
Bu dizelerdeki fiilimsinin türce özdeşi hangisinde vardır? sorusunun cevabı: B) Yıllardır görmediğimiz kentin / Yürümüştük anısıyla eski cumbalı evlerin.
Aşağıdakilerin hangisinde altı çizili eklime grubu cümlenin öznesi değildir? sorusunun cevabı: C) Görevliler parktaki hayvanları tek tek muayene etti.

Teşekkür Edenler: esraönder , lastsun27 , yesimmmmmy
Alıntı Yap
.
Konu: 46
Mesaj: 72
Teşekkür: +9
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 06/03/2013

İyi ki varsınız.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2
Mesaj: 40
Teşekkür: +9
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 19/09/2012

virgül sorusu ve metin karşılaştırma sorusu seçiciydi bence de. Dil bilgisi soruları bilen için kolaydı.

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 8
Mesaj: 57
Teşekkür: +65
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 10/09/2012

Sorularin biraz olsun secici olmasi gerekiyordu zaten. Bence bu yuzden cok yerinde oldu. Zaten kazanim testleri ve 2. denemeden belliydi.


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  TEOG öncesi yazım kuralları son tekrar (Aydın Keskin) Mesut Hayat 3 4,161 26/10/2017, 18:28
Son Yorum: damlam_68
  TEOG SORUSU dardeville 5 2,277 25/11/2015, 19:45
Son Yorum: geogle

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım