Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComTürkçe Dersi Kaynak Flash Disk


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : TES: ÖĞRETMEN NOT VERİLEN DEĞİL, NOT VERENDİR
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 370


TES: ÖĞRETMEN NOT VERİLEN DEĞİL, NOT VERENDİR
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1116
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

27892.jpg

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan,  08.03.2018 tarihinde Kanal B’de ‘Gündemin İçinden’ programına katılarak önemli değerlendirmelerde bulundu.


Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni huzursuz etmeyi bırakmalı, öğretmenimizin motivasyonunu artırıcı tedbirleri geliştirmelidir.

Sendikamızın öğretmenlere performans değerlendirme sistemine karşı olduğunu bir kez daha vurgulayan Genel Başkan Geylan şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı her fırsatta temcit pilavı gibi öğretmenlere performans sistemini gündeme getiriyor. Geçtiğimiz haftalarda Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Sayın Semih Aktekin ziyaretimize geldiğinde, kamuoyuna yansıyan Öğretmenlere Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağı ile ilgili görüş ve eleştirilerimizi dile getirdik. Biliyorsunuz MEB bu taslağı paydaşlarının görüşlerine sundu.  Taslak ile ilgili sendikamız bir komisyon oluşturdu. Öğretmenlere performans değerlendirme sistemini detaylı inceliyoruz. Önümüzdeki hafta sonu taslakla ilgili görüşlerimizi Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacağız.

Tabi şunu iyi ifade etmek gerekir ki;  biz ilkesel olarak performans değerlendirme sistemine karşıyız.  Bu uygulamanın hayırlı bir amaca hizmet etmeyeceğini, çalışma barışını bozacağını, öğretmenlerin itibarının daha da rencide edileceğini düşünüyoruz. Taslakta öğretmenlerin; okul idarecisi, okul müdürü, zümre öğretmenleri, diğer öğretmenler, veliler ve öğrenciler tarafından değerlendirilmesi öngörülüyor. Bu, fiilen uygulanılır bir durum değildir. Şunu herkesin iyi bilmesi gerekir; öğretmen not verilen değil, not verendir.

Geçtiğimiz Ekim ayında Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlere performans değerlendirmesi ile ilgili 12 ilde pilot uygulama yaptı. O günlerde kamuoyuna yansıyan nahoş paylaşımlardan dolayı Milli Eğitim Bakanlığı iki gün içerisinde sistemi kapattı. Bakınız ben de öğrencilerin sosyal medya paylaşımlardan birkaçını örnek vermek istiyorum. Öğrenciler, ‘Yıl intikam yılıdır kimse not için yanıma gelmesin’  ‘Hocam yüz ver yüz vereyim’  ‘Hocam sözlüleri girmedim ona göre’  ‘Hocam sözlüm en son kaça olur?’ şeklinde paylaşımlarda bulunmuştur. Bu paylaşımlar, yayında söyleyebileceğim nezaket ölçüsündeki paylaşımlardır. Çok daha nahoş, küfür içeren paylaşımlar da söz konusudur. Öğrencilerin bu mesajları üzerine MEB, sistemi kapattığını duyurdu. İşte tüm bunlar öğrenci ve veli tarafından bir öğretmen değerlendirmesinin söz konusu olamayacağını göstermektedir. Bu uygulama hayata geçerse, Türk milli eğitimi çok ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaktır.”

Milli Eğitimin en büyük sorunlardan biri de yetkin, işin ehli, liyakatli yönetici ataması yapamamasıdır.

Okul idarecilerinin öğretmeni değerlendirmesinin de objektif sonuçlar doğurmayacağını, sendikal ve siyasi saiklerin ön plana çıkacağını belirten Geylan, şunları söyledi: “Milli Eğitimin en büyük sorunlardan biri yetkin, işin ehli, liyakatli yönetici ataması yapamamasıdır. Şu an okullarımızın büyük kısmı sadece siyasi ve sendikal saiklerle atanmış idareciler tarafından yönetilmektedir. Dolayısıyla idarecilerin öğretmene yönelik değerlendirmesinin objektif olmayacağı aşikardır. Zaten öğretmenlerimiz toplumda itibarsızlaştırma tazyikiyle karşı karşıyadır. Bu uygulama, öğretmenimizin itibarını bir kat daha rencide edecektir. Şu gerçeği kimse gözden kaçırmasın: Eğitim ve öğrenci söz konusu olduğunda en çok kaygı duyan öğretmendir. Öğrenciyi en fazla düşünen de öğretmendir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı öğretmeni huzursuz etmeyi bırakmalıdır. Öğretmenlerimizin motivasyonunu, performansını artırıcı tedbirler geliştirilmelidir.  Bakınız; sendikal faaliyetlerimizden dolayı her yıl il il gezeriz. Özellikle Güneydoğuda, Doğu Anadolu’da genç meslektaşlarımızın gözlerindeki meslek aşkını, ateşi görüyoruz. Bu meslektaşlarımız çocuklarımıza, öğrencilerimize nasıl faydalı olabiliriz diye adeta yırtınıyorlar. Onların bu motivasyonunu kırmayalım.

Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: Öğretmenlerimizi rahatsız edecek, öğretmenlerin çalışma barışını bozacak performans sisteminden vazgeçin.

Bundan birkaç yıl önce Ardahan’ın Hanak ilçesine gittim. Bu ilçede öğretmenler kiralık ev bulmakta zorlanıyorlar. İlçede Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılmış bir öğretmenevi var. Bu öğretmenevinin ise sadece iki odası bulunuyor. Öğretmenevinin bir odası kadın öğretmenlerimize, bir odası da erkek öğretmenlerimize tahsis edilmiş. Düşünün ki, bu öğretmenlerimiz diğer alanları ortak kullanıyorlar. Ardahan’ın Hanak ilçesinde ve Türkiye’nin daha birçok yerinde öğretmenlerimiz büyük fedakarlıklarla görev yapıyorlar,  meslek aşkı ile dolular. Bu genç meslektaşlarımızın şevklerini, heyecanlarını kırmamak lazım. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum: Öğretmenlerimizi rahatsız edecek, öğretmenlerin çalışma barışını bozacak performans sisteminden vazgeçin.”

Türk Eğitim-Sen olarak Ekim ayında hayata geçirilen pilot uygulamanın ardından ‘Öğretmen arkadaşımın performansını değerlendirmeyeceğim’ teması ile bir eylem kararı almıştık. Eğer bu taslak bütün ikaz ve eleştirilerimize rağmen hayata geçirilirse, Türk Eğitim-Sen’in eylem kararı bakidir.

Eğitimdeki başarısızlığın öğretmene kesilmesinin yanlış olduğunu ifade eden Geylan “Bugün Milli Eğitim Bakanlığı’nın devasa sorunları var. Ciddi sayıda öğretmen ve derslik açığımız söz konusu. Müfredattan kaynaklanan eksiklikler var. Fiziki ve teknik altyapı eksiğimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız da sık sık eğitimdeki başarısızlığa vurgu yapıyor. Eğitimde bir başarısızlık varsa, bunun nedeni yukarıda sıraladığımız sorunlardır. Bu başarısızlığın sorumlusu ise öğretmenler değil, karar verici ve yasa koyuculardır. Şimdi bütün bu devasa sorunları bir yana bırakacağız, öğretmenlere performans sistemini getirip eğitimdeki başarısızlığın faturasını öğretmenlere keseceğiz. Yok öyle yağma! Biz bu anlayışa karşıyız. Türk Eğitim-Sen olarak Ekim ayında hayata geçirilen pilot uygulamanın ardından ‘Öğretmen arkadaşımın performansını değerlendirmeyeceğim’ teması ile bir eylem kararı almıştık. Eğer bu taslak bütün ikaz ve eleştirilerimize rağmen hayata geçirilirse, Türk Eğitim-Sen’in eylem kararı bakidir. Bu sisteme geçit vermeyeceğiz. Her ilde eylem sürecini başlatacağız; diğer yandan konuyu yargıya taşıyıp, hukuki girişimlerimizi sonuna kadar devam ettireceğiz.”  dedi.

Türkiye genelinde ücretli öğretmen sayısı 63 bin 656’dır.

Türk Eğitim-Sen’in her yıl yaptığı ücretli öğretmen araştırmasının sonuçlarını da açıklayan Geylan şöyle konuştu: “Ücretli öğretmen araştırmamıza 61 il valiliğinden cevap geldi. Maalesef 21 İl Valiliği sendikamıza bu bilgileri vermekten imtina etti, bunun gerekçesini bilmiyoruz.  61 il valiliğinden bize gelen bilgilere göre, Türkiye’de 45 bin 867 ücretli öğretmen çalıştırılıyor.  Bu rakamlara bilgi vermeyen 21 ilin MEB tarafından sendikamıza gönderilen geçen yılki (2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı) verilerini eklersek, Türkiye’de ücretli öğretmen sayısı 63 bin 656’ya yükselmektedir. Bu rakamlar; öğretmen açığı nedeniyle ek ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmesi yapıldığı anlamına gelmektedir.  Bir de bunun yanında ücretli öğretmenlerin mezuniyetlerine bakacak olursak; 20 bin 812’si eğitim fakültesi mezunu, 17 bin 213’ü eğitim fakültesi hariç lisans mezunu, 5 bin 916’sı ise ön lisans mezunudur. Hatta bunun yanı sıra özel eğitim gerektiren zihinsel-işitme engelliler alanlarına dahi ön lisans  mezunu ücretli öğretmenlerin görevlendirildiğini görmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı asıl bu sorunlara yoğunlaşmalıdır.”

Eğitimde tasarruf olmaz. Eğitime en büyük yatırım öğretmen atamaktır.
Kamu çalışanlarının pek çoğunun TÜİK’in açıkladığı yoksulluk sınırının altında çalıştığını belirten Geylan, “Eğitimde tasarruf olmaz. Türkiye ekonomisinin dünyanın 16. büyük ekonomisi olduğu, milli gelirin her yıl arttığı belirtiliyor. O halde bu kaynakları eğitim için de kullanalım. Eğitimde tasarruf olmaz. Eğitime en büyük yatırım öğretmen atamaktır. Çünkü eğitimin taşıyıcı unsuru öğretmendir. Öğretmen yoksa  eğitimde başarı sağlayamazsınız.  Diyelim ki; savaşa giriyorsunuz. Her şeyiniz mükemmel. Teknik alt yapısı, silah sayısı, asker sayısı ve kurmay kadrosu ile harika bir ordunuz var ama cephaneniz yok. Eğer cephaneniz yok ise bu hazırlıkların hiçbir anlamı yoktur. İşte öğretmen de böyledir. Eğitime ne kadar yatırım yaparsanız yapın, ne kadar bütçe ayırırsanız ayırın, öğretmen açığınız var ise, yeterli öğretmen atayamıyorsanız, öğretmeninizi motive edemiyorsanız, cephaneniz yok demektir.
Öğretmenler ek iş yapmaktadır. Bir kısmı evini tek maaşla geçindirmektedir. Tabi sadece öğretmenlerimiz değil, Türkiye’de çalışan birçok devlet memuru TÜİK’in açıkladığı yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Hal böyle iken öğretmenlere performans sistemini bir yana bırakalım; asıl sorunlarımızı çözelim.” dedi.

TÜRK EĞİTİM SEN 


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İşini Seven Öğretmen, Öfkesini Kontrol Ediyor doğanumut 0 464 25/04/2018, 18:00
Son Yorum: doğanumut
  NÖBETÇİ ÖĞRETMEN BOŞ GEÇEN DERSE GİRMEMELİ doğanumut 0 961 23/03/2018, 19:30
Son Yorum: doğanumut
  Nurten Öğretmen, En İyi 10 Öğretmen Arasına Girdi doğanumut 1 707 20/03/2018, 19:31
Son Yorum: doğanumut
  Danıştay’dan Sözleşmeli Öğretmen Kararı doğanumut 0 573 20/03/2018, 17:19
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen kapıya kemer ile asılı olarak bulundu doğanumut 0 1,826 19/03/2018, 16:10
Son Yorum: doğanumut
  Ataması yapılmayan öğretmen intihar etti doğanumut 0 499 16/03/2018, 18:41
Son Yorum: doğanumut
  OĞUZ ÖĞRETMEN FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ ! doğanumut 0 2,052 08/03/2018, 18:29
Son Yorum: doğanumut
  Öğretmen maaşlarına getirilen başarı ayarına tepki doğanumut 0 632 08/03/2018, 16:25
Son Yorum: doğanumut
  Eğitimin Kavgaya Değil Huzura İhtiyacı Var! doğanumut 0 281 06/03/2018, 18:59
Son Yorum: doğanumut
  TÜRKİYE’DE ÖĞRETMEN OLMAK doğanumut 0 366 06/03/2018, 18:25
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım