Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : TES: ÖĞRETMENİN İTİBARI MEB’İN NAMUSUDUR
Yazar : doğanumut Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 366


TES: ÖĞRETMENİN İTİBARI MEB’İN NAMUSUDUR
Konu: 1,257
Mesaj: 1,928
Teşekkür: +1149
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 20/07/2012

[Resim: DX2ySRkX0AAzUHf.jpg]

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Bengütürk Tv’de “Söz Hakkı” programına katılarak, önemli açıklamalar yaptı.

Sayın İsmail Koncuk’un bizim gönlümüzde yeri her zaman daim kalacaktır. Allah ondan razı olsun.
Türk Eğitim-Sen’in 24-25 Şubat 2018 tarihinde 6. Olağan Merkez Genel Kurulu’nu demokratik bir olgunlukla gerçekleştirdiğini kaydeden Geylan, “Türk Eğitim-Sen’e yakışır bir şekilde kongremiz yapıldı. 2008 yılından bu tarafa Türk Eğitim-Sen Genel Başkanlığını yürüten Sayın İsmail Koncuk, bu kongrede aday olmadı.  Sayın Genel Başkanımızın Türk memur sendikacılığına ve eğitim camiasına çok ciddi katkıları var. Hizmetlerinden dolayı Türk Eğitim-Sen adına kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.  Türk Eğitim-Sen vefalı bir teşkilattır. Sayın İsmail Koncuk’un bizim gönlümüzde yeri her zaman daim kalacaktır. Allah ondan razı olsun. Sayın Koncuk’tan devraldığımız bayrağı daha da yukarılara taşımak için gayret edeceğiz. 2000 yılından bu yana Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinde farklı görevler yürüttüm. Delegelerimizin teveccühü ile genel başkanlığa seçildim. Önce Yüce Allah’ın yardımı, sonra dostlarımızın duası ile bu yükü beraber omuzlayacağız” dedi.


Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlere getirilmek istenen performans değerlendirme sistemine kesinlikle karşıyız.
Öğretmenlere Performans Değerlendirmesi Yönetmelik Taslağı hakkında da önemli açıklamalar yapan Genel Başkan Geylan, öğretmenlerin itibarının MEB’in namusu olduğunu söyledi. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin’in, konu ile ilgili görüş ve eleştirileri almak için sendikamızı ziyaret ettiğini hatırlatan Geylan, Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlere performans değerlendirmesi getirilmesine yönelik girişimi doğru bulmadıklarını kaydetti.

Geylan şunları söyledi: “Sayın Genel Müdüre ziyaretinden ve paydaşlarla yaptığı paylaşımdan dolayı teşekkür ediyorum. Sayın Aktekin’e de ifade ettik; öğretmenlere performans değerlendirmesi getirilmesi eğitim camiasını huzursuz etmektedir. Türk Eğitim-Sen olarak bu uygulamaya kesinlikle karşıyız. Hatırlanacağı üzere öğretmenlere performans değerlendirmesine yönelik 12 ilde pilot uygulama geçtiğimiz Ekim ayında başlatılmış ancak öğrencilerin hakaret ve küfür içeren paylaşımlarının ardından iki gün sonra Milli Eğitim Bakanlığı sistemi kapatmıştı.

Bu sistemde birtakım siyasal, ideolojik, sendikal saiklerle değerlendirme yapılması kaçınılmaz olacaktır.
Peki bu yönetmelik taslağında neler var? Taslakta öğretmenlerin; müdürler, zümre öğretmenleri, aynı kurumda görev yapan diğer öğretmenler, öğrenci ve veliler tarafından değerlendirilmeleri yer almaktadır. Öncelikle değerlendiricinin belli bir yetkinlikte olması gerekir. Oysa okula dahi uğramayan veliler var. Hatta birçok veli çocuğunun dersine giren öğretmenin adını inanın bu değerlendirmeyle öğrenecek. Unutulmamalıdır ki; not vermesi gereken öğretmenlerdir, öğrenci ya da veli değildir. Öte yandan liyakat temelli yönetici atamayı beceremediğimiz için birtakım siyasal, ideolojik, sendikal saiklerle yönetici ataması yapıldığı için, yöneticilerin, öğretmenlerin performanslarını değerlendirmesi objektif olmayacaktır. Kısacası performans değerlendirmesi hayra hizmet etmeyecektir.”

Bir ticari metanın üretiminden pazarlanmasına kadar performansını ölçebilirsiniz ama eğitim hizmetinde aynı yöntemi uygulayamazsınız.
Eğitim hizmetinin ticari meta olmadığını vurgulayan Geylan, “Bir ticari metanın üretiminden pazarlanmasına kadar performansını ölçebilirsiniz ama eğitim hizmetinde aynı yöntemi uygulayamazsınız” dedi.

Eğitimdeki başarısızlığın, eksikliklerin sorumlusu öğretmenler değildir.
Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimin o kadar çok sorunu var ki… Öğretmen ve derslik açığı eğitimin en büyük sorunlardandır. Özellikle Büyükşehirlerde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bazı okullarda sınıf mevcutları 60, 70 kişidir. Okulların fiziki ve teknik alt yapı yetersizlikleri vardır. İşte tüm bu sorunları gidermeden öğretmenin performansını değerlendirirsek, işe yanlış yerden başlarız demektir. Sayın Cumhurbaşkanı referandum sürecinden beri eğitimdeki başarısızlığa vurgu yapıyor, haklıdır. Ama eğitimdeki başarısızlığın, eksikliklerin sorumlusu öğretmenler değildir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın referandumdan beri vurguladığı eğitimdeki başarısızlığın faturasını öğretmene kesmek için bu sistemi getirmeye çalıştıklarını düşünüyoruz.”

Şayet öğretmenlere performans değerlendirme sistemi tüm eleştirilere rağmen hayata geçerse Türk Eğitim-Sen olarak ‘Meslektaşıma puan vermiyorum’ şeklinde aldığımız eylem kararını devam ettireceğiz, öğretmenlerin itibarını rencide eden bu uygulamaya geçit vermeyeceğiz.
Geylan, bu sistemin hayata geçmesi durumunda sendikamızın ‘Meslektaşıma puan vermiyorum’ şeklindeki eylem kararının devam ettirileceğini ve yönetmeliğin iptali için yargıya başvuracağını söyledi. Geylan şöyle konuştu: “MEB’e çağrıda buluyoruz. Önceliğiniz performans sistemi getirmek değil, performansı artırıcı tedbir almak olmalıdır. Şayet öğretmenlere performans değerlendirme sistemi tüm eleştirilere rağmen hayata geçerse, Türk Eğitim-Sen olarak geçmişte ‘Meslektaşıma puan vermiyorum’ şeklinde aldığımız eylem kararını devam ettireceğiz, öğretmenlerin itibarını rencide eden bu uygulamaya geçit vermeyeceğiz.”

Savaşa giden ordu tam tekmil olsa da, planlar en üst düzeyde hazırlansa da eğer şarjörde mermi yoksa diğer hepsinin anlamı sıfır olur. Eğitimde de öğretmenin itibarı rencide edilirse, her şey sıfır olur.
Bu uygulamanın öğretmenlere yönelik psikolojik şiddetin en önemli vasıtası haline geleceğine de dikkat çeken Geylan, “Eğitimin taşıyıcı unsuru öğretmendir. Bakınız; savaşa giden ordu tam tekmil olsa da, planlar en üst düzeyde hazırlansa da eğer şarjörde mermi yoksa diğer hepsinin anlamı sıfır olur. Eğitimde de öğretmenin itibarı rencide edilirse, her şey sıfır olur. Eğitimin asıl unsuru öğretmendir. Öğretmen olmadan eğitim olmaz. Dolayısıyla MEB yapacağı her planlamayı öğretmeni motive etme üzerine bina etmelidir” dedi.

Geylan, öğretmenlere performans sistemi yerine, 5 yılda bir içi sağlam, doldurulmuş bir hizmet içi eğitim getirilmesinin daha doğru olacağını kaydetti. Geylan, “Sayın Genel Müdür sendikamızı ziyaretinde, ‘Bu uygulamadaki amacımız öğretmenlerin eksik yanlarını tespit edip, bunları gidermeye yönelik tedbir almak’ dedi. Ama bunun yolu asla performans sistemi getirmek olmamalıdır. Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlerin 5 yılda bir içi dolu, sağlam bir hizmet içi eğitimden geçirilmesi şeklinde teklif sunmuştuk. Bunun dikkate alınmasını istiyoruz. Şu da bilinmelidir ki; komisyonlarımızı oluşturduk, performans sistemi ile ilgili değerlendirmeleri geniş bir rapor halinde MEB’e sunacağız. Öğretmenlerin mesleki gelişimlerine fayda sağlamak için yapılması gerekenleri de öneri olarak dile getireceğiz” diye konuştu.

Performans sistemine karşı her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacağız.
Geylan, “Tüm öğretmen arkadaşlarımız müsterih olsun” diyerek, Türk Eğitim-Sen’in bu uygulamaya geçit vermeyeceğini de bildirdi. Geylan, “Performans sistemine karşı her türlü hukuki ve demokratik hakkımızı kullanacağız. Eylem kararımız bakidir. Öğretmenin öğrenci üzerindeki etkisi azaltıldı, bir de bunun üzerine öğretmeni öğrencinin elinde oyuncak yapacak bir durum yaratıyorsunuz. Bu kabul edilemez.” diye konuştu.

Devasa sorunları bir yana bırakıp eğitimdeki başarısızlığın faturasını öğretmene kesmek vicdansızlıktır.
Eğitimdeki başarısızlığın faturasının öğretmene kesilmesinin vicdansızlık olduğunu da ifade eden Geylan, “Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla öğrencisi olan bir ülkeyiz. 1 milyon civarında öğretmenimiz var. Öğretmen açığımız 100 binin üzerinde. 63 bin ücretli öğretmen görevlendiriliyor. Hala birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapılıyor. Taşımalı eğitim devam ediyor. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde dahi birçok yoklukla eğitim hizmeti veriliyor. Devasa sorunları bir yana bırakıp eğitimdeki başarısızlığın faturasını öğretmene kesmek vicdansızlıktır” diye konuştu.
Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede eğitimin derdini en çok yüreğinde hisseden öğretmenlerdir. Unutulmamalıdır ki; öğrenci söz konusu olduğunda yüreği pır pır eden kişiler öğretmenlerdir. Masa başında oturup kararlar vererek, öğretmenleri rencide etmenin bir anlamı yoktur. Öğretmenlerin itibarı MEB’in namusudur. Bu kadar basit. Dolayısıyla MEB namusuna sahip çıkacak ve öğretmenin itibarını koruyacaktır.”

TÜRK EĞİTİM SEN 


Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Öğretmenin İtibarına Dokunma doğanumut 2 513 16/02/2018, 23:57
Son Yorum: doğanumut
  Bakan'dan sözleşmeli öğretmenin eş durumu sorusuna yanıt doğanumut 0 606 13/12/2017, 17:05
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım