Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Yerel Seçimde Sandık Başkanlarının İşini Kolaylaştıracak Öneriler
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1555


Yerel Seçimde Sandık Başkanlarının İşini Kolaylaştıracak Öneriler
Konu: 2,925
Mesaj: 4,700
Teşekkür: +25500
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

yuksek_secim_kurulu_karari_aciklandi_h35870.jpg


SANDIK BAŞKANLARINA ALTIN DEĞERİNDE ÖĞÜTLER

1.Torbayı teslim aldıktan sonra eve götürürken dikkatli ol,kaptırma.Artık sorumlusu sensin.

2.İçindekileri iyi kontrol et.listeyle karşılaştır eksik varsa ilçe seçim kuruluna bildir.

3.Bol miktarda paket lastiği al ıstampayı önceden mürekkeple iyice çeksin cıvık cıvık mürekkep doldurma çünkü oy pusulasına basılıp katlanınca başka partinin alanınla çakışır ayırmada güçlük çekersin itiraz edenler olabilir gerçi karşı tarafa bunun tersi çıkar sen ters olanı kabul etme oy geçerlidir)akşamdan oy pusulalarını ve zarfları say,mühürle 50?şerli paketle(gerçi size verilecek kitapçıkta sabah seçim alanında sayın mühürleyin der ama genelde kolaylık için akşamdan yapılır.)

4 . Seçimden bir gün önce oy kullanma alanını düzenle memur ve diğer üyelerinde gelmesi gerekli (gerçi hiç biri gelmez genelde sen hazırlarsın.)bu seçimde 3 sandık olacak onun için iki tane oy kullanma kabini kur.içine bir sıra koy sabah üzerine ıstampayı ve muhtarlık pusulalarını koyarsın.

5.Sabah sandık kurulunu oluştur.yemini ettir.birer birer der ama toplu olarak yemin ettirebilirsin.sandığın içini konrol et boş olduğunu göster ve mühürle (sandıklar artık şeffaf olduğu için içi rahatlıkla görülüyor)mühürlerken ip ile bağla bir çakmakla mumu eriterek ipin üzerine akıt ve seçim mührünü bas.(bunun için tecrübeli bir erkek üyeden yararlanabilirsin.

6.Çıkacak mühürlere çok dikkat et onları iyi koru iki tane evet mührü bir tane de ilçe seçim kurulu mührü olması gerekir her tutanağı bu seçim kurulu mührü ile mühürleyeceksin.

Evet Mühürlerini oy kullanma kabininde bırakma oyunu kullanan kişiden mutlaka geri al buna çok dikkat et bunun için bir kişi görevlendir.biri cebe atar gider çok ararsın.

7.Oy kullanma başlamadan girişe uyanık bir kişiyi görevlendir(memur olabilir)oy kullanacakların kimliklerini konrol edip imza attırsın.imza kaçırmasın.imza attırırken bir cetvel kullanırsa ona faydası olur.50,50 paketlediğin zarfları ,oy pusulalarını kontrol edersin 50 olunca imzaları sayarsın eşitse sıkıntı yok demek. Bir veya iki kişi de oy pusulasını ve zarf versin. Oy kullananlar zarfları tükürüp yapıştırmazlarsa iyi olur açarken kolaylık olur.sorarlarsa yapıştırtma.

8.Seçim günü oy kullanırken muhtar adaylarına dikkat et.çekişmeli bir seçim ise bazı adaylar arada oy pusulalarını kontrol bahanesiyle oy kullanma kabinine girerek rakiplerinin oy pusulalarını çalabilir. Buna çok dikkat et senin kontrolünde girsin.Oy kullanacak vatandaşı kimsenin etkilemesine müsade etme.eğer yaşlı ,gözleri görmeyen engelli biriyse sen yardımcı olacaksın başkasını oy kullanma kabinine sokma .yetki senin.

9.Öğleden sonra saat 3-4 gibi boşlukta tutanaklarının,sayım döküm cetvelinin,sandık sonuç tutanaklarının altına sandık kurul üyelerinin isimlerini yaz.imzaları sonra attırırsın.

10.Oy kullanma işlemi bitince bittiğini yüksek sesle duyur.sandığı aç zarfları birlikte sayın. herkes 50 tane saysın lastikle paketleyin paketlediklerini tekrar sandığa koy imzalarla oy kullananları karşılaştır.eşitse sorun yok .zarf fazlalığı varsa aradan eksik sayıda zarf seç ve yak.(eskiden böyleydi değişmediyse yardımcı kitapçıkta yazar)okumaya geçince bir paket yani 50 tane al sonra zarfları açtır oy pusulalarını önüne istifle.sıra ile say hangi partiyse yüksek sesle oku sayım döküm cetveline işaretlet bu işaretleyicilerin çok dikkatli olması gerekir yanlış işaretlerseler karışır 50 tane bitince kontrol et karşılaştır sende A partisi kaç sende kaç gibi.eşitse işaretleyenlere iki tane cetvel alırsan kontrol ederken faydası olur.bu imza attıran kişiye de yarar cetvelle daha rahat takip eder.devam sayarken panik yapma çok dikkatli say.

11.Sayım döküm yapılırken dışarıdan izleyebilirle sandığa yaklaştırma araya bir şeyler koy (kapıya sıra koyabilirsin)geçmelerine izin verme.

12.Partililere ve kapıya veya uygun bir yere asılacak sandık sonuç tutanaklarını doldur as.

13.Geri kalanları paket lastiği ile paketle yapışkan küçük kağıt al üzerlerine kaç tane olduğunu yaz. Torbaya at mühürleri sakın unutma oy verme işi bitince hemen torbalarına koy.

14.Teslim etmeye giderken yanına sandık kurulu üyelerinden iki kişi al polis nezaretinde ilçe seçim kuruluna götür. Bu kadar kolay gelsin?

Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.
Konu: 2
Mesaj: 55
Teşekkür: +42
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 19/11/2012

teşekkürler hocam,
bilgilerin devamını bekliyoruz...

Teşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN YA İŞİNİ YA DA EŞİNİ TERCİH EDECEK ! doğanumut 0 285 20/09/2017, 19:30
Son Yorum: doğanumut
  2014 Yerel Seçimde Görev Alanlar İçin Eğitim Videosu-tıklayın Mesut Hayat 1 1,494 29/03/2014, 21:58
Son Yorum: gurban33
  2014 Yerel Seçimlerde Görevli Olanlar Ne Kadar Ücret Alacak? Mesut Hayat 1 2,062 10/03/2014, 02:00
Son Yorum: speeder33
  2014 Yerel Seçimlerde Görevli Olanlar Ne Kadar Ücret Alacak? Mesut Hayat 1 1,872 06/03/2014, 22:46
Son Yorum: öğretmen

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım