Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com

Orjinalini görmek için tıklayınız: MEB'den Sınav Analizlerine İlişkin Önemli Açıklama
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
T.C.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 


Ortaöğretim Genel Müdürlüğü

Sayı : 83203306-10.03-E.16628910     13/10/2017                              


Konu : Sınav Analizleri
................................................................ VALİLİĞİNE
(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlan Yönetmeliği.

Bakanlığımıza bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlannda eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar ilgi Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yürütülmektedir.
İlgi Yönetmeliğin 45/1 -(b) maddesinde "Öğretmenin/öğretmenterin ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek iizere birden fazla şubede okutulan tüm dersler ile güzel sanatlar ve spor liselerinde bireysel veya grup olarak okutulan derslerin yazılı ve uygulamalı sınavları ortak yapılır ve ortak değerlendirilir Sorular ve cevap anahtarları zümre öğretmenlerince birlikle hazırlanır ve sınav sonunda ilan edilir. Bu sınavların şube ve sınıflar bazında sınav analizleri yapılır. Konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilerin durumları, ders ve zümre öğretmenleri tarafından değerlendirilerek konu ve kazanını eksikliği giderilir." denilmektedir.

Sınav analizleri konusunda il. ilçe ve okul düzeyinde farklı uygulamalar yapıldığı, bu durumun öğretmenlerimiz üzerinde gereksiz ış yükü oluşturduğu ve verimlilik kaybına sebep olduğu Bakanlığımıza ulaşan duyum ve bildirimlerden anlaşılmakladır.

Buna göre sınav analizlerinin temel amacı; her öğrencinin sınav kağıdında yer alan cevapların bilgisayar programlarına tek tek girilerek değerlendirilmesi yerine ders ve zümre öğretmenlerince genel olarak şube ve sınıflar bazında sınav sonuçlarına yansıyan konu ve kazanım eksikliklerinin belirlenmesi ve bu eksikliklerin telafisine yönelik gerekli tedbirlerin alınarak planlamanın bu doğrultuda yapılmasıdır. Konunun bu çerçevede değerlendirilmesi hususunda.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Seyit Ahmet KAYMAN
Bakan a.
Daire Başkanı


mesuthayat.com ÖZEL HABER

UYARI : Sitemizden yapılan alıntılara "mesuthayat.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.Link verilmeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır...