Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComForum İstatistikleri
En İyi Yorumcu
Mesut Hayat 4748
doğanumut 1928
TürkçeM 848
leyla34 787
zapata 739
sahin_21 668
öğretmen 349
Yeni Üyeler
baybert Bugün
can123+ Bugün
tbdfn Bugün
m3p3 Bugün
ksmpmk Bugün
ratalay_38 Dün
Dursun Yapar Dün
Son Mesajlar
Konu Tarih, zaman  Yazar Son Mesaj Forum
  PROJE ve ders içi performans çizelgesi otomat Dün, 21:57 Türkçe Aşığı TARSUSLU Çeşitli Konular ve Dokümanlar
  Öğrencilere artık ev ödevi verilmeyecek! 20-06, 16:51 Mesut Hayat Mesut Hayat MEB'den Haberler-Duyurular
  MEB, öğretmenlere 4 yılda bir bilgisayar verecek 19-06, 22:59 Mesut Hayat Mesut Hayat MEB'den Haberler-Duyurular
  Eğitici Tolstoy Kitap İncelemesi-Seminer Çalışması 13-06, 11:39 Mesut Hayat dnzdmrl Seminer Çalışmaları
  iş sağlığı ve iş güvenliği 13-06, 11:13 forvet forvet Seminer Çalışmaları
  MEB Müsteşarı Tekin’den ‘zor LGS’ açıklaması: Sınavlar bu şekilde... 12-06, 18:33 Mesut Hayat Mesut Hayat MEB'den Haberler-Duyurular
  Örnek Kitap Listesi Okunan Kitaplar Yaz Dönemi Seminer Çalışması 11-06, 21:42 Mesut Hayat tugba50 Seminer Çalışmaları
  2018 Seminer Milli Eğitim Dergisi Makale Sunusu 216 11-06, 13:42 Mesut Hayat SİBEL68 Seminer Çalışmaları
  2018 ŞİİR DİNLETİMİZ 10-06, 13:56 susoy78 susoy78 Şiir Dinletisi Sunuları
  Eğitimde İyi Örnekler Seminer Çalışması 10-06, 01:05 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları
  Afet Farkındalık Eğitimi 09-06, 21:13 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları
  Bilinçli İnternet Kullanımı Seminer Raporu 09-06, 21:10 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları
  Çocuk İhmal ve İstismarı Seminer Sunusu 09-06, 21:08 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları
  Özel Eğitim Uygulamaları Evde Eğitim Seminer Çalışması 09-06, 21:05 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları
  Abide 2016 Raporunun İncelenmesi 09-06, 20:58 Mesut Hayat Mesut Hayat Seminer Çalışmaları


Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 51,245
» Son Üye: baybert
» Toplam Konular: 7,599
» Toplam Yorumlar: 22,277

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 1158 kullanıcı aktif
» 84 Kayıtlı
» 1074 Ziyaretçi
42msa86, abdullah6136, Aden2107, aksoylu67, alvannuray, Arzu Temel, arzum36, Aslı AKKAYA, atanehir, Ayşe Akin, aysenef, azradnan, baybert, benefci, bilge71, Burcu Uznğlu, can123+, cansueker, cb1234, cengi22, dlkmdn, dnzdmrl, ecee, ecrinecenaz, Emresra, ercan75, fatih29, ggosde, gulcan.tplmc, gunes37, hakanay, halissen33, HavvaSemra, hazzolu, hedim, hhhilalll, hilalmertt, Hocam01, keklik, koca_31, kolistavra, m3p3, mersinl, mert2012, Merve TOBUL, Mesut Hayat, mesut85, mhasar, mosun, murathoca, neslin, OgulTug, oguzhanh, onalpay, ozlemharun, Samed B., saprofit19, sbltprk, serhat33, şerife55, SEVBİR, severozge, ss_05, suayipt, tangul, tbdfn, tbngl, teacher640, TRUVA_03, turka42, uguroren22, umutum, uur, vehbi2706, virgülll, yasemin_55, ykpars, Ysmnvrl, zati_65, zcibar, zufal

 
  Öğrencilere artık ev ödevi verilmeyecek!
Yazar: Mesut Hayat - 20/06/2018, 16:51 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

Öğrencilere artık ev ödevi verilmeyecek!


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, milyonlarca öğrenciyi ilgilendirecek bir açıklamada bulundu. Yılmaz, "Bundan sonra hiçbir öğretmenimiz, öğrencisine ev ödevi vermeyecektir" ifadesini kullandı. Yılmaz ayrıca, "Tam gün eğitime geçen okullarımızda öğle yemeklerini Bakanlık olarak biz karşılayacağız" dedi.
2_9948_2.jpg
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitim öğretim yılı süresince dersi, derste öğrenmelerini istediklerini belirterek, hiçbir öğretmen tarafından öğrencilere proje hariç evde ders verilmesini istemediklerini kaydetti.

Bakan Yılmaz, ev ödevine ilişkin şu ifadeleri kullandı:
"Bundan sonra hiçbir öğretmenimiz, öğrencisine evde ev ödevi vermeyecektir. Öğrencilerimizin dikkatlerini daha çok derse yoğunlaştırmalarını, konuyu derste öğrenmelerini istiyoruz. İnanıyoruz ki çocuklarımız da okulda, sınıfta öğrendiklerini eve gittiklerinde tekrarlayacaklar, öğrendiklerini daha da pekiştireceklerdir. Zaten şimdi ezberden çıktık. Artık bundan sonra ezber olmayacak, eski dershane eğitim usulleri tekrar edilmeyecek. Okulda öğrendiklerini hayatta kullanabilme yeteneklerini kazanmalarını istiyoruz. Öğrendiklerinin hayatta bir karşılığının olduğunu görmelerini istiyoruz. Önümüzdeki dönem, çağa ve hayata uygun bir eğitim sistemini evlatlarımıza vereceğiz. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından sonra öğrencilerimize hiçbir ev ödevi verilmeyecektir."

OKULLARDA ÖĞLE YEMEĞİ BAKANLIK TARAFINDAN VERİLECEK

Tam gün eğitime geçildiğinde öğrencilere verilecek öğle yemeklerine ilişkin planlamalar yapıldığını aktaran Bakan Yılmaz, 1 milyon 200 bine yakın taşımalı eğitim kapsamında olan öğrencilerden tam gün eğitim alanlara öğle yemeğini Bakanlık olarak verdiklerini belirtti.

Yılmaz, "Bundan sonra da tam gün eğitime geçen okullarımızda, Başbakanımız Binali Yıldırım da açıkladı, öğle yemeklerini Bakanlık olarak biz karşılayacağız." bilgisini paylaştı.
Öğle yemeklerinin okullarda verilmesi uygulamasının kademeli olarak başlayacağını anlatan Yılmaz, "Başbakanımızın talimatı doğrultusunda, Maliye Bakanlığımızla görüşerek, kademeli olarak bunu gerçekleştireceğiz. Evlatlarımıza daha iyi bir beslenme, daha bir iyi eğitim sağlamak, eğitimin kalitesini her geçen gün daha da artırmak bizim öncelikli vazifemiz olacaktır." diye konuştu.
Okul kantinlerinde satışa sunulan gıda maddelerine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışma yürütüldüğüne işaret eden Yılmaz, "Sağlık Bakanlığından aldığımız listelerle kantinlerde gıda maddelerinin satılmasına izin veriyoruz. Şekerli, obeziteye yol açacak beslenme olmayacak şekilde. Sağlıklı nesillerle sağlıklı geleceği yakalamak, inşa etmek istiyoruz. Projemizde, beslenme konusunda Sağlık Bakanlığı, mali konularda da Maliye Bakanlığı destekçimiz olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
AA

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  MEB, öğretmenlere 4 yılda bir bilgisayar verecek
Yazar: Mesut Hayat - 19/06/2018, 22:59 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

MEB, öğretmenlere 4 yılda bir bilgisayar verecek Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtlıyor ve son dönemdeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fatih Projesi kapsamında sınıflarımızı 430 binin üzerinde akıllı tahta ile donatıldığının altını çizen Yılmaz, "Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz." diye konuştu.

AK Parti hükümetinin döneminde, 16 yıllık dönemde en büyük reformların eğitimde yapıldığını belirten Yılmaz, "58 bin derslik ihtiyacımız var. 47 bin dersliği şu anda planlıyoruz, yapıyoruz." ifadelerini kullandı. Yılmaz, 2002'den önce eğitime ayrılan kaynak bakımından Türkiye'nin AB ülkeleri arasında sonuncu sırada olduğunu belirtirken, şimdi ise eğitime Almanya'dan daha fazla kaynak aktardıklarını söyledi. 

"İkili eğitime son verilecek" Bakan Yılmaz, 2019 yılı sonunda eğitimin kalitesinin artırılması adına ikili eğitime son verileceğini bildirdi. Yılmaz, şöyle devam etti: "Muhalefet partileri, kaliteli eğitimden bahsediyorlarsa bu AK Parti'nin eğitimdeki başarısıdır." 

Öğretmen ve öğrencilere bilgisayar müjdesi Fatih Projesi kapsamında sınıflarımızı 430 binin üzerinde akıllı tahta ile donatıldığının altını çizen Yılmaz, "Öğretmenlerimize her 4 yılda bir, öğrencilere de 5. ve 9. sınıflarda yeni bilgisayar vereceğiz." diye konuştu. Liselere giriş sınavı Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, liselere giriş sistemi kapsamında yapılan merkezi sınavda kesinlikle müfredat dışı hiçbir soru sorulmadığını belirterek, sınav sorularının PISA sınavındaki sorularla eş değer olduğunu kaydetti. Yılmaz, şunları aktardı: "Özellikle zor olsun, kolay olsun diye sormadık. Ancak soruların aşama aşama bir zorluk derecesi olacak ki 1 milyon öğrenciyi 120 bine indiresin." 

Bakan Yılmaz, öğrencinin istemediği okula yerleştirilmeyeceğini bildirdi. Türkiye'nin bugün eğitim alanında da diğer alanlarda da kat kat daha iyi olduğunu söyleyen Yılmaz, "Yeni yetişen neslimizle, evlatlarımızla çok daya iyi noktalara ulaşacağız." dedi. Yılmaz, liselere giriş sistemi kapsamında, gelecek yıl temeli aynı kalmak kaydıyla tercih edilecek okullara yenilerinin ekleneceğini açıkladı. "1 milyon öğrencinin 300 bini, tam 500 puan alsaydı, nasıl yerleştireceksiniz?" diyen Yılmaz, şu ifadelerini kullandı: "Hangisini fen lisesine, hangisini sosyal bilimler lisesine, hangisini proje uygulayan okula alacaktınız? Boyunun uzunluğuna mı, kilosuna mı bakacaksınız?" "Vatandaşın demokratik kararına saygı göster" Yılmaz, CHP'nin 1+8+4 şeklindeki eğitim sistemi teklifine ilişkin, "Türkiye'de 100 kişiden 12 kişi çocuklarını imam hatibe gönderiyor. Sen göndermiyorsun evladını, ama bırak gönderen vatandaşın bu demokratik kararına saygı göster." 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bilimsel eğitim, anasınıfından başlar. Hangi çocuğun güzel sanatlara yatkınlığı var, spora yatkınlığı var, yeteneği var, bunları bırakın ilköğretimi okul öncesinde eğitimde başlaması lazım. Bu ne diyor? Sırf meslek liselerini 28 Şubat zihniyetinin günümüze taşınması, hortlaması ama bunu söyleyemiyorlar. Bunların yaptıklarının ne bilimsel eğitim ne çağdaş eğitim ne de dünyanın gittiği yönle hiçbir alakası yok." Bakan Yılmaz, muhalefet partilerinin milli eğitim politikaları ile ilgili vaatlerini oluştururken Bakanlık yetkilileriyle görüşmediklerine dikkat çekerek, "Müsteşarımla, üst düzey yöneticilerimizle görüşmediler. Vaatlerinin hiçbirisinin tutarlılığı da yok." dedi. "Her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz" Yılmaz, öğrencilerin okullara yerleştirilme şekillerinin nasıl olacağıyla ilgili, "Liseye girişte 5 sınavla alan, 5 evine yakın, 5 de daha uzakta pansiyonlu okullardan olmak üzere her öğrenciye 15 okul seçme hakkı vereceğiz." ifadelerini kullandı. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, birleştirilmiş sınıflarda eğitimin sadece Türkiye'de yapılmadığını Fransa, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde de yapıldığını söyleyen Yılmaz, "Köy okullarını açacağız, birleştirilmiş sınıfları kaldıracağız' diyorlar. Köy okullarında eğer siz 4-6-8 öğrenciyle eğitim yaparsanız, öğrencilerin eğitimini, sosyal gelişimini eksik bırakmış olursunuz." diye konuştu. "Kendilerini bu ülkenin sahibi sanıyorlar" 

Bakan Yılmaz, CHP'nin yeniden parlamenter sisteme döneceğiz vaadine ilişkin, "Milletin hata yapacağını düşünüyorlar. Milletin, doğru kimseyi seçeceğini düşünmüyorlar. Bunlar, bu milleti yetersiz görüyorlar, yani seçkinci tavır. Kendilerini bu ülkenin sahibi sanıyorlar, geri kalanı maraba. Marabanın hakkı olmaz." diye konuştu. Yılmaz, muhalefetin eğitime ilişkin vaatlerinin ya yapılanlarda ya da bilimsel eğitim gerçeklerinden uzak olduğunu söyledi. "Çağdaş ülkelerdeki kriterleri yakaladık" Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AK Parti'nin göreve geldiğinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısının 28 olduğunu, bu rakamın şimdi 17'ye düştüğünü belirterek, "Çağdaş ülkelerdeki kriterleri yakaladık. Fransa ve İtalya'da ise öğretmen başına düşen öğrenci sayısı bizden yüksek." dedi. Yılmaz, şöyle devam etti: "Biz geldiğimizde 688 bin öğrenci birleştirilmiş sınıflarda eğitim alırken biz bunu 165 bin 870'e düşürdük." "25 bin öğretmenin ataması Eylül'de" 584 binin üzerinde öğretmen ataması yapıldığını aktaran yılmaz, "Şimdi 25 bin öğretmeni de Eylül ayına kadar eğitim ailemizle buluşturacağız. Yaklaşık 100 bin öğretmen ihtiyacımız var. Bu yıl, 25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.  
Anadolu Ajansı

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  MEB Müsteşarı Tekin’den ‘zor LGS’ açıklaması: Sınavlar bu şekilde devam edecek
Yazar: Mesut Hayat - 12/06/2018, 18:33 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

MEB Müsteşarı Tekin’den ‘zor LGS’ açıklaması: 
Sınavlar bu şekilde devam edecek

“Ezberci değil problem çözebilen bir eğitim süreci öngörüyoruz”
Bir öğretmenin “Bu sene yapılan liseye geçiş sınavında önemli değişiklikler oldu. Uluslararası sınavlarda PISA ve TIMSS gibi paralellik arz eden çok iyi hazırlanmış sorularla karşılaştık. Bu değişikliklerin öğretim programları, öğretmen hizmet içi eğitim gibi alanlara da yansıyacak mı” şeklindeki sorusu üzerine Tekin, temel eğitimden ortaöğretime geçiş sürecini başlattıkları andan itibaren çocuklar için analitik düşünebilen, okulda öğrendiklerini günlük hayata uyarlayabilen ve ezberci değil problem çözmede öğrendiklerinden faydalanabilen bir eğitim süreci öngördüklerini ifade etti.
Tekin, şöyle konuştu: “Bir sonraki PISA ve TIMSS´de göreceksiniz, bu süreç sonuçlarını verecek, öğrencilerimiz, okullarımız, öğretmenlerimiz çok farklı skor elde edecekler. Çünkü biz eğitim sistemimiz içinde dünyadaki bilimsel gelişmeleri es geçerek ezberci bir biçimde kullanmayı tercih etmişiz. Çok fazla bilgiyi üzerinde analiz etmeden düşünmeden çocuklarımıza vermeyi tercih etmişiz. Biz bunu değiştirdik bu müfredat değişikliği ve izleyen süreçte. Müfredatımızı hafiflettik. Ama onun yerine müfredat içerisindeki kazanımları günlük hayatta kullanabilen analitik düşünebilen bir formatta yeniden gündeme getirdik. Dolayısıyla beraberinde sorularımızda da bu türden değişikliklerin olması doğal. Bu devam edecek.” Öğretmenlerin konuya sağduyulu olarak yaklaştıklarını dile getiren Tekin, “Ama kamuoyunda özellikle liseye geçiş sınavları ile ilgili çok fazla tabiri caizse karnından konuşan insan türedi” dedi.


Tekin, soruların zor olduğu yönündeki iddialarla ilgili şöyle konuştu:
“Birkaç kişiyle konuştum, neye göre zordu diye sordum, ´geçen yılki TEOG sınavına göre´ dediler. TEOG yaptığımız yazılılardan bir tanesinin soruları idi. Dolayısıyla bunun kapsama alanı, kapsadığı kısım çok farklı, kazanım sayısı ve öğrencilerimizden beklenen beceriler çok farklı. Bu başka bir sınav. Bu sınavda ´soruları zor soralım kolay soralım´ diye bir kastımız yok. Geçtiğimiz yıl TEOG sınavından sonra ´soruları kolay sordular´ dediler, şimdi ´zor sordular´ diyorlar. Halbuki bilimsel usullere göre soruların zorluk dereceleri artan bir biçimde hem seçmeyi, hem elemeyi hem sıralamayı sağlayacak şekilde soruları ona göre yapılıyor. Bu sınav kendi içinde ekstra zor bir sınav değildi ama öğrenciler bir önceki TEOG üzerinden yürüdükleri için onlar açısından bir sıkıntı oldu. Sektörü iyi bilen, eğitimi iyi bilen insanlar sorularla ilgili bu anlamda çok fazla eleştiri yapmıyorlar. Tam tersine nihayet Milli Eğitim Bakanlığı neyi niçin yaptığını anlamış durumda, sorularını ona göre kurgulamış durumda´ eleştirilerini aldık. Biz öğretmen arkadaşlarımızla konuşuyoruz, sorularla ilgili yorumlarını alıyoruz. Bu şekilde devam edecek bu sınavlar.”

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  ADRESE DAYALI ve MERKEZİ SINAVA DAYALI LİSE TERCİHLERİ 2-13 TEMMUZ ARASINDA...
Yazar: Mesut Hayat - 07/06/2018, 22:49 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

ADRESE DAYALI ve MERKEZİ SINAVA DAYALI LİSE TERCİHLERİ 2-13 TEMMUZ ARASINDA... 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), adrese dayalı sistemle liselere yerleştirme tercihleri ile sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirme tercihleri ve pansiyonlu okullara tercihler, aynı anda 2 Temmuz-13 Temmuz tarihlerinde alınacak. Liselere yerleştirmeler için adrese dayalı sistemde tercihler, yerelde oluşturulan Ortaöğretim Kayıt Alanları'na göre yapılacak. Kayıt alanları, ortaokulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, öğrencilerin evlerine en yakın olan liseler çerçevesinde belirlenecek. Kayıt alanında bütün lise türleri (Anadolu lisesi, Anadolu meslek lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) yer alacak.
liseye-gecis-sinavi-ne-zaman-lgs-de-kac-...35866.Jpeg
Adrese dayalı sistemle liselere yerleştirme tercihleri, 2 Haziran'da yapılan merkezi sınav sonuçlarına göre öğrenci alacak liselere yerleştirme tercihleri ile pansiyonlu okul tercihleri, aynı anda 2 Temmuz'da alınmaya başlanacak. Tercihler 13 Temmuz'a kadar sürecek. Tercih ekranı 3 bölümden oluşacak ve öğrenciler sınavla girilecek okullar ile yerel yerleştirmede kayıt alanları içindeki okullar ve pansiyonlu okullar için aynı anda tercihte bulunabilecekler. Yerel yerleştirmede okullara devam-devamsızlık da etkili olacak.

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen yüzde 90 oranında 8'inci sınıf öğrencisi ise yerel yerleştirmeyle liselere yerleşecek. Bu yerleştirmede öğrencinin evinin adresi ve okuduğu okul kadar, o ortaokuldaki devam-devamsızlığı da etkili olacak.

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  İsmet Yılmaz: LGS okulda öğrendiklerinin ölçüldüğü sınav
Yazar: Mesut Hayat - 07/06/2018, 00:49 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

İsmet Yılmaz: LGS okulda öğrendiklerinin ölçüldüğü sınav

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonu yapılan  LGS için değerlendirme yaptı. İşte Yılmaz’ın LGS ye ilişkin değerlendirmesi. " LGS  8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulanmıştır. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır" dedi.
LGS: OKULDA ÖĞRENDİKLERİNİN ÖLÇÜLDÜĞÜ SINAV
Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım'ın 81 ilden gelen öğretmenlere Çankaya Köşkü'nde verdiği iftara katıldı. Yılmaz,  liselere girişte 2 Haziran'da yapılan merkezi sınava ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sınava 1 milyon öğrencinin girdiğini belirten Yılmaz, "Sınav süreci ve sorularla ilgili olarak kamuoyundaki-bilenlerin söylediği-genel algı olumludur" diye konuştu.
 
EZBERE DAYANMAYAN SORULAR
Yılmaz sorulara yönelik eleştirileri de yanıtladı. Yılmaz, eleştirilerin soruların daha önceki sınavlardan farklı olarak analitik düşünmeyi ölçen, yorum yapma yeteneğini görmek isteyen ve ezbere dayanmayan nitelikte olmasından kaynaklandığını ifade etti.
Eğitim sisteminde yer alan öğretim programlarının hedeflerinin sadece öğrencilere bilgi kazandırmak olmadığını söyleyen Yılmaz, kazanılan bilgilerin hayatta kullanılmasının ve işlevsel hale getirilmiş olmasının önemine işaret etti. Her alanda okuyan, okuduklarını anlayan, okuduklarından çıkarım yapabilen, yorumlayabilen, bildiklerine dayalı olarak bilmediklerini tahmin edebilen, analitik düşünebilen, bilimsel bilgi, beceri ve yöntemleri kullanan bireyler yetiştirmenin eğitim sisteminin hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.
lgs-okulda-ogrendiklerinin-olculdugu-sin...11-900.jpg
TEOG SORULARINDAN FARKLI
Sınava hazırlanan değil, hayata hazırlanan bireyler yetiştirmek istediklerini vurgulayan Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:
" LGS  8. sınıf öğrencilerinin okulda öğrendikleri akademik bilgileri günlük hayatta kullanabilme becerilerinin de ölçüldüğü bir sınav olarak kurgulanmıştır. Bu sınavda okuyan, okudukları hakkında analiz yapan, irdeleyen başarılı olacaktır. Sınavın soruları dersin öğretim programında yer alan kazanımları ve bu kazanımların yöneldiği becerilerin değerlendirilmesi yönünde oluşturulmuştur. Üst üste düşünme becerilerine odaklanmıştır. Eğitim uzmanlarının değerlendirmesinden hiç bir tanesinde soruların müfredat dışı olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın aralık ayında yayınlamış olduğu örnek sorulardan farklı olduğu söylenmemiştir. Ama şimdiye kadar TEOG ile kıyaslamalar yapılıyor. 1 milyon öğrencinin içerisinde sadece yüzde 10'unun yerleşebileceği okullara yönelik bir seçme ve sıralama sınavı olarak düzenlenen sınavın TEOG'dan mutlaka farklı olması gerekirdi. Eğer orta düzeyde bir soru sorsaydık hiç şüpheniz olmasın bu 1 milyon öğrencinin yüzde 10'nun üzerindeki bütün öğrencilerimiz bütün soruları cevaplayabileceklerdi."
 


06-06-2018

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdırTürkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım