Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Sosyal Hayat ve Biz
Yazar : leyla34 Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 876


Sosyal Hayat ve Biz
Konu: 422
Mesaj: 787
Teşekkür: +2145
Cinsiyet: Bayan
Katılış Tarihi: 20/07/2012

SOSYAL HAYAT VE BİZ

İnsanız, sosyal bir varlığız.Her birimiz farklı farklı bir işle, bir duruşla yaşamdayız.Kimimiz öğrenci, kimimiz esnaf, kimimiz çiftçi kimimiz memur. Kısaca her birimiz değişik tabiatlarımızla ve meşguliyetlerimizle bir bütünü/toplumu oluşturuyoruz.Kimse bu bütünden ayrı olduğunu iddia edemez. Yani ben bu bütün dışıyım, toplum dışıyım diyemez.Zaten her birimiz bu ayrı ayrı varlıklarımız ile bu bütünü;toplumu oluşturuyoruz.Kendimizi bu bütünün dışında görmek akıldışı bir görüş olsa gerek.

Topluma baktığımızda herkes şikayetçi. Sosyal yaşamın ve sosyal ilişkilerin olumsuzluğundan herkes dem vuruyor. Tabiri caizse toplum kocaman bir ağız olmuş hiç durmadan konuşuyor.. Kimse çıkıp ta “ben konuştuğum şeyler uğruna neler yapıyorum“ diye kendine sormuyor.Eğer biz konuştuklarımızın 3/1 kadar bir şeyler yapsaydık bu konumumuzdan daha iyi olurduk herhalde. Laf ürettiğimiz kadar birbirimize yardımcı olsaydık, bir arkadaşımızın işini görseydik, bir muhtaca yardım etseydik, bir insanı sahiplenseydik böyle olmayacaktık.Eğer biz bu sosyal gidişattan şikayet ettiğimiz kadar, bu gidişatın yönünü olumluluğa çevirmeye çalışsaydık, ilişkilerimizi iyiye, güzele, kardeşliğe ait kılsaydık böyle olmayacak, bu kabızlığı yaşamayacaktık.

Eğer biz “bana ne her koyun kendi bacağından asılır” demeyip, “ben kendi işimi bilirim” demeyip, bir toplumun içinde yaşadığımızın bilincinde olarak, bu toplumun bir ferdi, bu bütünün bir parçası olduğumuzun bilinci ile hareket etseydik, birbirimize önyargılarla bakmak yerine, birbirimizle tanışsaydık, konuşsaydık ,oturup beraber bir çay içseydik böyle olmayacaktık. Eğer biz birbirimizle verimli;bilinçli ilişkiler kurmaz isek sosyal yaşamımızda çoraklaşmaya doğru gidiyor demektir.Öylesine olan birlikteliklerin sonucu da öylesine hayatlar olacaktır. Öylesine olan bir yaşamda katılımcı/etken bir yaşam değil alışkanlığın mahsulü öylesine bir yaşam olacaktır.”Yaşıyoruz işte” düz mantığı ile vasıflanan bir yaşam olacaktır. Buradaki “işte” kelimesi işin bayağılığını ortaya koyacaktır.Bu bütünün/toplumun bir ferdi olan bizler her birimizin kendimize şöyle bir özeleştiri yapması yerinde olur diye düşünüyorum; “Acaba bu bütünün bir parçası, bu toplumun bir üyesi olan benim hayatımda iddialarım mı çok, yoksa bu iddialarımın asıl konusu olan ispatlarım mı?”. Çünkü iddialar ispat ister, ispatlanmayan iddialar havada asılı kalmaya, alay konusu olmaya mahkumdur.Acaba bende hangisi?

Serdar SolanTeşekkür Edenler: Mesut Hayat , sahin_21
Alıntı Yap
.Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım