Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Türkiye’de E-Kitap Okuma Oranı Bir Yılda Dört Kat Arttı
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1700


Türkiye’de E-Kitap Okuma Oranı Bir Yılda Dört Kat Arttı
Konu: 2,974
Mesaj: 4,760
Teşekkür: +26415
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

kindle-touch-3g.jpg


Kitap okuma alışkanlığı konusunda ülke olarak sınıfta kaldığımız bir gerçek. Zira yapılan araştırmalarda Japonya’da kitap okuma oranı %14, ABD’de %12 iken bu rakam Türkiye’de %0,01. Hal böyle olsa da ülkemizdeki bu karamsar tabloyu değiştirebilecek gelişmeler de yok değil. Nitekim İdefix’in yayınladığı verilere göre Türkiye’de e-kitap okuyuculuğu giderek artıyor. İdefix’in 2010 yılında hizmete açtığı ve tabletlerde e-kitap okumaya olanak sağlayan “Kitaplık” uygulamasını kullananların sayısı, geçen yıla göre 4 kat artarak 150.000 kişiye ulaştı. Ayrıca e-ink ekran teknolojisine sahip Kindle gibi e-kitap cihazlarının sayısı ise 40.000’e ulaştı.

Bununla birlikte dijital yayıncılıkta Türkiye’nin performansı daha iyi görünüyor. Halen yayıncılık pazarında düşük bir pastaya sahip olsa da e-kitap satışlarının tüm sektöre oranı ABD’de yüzde 13, İngiltere’de yüzde 6, Türkiye’de ise %0,4.

İdefix’in araştırmasında geçtiğimiz iki yıl içerisinde, Kitaplık uygulaması vasıtası ile e-kitap okuyan kişilerin yüzde 84’ünün İdefix’ yeni üye olduğunu açıklamış. Türkiye’nin bu alanda daha iyi performans gösterdiğini düşünürsek, artık yepyeni bir okuyucu profilinden söz edebiliriz. Kitap okuma alışkanlıklarının teknolojinin gelişimiyle birlikte başka bir yöne kayıyor. Her an her yerde kitap okuyabilmenizi sağlayan e-kitap dünyası, tüketiciler için basılı kitaplardan daha cazip geliyor.

Yine ortaya çıkan bulgulara göre ABD’de kitapların, kopyaları ile birlikte 1 milyondan fazla satıldığı görülüyor. Avrupa ülkeleri ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin yanı sıra Çin ve Rusya gibi ülkelerde de sektör, dinamik bir büyüme sürecinde. E-kitap pazar payı İngiltere’de yüzde 6, Fransa’da yüzde 1,8, Almanya’da ise yüzde 1 olarak seyrediyor.

Gelecekte e-kitapların daha da yaygınlaşacağı aşikar. Kullanıcı deneyimi bakımından basılı kitapların yerini tutmasa da e-kitaplar beraberinde getirdikleri ekonomik, çevresel ve sektörel avantajlarla ilerleyen yıllarda daha da öne çıkacak. E-kitaplar okurlara basılı kitaplardan %30 ila %40 oranında daha ucuza satılıyor. Ayrıca giderek tükenen doğal kaynaklar açısından da e-kitaplar fark yaratıyor.Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: sahin_21
Alıntı Yap
(Son Düzenleme: 01/08/2012, 23:00, Düzenleyen: Mesut Hayat.) .Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Photo PTT Kitap sahin_21 3 2,416 18/08/2012, 17:46
Son Yorum: sahin_21

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım