Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : 5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! İşte Verilecek Dersler ve Saatleri
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 1 Görüntüleme : 1877


5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! İşte Verilecek Dersler ve Saatleri
Konu: 2,974
Mesaj: 4,760
Teşekkür: +26414
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

5. Sınıflar Hazırlık Sınıfı Olacak! 
İşte Verilecek Dersler ve Saatleri 

Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen EDU Summit Eğitim Zirvesi'nde konuşan MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerin sanatsal yeteneklerinin de keşfedilmesi amacıyla 5'inci sınıflarda tarama yapılacağını söyledi. Tekin, konuyla ilgili bu ay içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını belirtti.

Vakıf Üniversiteleri Birliği tarafından bu yıl 3'üncüsü düzenlenen EDU Summit Eğitim Zirvesi Taksim Intercontinental Otel'de yapıldı. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'yı temsilen katıldığını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "Artık üniversiteler siyasi arenada ülkelerin dünya konjektöründe en ciddi rekabet kurumlarından biri"  dedi. Müsteşar Tekin, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladıkları protokolün bir benzerini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapacaklarını söyleyerek, bu protokolle 5'inci sınıf öğrencilerinin bir yetenek taramasından geçirilip, yeteneklerine göre eğitim alacaklarını vurguladı. Önümüzdeki yıl yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencinin sportif anlamda yetenek taramasından geçeceğini söyleyen Tekin, şöyle konuştu: "Önceki gün Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptığımız devasa protokol. Çocuklarımızın sportif yetkinliklerinin ortaya çıkarılması ve bunun üzerine alacakları eğitimlerin bina edilmesi üzerine yaptığımız protokol. Aynı protokolü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile planlıyoruz. Sanırım bu ay içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile benzer bir protokol yapacağız. Yaklaşık 18 milyon öğrencimizin kültürel, sanatsal ve sportif yetenekleri çok erken yaşta tespit edilip bu yeteneklerine göre eğitim alacakları bir mekanizmayı hayata geçireceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren 5'inci sınıfın başında eylül kasım ayları arasında çağ nüfusuna göre yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci sportif anlamda yetenek tarama testinden geçecek. Çocuklarımız olimpiyatlara hazırlık merkezleri ve benzer merkezlerde bu yeteneklerini geliştirileceği eğitimlere tabii tutulacak. 

5’İNCİ SINIFLAR HAZIRLIK OLACAK 

Bir diğer konu çocuklarımızın yabancı dil ile ilgili problemleri. Burada MEB'e bağlı okullarda yabancı ders saati arttırılsın önerisi dile getirebilir. Maalesef bu çözüm değil. Türkiye'deki çocuklar ders saati üzerinden OECD ortalamasına göre 2 katı saat eğitim alıyor. Ama maalesef yabancı dil yeterlilikleri çok düşük. Bununla ilgili olarak 5'inci sınıfların yabancı dil yetkinliklerini arttırabildiği hazırlık sınıfı olarak hazırlama çalışmasındayız. Bunun hazırlıkları sürüyor. Bir aksilik olmazsa pilot uygulama ile başlatıp, bütün ülkeye yayacağız. 5'inci sınıfları bir anlamda çocukların yetkinliklerinin geliştirildiği ortamlar haline dönüştüreceğiz.

 HAFTADA 18 SAAT İNGİLİZCE

Haftada 18 saat İngilizce, 4-6 saat spor kültür dersi verilecek. İngilizce dersi gramer ağırlıklı olmayacak. İngilizce okuma yazma yüzde 40, dinleme ve konuşma ise yüzde 60 olacak.  6-8 saat Türkçe dersi verilecek. 6-8 saat Matematik ve Fen dersleri verilecek. Bir de şunu söylemek de gerekir. Üniversiteler MEB'i suçluyor. Bu çocuklar 12 yıl eğitim alıyor ama bize böyle geliyorlar, eleştirisini yapıyorlar. Biz de şunu diyoruz; bizim çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimiz üniversitelerde yetişiyorlar. Bazı okullarda öğrencilerimizin okullarda kaldığı süre 46 saate kadar çıkıyor. Daha ne kadar ders koyacağız. Ders kitaplarında hepsinde akademik destek alıyoruz. Karşılıklı birbirimizi eleştirmek yerine ortak çözümler üretmeliyiz. Ben şunu tecrübe ettim: Bir şey yapmak istemediğiniz zaman karşı tarafı suçluyorsunuz. Biz aslında çok şey yaptık ama oradan bir hareket yok çok, yanlış. Biz hiç buna girmedik. Bize öğretmenlerimiz zayıf geliyorlar eleştirisini yapmadık. Biz öğretmenlerimizin niteliklerini arttıralım üzerine söylemlerimizi kurduk. Artık üniversiteler siyasi arenada ülkelerin dünya konjektöründe en ciddi rekabet kurumlarından biri. Bu anlamda ülkemizdeki üniversitelerin misyonu çok çok önemli. Biz siyasi irade olarak bu rekabet gücünü güçleştirecek, rekabet eden yapıların önünü tıkayacak mekanizmalar yerine en azından içeride daha hareket edecek mekanizmalar üretmemiz gerekiyor. Bu toplantıları biz MEB tecrübelerinden de biliyoruz. Özel okulların temsilcileri arkadaşlarla konuştuk. Biz onlarla yaptığımız çok uzun istişareler neticesinde MEB'de bu anlamda rekabeti oluşturabilecek mekanizmaları gerçekleştirdik. Bu tür toplantılar bizlere yol gösteriyor." 

YAKLAŞIK 10 BİN SURİYELİ YÜKSEKÖĞRETİMDE 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı konuşmada, Türkiye'de farklı illerdeki üniversitelerde yaklaşık 10 bin Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Prof. Dr. Saraç, "UNİCEF'in Suriye'nin kayıp nesli olarak değerlendirdiği bu gençlerin eğitmenin gayreti içinde olmak yükseköğretimin görevleri arasında. Bugün Türkiye yükseköğretiminde 6 bin 500'ü erkek, 3 bin 500'ü kız olmak üzere yaklaşık 10 bin civarında Suriyeli öğrenci bulunuyor. Bu öğrenciler İstanbul ve Ankara dışında Kilis, Gaziantep, Maraş, Adıyaman, Adana ve Osmaniye'de bulunan üniversitelerimizde eğitimlerini alıyor. Bu şehirlerimize ve üniversitelerimize müteşekkiriz" dedi. Prof. Dr. Saraç, 2001-2005 yılları arasında yükseköğretim sisteminde sayısal değişimlerden bahsederek şöyle konuştu: "2001-2015 yılları arasına baktığımızda çok büyük hareketlilik görüyoruz. Ciddi bir büyüme var. Yükseköğretim kurumu sayısı 75'ten 193'e çıktı. Öğrenci sayımız 1 milyon 664'ten 6 milyon 785 bin 535'e yükseldi. Bu gerçekten devasa bir hacim. Öğretim üyesi sayısı 23 bin 975'ten 68 bin 342'ye çıktı. Öğretim elemanı sayımız da 66 bin 750 iken 148 bin 903 oldu. Tabii ki öğretim elemanı sayısındaki artış hükümetimizin son yıllarda bu hususta tüm imkanlarını seferber etmesiyle doğrudan alakalı. Bu rakamlara baktığımızda önümüzde bir gerçek var, Avrupa yükseköğretim alanında öğrenci sayısı açısından 2'nci büyük ülke olduğumuz gerçeği. Bu tabii yönetilmesi birtakım yetkinlikler gerektiren bir durum. Uluslararası öğrenci sayılarımıza baktığımızda 100 bini aştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu çok ciddi bir artış. Katlanarak da yükseliyor. Bunun temelindeki etken de bundan 5, 6 yıl önce YÖK'ün mevzuatta yapmış olduğu değişikliklerle üniversitelerimize yurtdışından getireceği öğrencileri kendilerinin seçme imkanı vermesi. Yükseköğretimin birinci önceliği kalite, ikinci önceliği yine kalite, üçüncü önceliği de kalite. YÖK olarak yükseköğretimin yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun 3 sac ayağı üzerine kurgulanmasının doğru olduğunu düşünüyoruz: Yükseköğretim Kalite Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve bunların yanında diğer önemli bir kurumsal yapı Yükseköğretim Planlama ve Yönlendirme Kurulu." 

kaynak: Hürriyet


Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler: öğretmen
Alıntı Yap
.
Konu: 1
Mesaj: 16
Teşekkür: +11
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 18/09/2015

İngilizce saati çok olmuş. Önemli olan öğretmen ve öğretme yöntemidir. 5 derste verimli olmayan öğretmen 18 saate de verimli olamaz. İşimiz hep sayılarla bir de niteliğe bakabilsek ne kadar iyi olur. Kendi dilini doğru konuşamayan, günlük hayatta 200-250 kelime sınırını geçemeyen, isim ve sıfatı ayırt edemeyen bir nesle İngilizce öğretmek... aklıma Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun söyledikleri geliyor.

Teşekkür Edenler: öğretmen , SEDAT UYSAL , tayfunk , TAHNAL
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  MEB Açık Lise Sınavlarının Ertelenme Sebebini Açıkladı,İşte İlginç Detay! doğanumut 0 773 07/03/2018, 19:30
Son Yorum: doğanumut
  MEB Müfredat Güncellemelerini Tamamladı-İşte Programdaki Yenilikler doğanumut 0 1,496 21/01/2018, 18:39
Son Yorum: doğanumut
  MEB'DEN ALAN DEĞİŞİKLİĞİNİ SINIRLI TUTMA NEDENLERİNİ AÇIKLADI-İŞTE AYRINTILAR doğanumut 2 1,220 18/12/2017, 18:48
Son Yorum: Mesut Hayat
  Milli Eğitim Bakanı açıkladı! İşte TEOG yerine gelen yeni sistemin detayları Mesut Hayat 0 1,662 13/12/2017, 17:25
Son Yorum: Mesut Hayat
  Sınavdaki Ara 15-20 Dakika Olacak Mesut Hayat 0 849 01/12/2017, 16:39
Son Yorum: Mesut Hayat
  Karnenin yanında 'sosyal etkinlik belgesi' verilecek Mesut Hayat 0 667 30/11/2017, 20:47
Son Yorum: Mesut Hayat
  Ek ders ücretiyle çalışan öğretmenlere KPSS'siz mülakat hakkı verilecek Mesut Hayat 0 451 27/11/2017, 22:03
Son Yorum: Mesut Hayat
  8. SINIFLAR MERKEZÎ ORTAK SINAVLARINDA UYGULANACAK AÇIK UÇLU SORULAR Mesut Hayat 0 1,178 15/09/2017, 15:21
Son Yorum: Mesut Hayat
  Öğretmenlere Hazırlık Ödeneği 11 Eylül'den İtibaren Ödenecek doğanumut 0 942 08/09/2017, 10:13
Son Yorum: doğanumut
  Geleceğin Eğitimine Katkı Ödülleri verilecek ! doğanumut 0 318 05/09/2017, 19:58
Son Yorum: doğanumut

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım