Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : MEMURUN İFTİRAYA UĞRADIĞI ANLAŞILINCA NE YAPILIR?
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 689


MEMURUN İFTİRAYA UĞRADIĞI ANLAŞILINCA NE YAPILIR?
Konu: 2,974
Mesaj: 4,760
Teşekkür: +26414
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

MEMURUN İFTİRAYA UĞRADIĞI ANLAŞILINCA NE YAPILIR?

Devlet memurlarının, görevleri nedeniyle veya görevleri sırasında çeşitli şekillerde haksız ihbar ve şikâyet suretiyle iftiraya uğradığı durumlara da rastlanmaktadır.Bazı yasal düzenlemelerde ise, iftiraya uğradığı anlaşılan memurların korunmasına yönelik hükümler yer almaktadır.


İftiraya uğrayanların korunmasına ilişkin bazı düzenlemeler


**657 sayılı Devlet Memurları Kanunu; Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikayetlerin, garaz veya mücerret hakaret için uydurma bir suç isnadı ile yapıldığının ve soruşturma veya yargılama sonucunda bu isnadın sabit olmadığının anlaşılması durumunda, merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde valilerin isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isteyecekleri hüküm altına alınmıştır. (madde 25)**4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanunda; memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin ihbar veya şikâyet edileni mağdur etmek amacıyla ve uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığının hazırlık soruşturması veya yargılama sonucunda anlaşılması durumunda, haksız isnatta bulunanlar hakkında Cumhuriyet başsavcılığınca re‘sen soruşturmaya geçileceği belirtilmiştir. Ayrıca, haksız isnada uğradığı ortaya çıkanların, kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurma ve haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açma haklarının da saklı olduğuna hükmedilmiştir. (madde 15)Memurun iftiraya uğradığı anlaşılırsa ne yapılır?

Konuya ilişkin yasal düzenlemelere göre, yapılan soruşturma veya yargılama sonucunda memurun iftiraya uğradığının ortaya çıkması halinde;
-Merkezde bu memurun en büyük amirinin ve illerde ise valinin, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından istemesi gerekir.

-İsnadın 4483 sayılı Kanun kapsamındaki konulara ilişkin olması halinde, haksız isnatta bulunanlar hakkında ilgili Cumhuriyet başsavcılığınca re'sen soruşturmaya geçilmesi gerekir.

-İlgili memur, kamu davası açılması için Cumhuriyet başsavcılığına başvurarak haksız isnatta bulunanlar hakkında genel hükümlere göre tazminat davası açılmasını isteyebilir.


kaynak: 
memurunyeri.png
http://memurunyeri.com/memur/kamu-person...pilir.htmlTürkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Raporlu Memurun Maaşı Kesilir mi ? Mesut Hayat 0 1,361 26/11/2012, 21:07
Son Yorum: Mesut Hayat

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım