Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.Com Konu Bilgileri
Konu Başlığı : Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları İçin Öneriler
Yazar : Mesut Hayat Konuyu Paylaş :
Cevap Sayısı : 0 Görüntüleme : 1092


Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları İçin Öneriler
Konu: 2,974
Mesaj: 4,760
Teşekkür: +26415
Cinsiyet: Bay
Katılış Tarihi: 17/07/2012

Ölçme ve Değerlendirme Çalışmaları İçin ÖnerilerTüm değerlendirme çalışmalarınızda aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurunuz.
1. Değerlendirme süreci, öğrencinin gelişimine ilişkin bilgi toplama sürecidir. Bu nedenle değerlendirme sırasında öğrencilerde sınav kaygısı yaratılmamalıdır.

2. Ölçme ve değerlendirme sorularınız, öğrencilerinizin ulaşmasını beklediğiniz zihinsel düzeylerine uygun nitelikte olmalıdır.

3. Değerlendirme sürecini, öğrencilerinizin neleri kazanamadıklarından çok, neleri kazandıklarını belirlemek için kullanınız.

4. Öğrencilerinizi, sadece etkinliklerde gösterdikleri performansa göre değil, etkinliklere istekle katılmalarını, kendilerini geliştirmeye gayretli olmalarını da göz önünde
tutarak değerlendiriniz.

5. Tema boyunca doldurduğunuz gözlem formları, size hem öğrencilerinizin bireysel durumunu yorumlamada hem de her bir becerinin sınıf genelinde ne ölçüde kazanıldığını görmede yardımcı olacaktır. Bunun için her tema sonunda, bir önceki tema sonunda yaptığınız değerlendirmeleri gözden geçiriniz. Bireysel düzeyde ve sınıf genelinde gelişme olup olmadığını kontrol ediniz. Gerekli gördüğünüz kazanımlarla ilgili olarak öğrenme etkinliklerinde değişiklikler yapınız.

6. Çeşitli etkenlerin öğrencilerin başarıları üzerindeki etkisini düşünerek aynı kazanımla ilgili farklı zamanlarda yaptığınız gözlemlere göre öğrencilerinizi değerlendiriniz.

7. Uygun bulduğunuz etkinliklerin sonrasında öğrencilerinize, ilgili öğrenme alanının kendini değerlendirme formunu doldurtabilirsiniz.

8. Öğrencilerinizin doldurduğu kendini değerlendirme formları ile sizin doldurduğunuz gözlem formlarını karşılaştırarak aranızda değerlendirme farkı olup olmadığını kontrol ediniz. Farklı değerlendirmelerin olduğu ölçütlerde öğrencilerinizi yeniden gözlemlemeli, doğru değerlendirme yapabilmeleri için onlara rehberlik etmelisiniz.

9. Değerlendirmelerin sonuçlarını öğrencilerle paylaşırken; onları güdüleyici, kendilerine olan güvenlerini sarsmayacak bir tutum izlemeye özen gösteriniz.

10. Değerlendirme sırasında öğrenciler arasında karşılaştırma yapılmamalıdır. Ancak,
kendilerini geliştirmek üzere birbirlerinin başarı ve deneyimlerini paylaşmalarını
sağlayabilirsiniz.

11. Değerlendirmeniz sonunda öğrencilerinizin öğrenme güçlüğü çektiği alanları belirleyip, onları öğrenmeye teşvik edecek çalışmalar yapınız.

12. Değerlendirme sonuçlarını özetlemeli bir yaklaşımla ve belli zaman aralıklarıyla velilerle paylaşmanız, öğrencilerinizin becerilerini geliştirmelerinde etkili olacaktır.Türkiye'nin En Kaliteli Türkçe Dersi Kaynak SitesiTeşekkür Edenler:
Alıntı Yap
.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Okumayı Özendirmede Öğretmenlere Öneriler Mesut Hayat 1 1,536 25/09/2012, 15:43
Son Yorum: TürkçeM
  Okulun İlk Haftası İçin 8 Altın Öneri Mesut Hayat 2 1,589 11/09/2012, 00:33
Son Yorum: cemre14
  Öğretmenlere disiplin sağlama konusunda öneriler Mesut Hayat 1 1,168 20/08/2012, 23:15
Son Yorum: uzmanhoca
  İyi dinleyici olmak için 10 ipucu Mesut Hayat 0 989 20/08/2012, 21:15
Son Yorum: Mesut Hayat
  Anne Babalar İçin Disiplin Kuralları leyla34 0 1,118 25/07/2012, 10:35
Son Yorum: leyla34

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkiye
Powered by MyBB © 2002-2018 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım