Türkçe Dersi Kaynak Siteniz | MesutHayat.ComForum İstatistikleri
En İyi Yorumcu
Mesut Hayat 4867
doğanumut 1928
zapata 869
TürkçeM 848
leyla34 787
sahin_21 667
öğretmen 391
Yeni Üyeler
eengiin Bugün
emelkrky Bugün
urgania.1 Bugün
selaysfurben Dün
tubalinka Dün
sönal7868 Dün
filizkalaycı Dün
Son Mesajlar
Konu Tarih, zaman  Yazar Son Mesaj Forum
  tanık gösterme ?? 11 saat önce charon charon Güncel Bölüm
  İhtiyaç duyduğunuz dokümanları bu bölüme yazınız... Dün, 19:19 Mesut Hayat Cennet GÜNER Hangi Dokümana İhtiyacınız Var?
  DİNLETİ Dün, 18:08 EVRAK EVRAK Şiir Dinletisi Sunuları
  ÖZNE YÜKLEM TEST SORULARI 2019-2020(murat çalışır) Dün, 14:45 zapata zapata Cümlenin Ögeleri
  CÜMLENİN ÖGELERİ TEST 2019-2020 (murat çalışır) Dün, 14:40 zapata akbuse Cümlenin Ögeleri
  Nokta ve Virgül Çalışma Kağıdı Dün, 11:52 atakan-78 atakan-78 Yazım Kuralları
  CÜMLE ÖGELERİ (Ara Söz, Cümle Dışı Unsur, Vurgu) Dün, 11:48 Yusuf Tezcan ezusah Cümlenin Ögeleri
  7.SINIF GÜNLÜK PLAN 20-10, 16:19 konyalım esra000 7. Sınıf Günlük Planları
  Cümlede Anlam Konu testi-1 20-10, 00:57 Yusuf Tezcan Yusuf Tezcan Cümlede Anlam
  yan anlam 19-10, 13:42 Aybükem2004 serkansgp01 Güncel Bölüm
  Ölmek ve doğmak fiilleri 19-10, 13:40 YusufÖzal serkansgp01 Güncel Bölüm
  -tığı için 19-10, 00:00 poturge mcck Fiilimsiler
  CÜMLE ÖGELERİ TEST-2 18-10, 11:35 Yusuf Tezcan tslmnn Cümlenin Ögeleri
  ÇIKMA İHTİMALİ YÜKSEK FİİLİMSİ TEST (murat çalışır) 17-10, 10:09 zapata tslmnn Fiilimsiler
  CÜMLENİN ÖGELERİ İLE İLGİLİ ALTIN KURALLAR (murat çalışır) 17-10, 10:02 zapata zapata Cümlenin Ögeleri


Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adınız:
  

Şifreniz:
  

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 62,700
» Son Üye: eengiin
» Toplam Konular: 8,076
» Toplam Yorumlar: 23,874

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 690 kullanıcı aktif
» 85 Kayıtlı
» 600 Ziyaretçi
Alexa Internet, Applebot, Facebook Bot, Google, Yandex, 24832842980, Adnnhp, alimetin3838, alinx, arjing, aşikar, asudeniz, ayata, ayfani64, AYŞECEYDA, barissever, betül76, bng, burcugökhan, dadass, Deniz Erman, dirmilli, eengiin, elifadas, ervahhh, ervas, esokbe817709, fahrikasap, fatih_bdemir, gözde39, gulmisal, havva42, hayatiebru, hsyn61, Hulya39, Jale61, kamilcik, karabay, kelebekk, Kubilay Kula, KURSAT1, kutup71, masalinka, masil46, mehmet86, Münevver33, mustafa ali, Mustafa36, nsns, olcaygrpnar, ömer yılmaz, omrkdk, Orhun, Ozdlk2004, ozgunlebe, Özlemcankaya, polay, prescot, RADRES26, ramis, recah, sayan23, sayem, sdgul7, seda40, sede, selendi, sevi, stgvn, tamermer, TD4152, topaloglu, tuna29, Türkçe46, ugur33, ukela35, Velit, yigitkerem01, yusef86, ZERYAN, zeyfat, ZEYNEPSAVAŞ, zeysir, zeytal55

 
  Destekleme ve Yetiştirme Kursları
Yazar: esin33 - 14/09/2019, 09:29 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorumlar (2)

Ben bugün destekleme ve yetiştirme kursları için e kurs modülünden başvuru        yapmak istedim fakat  kullanıcınız e kurs sisteminde yetkilendirilmemiş yazısı çıktı bu neden olabilir?

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinde Neler Değişti?
Yazar: Mesut Hayat - 01/09/2019, 09:00 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinde Neler Değişti?

“Milli Eğitim Bakanlığı Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi” 29.08.2019 tarihli ve 83203306-10.04-E.15508138 sayılı makam onayı ile yürürlüğe girmiştir.

 • Nöbetçi öğretmen görevlendirilecek.
Eski yönergede yer almazken; “Öğretmenlerin Seçimi ve Görevlendirilmesi” maddesine eklenen fıkraya göre kurslarda açılan şube sayısının 5 ve üzerinde olması durumunda kursta görevli öğretmenlerden nöbetçi öğretmen görevlendirilecek.
 • Kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanacak.
Eski yönergeye göre birinci dönem, ikinci dönem ve yaz dönemi olarak planlanan kurslar;
Yeni yönerge ile kurslar yıllık ve yaz dönemi olarak planlanacak. Yıllık planlanan kurslar eylül ayının son haftasında, yaz dönemi kursları ise temmuz ayının ilk haftasında başlayacak. Yıllık açılan kurslar ders yılı sonuna kadar devam ederken ara tatillerde kurs yapılmayacak.
 • Kurslar Eylül ve Temmuz aylarında başlayacak.
Eski yönergede yer almazken; “Kurs merkezi ve kurs açma yetkisi” başlıklı maddesine eklenen fıkraya göre yıllık düzenlenecek kurslar; 5-11 inci sınıflarda öğrenim gören öğrenciler için Eylül,   12 nci sınıflarda öğrenim görecek öğrenciler ile ortaöğretimden mezun olanlar için ise temmuz ayında başlayacak şekilde planlanacak.
 • Kurs programlarında sınıf kapasitesi azaltıldı.
Eski yönergeye göre öğrenci / kursiyer sayısı tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 25’e kadar çıkarılabilirken;
Yeni yönergeye göre tek gruplu kurs programlarında sınıf kapasitesi dikkate alınarak öğrenci/kursiyer sayısı 24’e kadar çıkarılabilecek.
 • Kurslara katılacak öğrencilerin kapsamı genişletildi.
Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı, genel ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları ile mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim okulları öğrencileri kurslara katılabilecek.
 • Kurs kayıt süresi uzatıldı.
Eski yönergeye göre açılan bir kursa kursun açıldığı haftadan sonra öğrenci kaydı yapılmaz iken;
Yeni yönergeye göre açılan bir kursa, kurs açıldıktan bir ay sonrasına kadar öğrenci/kursiyer kaydı yapılabilecek.
 • Mezunlara yönelik açılacak kurslarda kamu kurum ve kuruluşlarına ait derslikler kullanılabilecek.
Eski yönergeye göre mezunlara yönelik kurslarda halk eğitimi merkezinin bulunmadığı veya bu merkezlerde kursun açılamadığı hâllerde diğer okul/kurumların dersliklerinden yararlanılırken;
Yeni yönerge ile eğitim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşlarına ait binaların derslik olarak kullanılabilecek bölümlerinden yararlanılacak.
 • Hafızlık öğrencileri kurslara katılabilecek.
Eski yönergede yer almazken; “Kursa katılacaklar” başlıklı maddesine eklenen fıkraya göre ortaokul/İmam-hatip ortaokulu 5 inci, 6 ncı ve 7 nci sınıf öğrencilerinden Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu hafızlık eğitimine devam eden öğrenciler kurslara katılabilecek.
 • Öğrenciler farklı kurs merkezilerine gidebilecekler
Eski yönergeye göre kurs merkezlerine, öncelikle kendi öğrencileri olmak üzere aynı ilçe içerisinde bulunan diğer okullardan da öğrenci kabul edilebilir iken;
Yeni yönergeye göre kurs merkezlerine, öncelikle kendi öğrencileri olmak üzere ortaöğretim kayıt alanı, komşu kayıt alanı veya diğer kayıt alanı içerisinde bulunan okullardan da öğrenci kabul edilebilecek.
 • Kurs süreleri değiştirildi.
Eski yönergeye göre yaz döneminde açılan kurslar hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında açılacak kurslarda aynı dersten dönemlik açılan kursun süresi 16, aynı dersten yıllık açılan kursun süresi ise 32 ders saatinden az olamaz iken;
Yeni yönergeye göre yaz döneminde açılan kursların süresi; 4 haftadan az 8 haftadan fazla, yıllık açılan kursun süresi ise 16 haftadan az 36 haftadan fazla olamayacak.
 • Özel eğitim okul / kurumlarında sınıflar birleştirilebilecek.
Eski yönergede bulunan “Genel ilköğretim programı uygulanan özel eğitim ortaokulu/özel eğitim sınıfı ve ortaöğretim programı uygulanan özel eğitim meslek lisesine kayıtlı öğrenciler ile bu okullardan mezunlar için açılacak kurslara katılacak öğrenci/kursiyer sayısı, özel eğitim okul/kurumlarındaki azamî sınıf mevcudu sayısının yarısından az, azami sınıf mevcudu sayısından fazla olamaz.” ibaresine “Ancak öğrenci sayısının yetersiz olması durumunda; 5 ile 6 ncı, 7 ile 8 inci, 9 ile 10 uncu sınıflar ve 11 ile 12 nci sınıflar birleştirilebilir.” ibaresi eklenmiştir.
 • Bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamayacak.
Eski yönergede “Kurs dönemlerine göre programlanan kurs saatleri,  kurs merkezinin imkânları ölçüsünde her bir kurs günü 2 saatten az, 8 saatten çok olmamak üzere haftanın değişik günlerine dağıtılabilir. Ancak, bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamaz.” ibaresine ancak ortaöğretim kurumları hariç bir güne aynı dersten 2 saatten fazla ders konulamaz ibaresi eklenmiştir.
 • Talep Formu kaldırıldı
Eski yönerge ekinde bulunan ders ve öğretmen seçiminde kullanılan talep formu kaldırıldı. Yönerge kapsamında yapılan iş ve işlemler elektronik ortamda da yürütülebilir.
 • Devamsızlık süresi değiştirildi.
Eski yönergede “Her kurs döneminde okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/10’nuna devam etmeyen öğrencilerin kurs kaydı silinir” ibaresi;
Yeni yönerge ile “Kurslarda okutulması gereken toplam ders saatinin özürsüz olarak 1/5’ine devam etmeyen öğrencilerin devamsızlık sınırını aştığı dersten kurs kaydı silinir.” şeklinde revize edilmiştir.
 • Her 10 şubeye bir müdür yardımcısı görevlendirilecek.
Eski yönergede “Kurslar, kurs merkezi müdürlüğünce yönetilir. Kurslarla ilgili iş ve işlemleri yürütmek amacıyla bir müdür yardımcısı görevlendirilir.” ibaresi;
Yeni yönerge ile “Kurslar, kurs merkezi müdürlüğünce yönetilir. Kurslarla ilgili iş ve işlemleri yürütmek amacıyla her 10 şubeye bir müdür yardımcısı görevlendirilir.” şeklinde revize edilmiştir.
 • Kurs merkezi müdür yardımcısının görevlerine nöbet görevi eklendi.
Eski yönergede bulunan “Kurs merkezi müdürü tarafından kursla ilgili verilecek diğer işlemleri yürütmek.” ibaresi;
Yeni yönerge ile “Kurs merkezi müdürü tarafından kendisine verilen nöbet görevini yerine getirmek ve kursla ilgili verilecek diğer iş ve işlemleri yürütmek.” şeklinde revize edilmiştir.
 • Kurs değerlendirme raporları gönderilecek.
Eski yönergede “Kursların değerlendirilmesiyle ilgili yılsonu raporu kurs merkezi müdürlüklerince ilçeye, ilçe raporları illere, il raporları Bakanlığın ilgili Genel Müdürlüğüne gönderilir” ifadesine “ağustos ayının son haftasında gönderilir” ifadesi eklendi.
 • Kurs çalışmalarının ve öğrenci/kursiyer başarısının değerlendirilmesi yapılacak.
Eski yönergeye göre kurslara katılan öğrencilerin kazandıkları bilgi ve becerileri ölçmek amacıyla kurs merkezinde kurs saatleri içinde her ay değerlendirme yapılırken;
Yeni yönerge ile bu değerlendirmeler mahallî veya Bakanlıkça merkezi olarak da yapılabilecek. Ayrıca her dönem sonunda Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinden Genel Müdürlükçe izleme ve değerlendirme ortak sınavı yapılacak.
 • Kursların denetimi il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak.
Eski yönergede “Kurs merkezlerindeki eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili iş ve işlemlerin denetimi yetkililerce yapılır.” ibaresi;
Yeni yönergede “Kurs merkezlerindeki eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgili iş ve işlemlerin denetimi il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılır.” şeklinde ifade edilmiştir.
 
 SELÇUK ŞAHİN

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  MEB'İN EK DERS GÖRÜŞ YAZISI MEVZUATA AYKIRIDIR
Yazar: Mesut Hayat - 21/08/2019, 13:44 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDA GÖREV ALAN YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERE HANGİ MEVZUAT KAPSAMINDA EK DERS ÖDEMESİ YAPILMAKTADIR?

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Kurs giderleri" başlıklı 20. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1) Kursta görevli yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerine ilişkin hususlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Toplu Sözleşme ile 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında belirlenir."hükümlerine göre Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ek ders ödemeleri yapılacaktır.
DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDA GÖREV ALAN YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERE EK DERSLE İLGİLİ ESASLARIN HANGİ MADDESİ VE FIKRASINA GÖRE ÖDEME YAPILMAKTADIR?
Yönergeni atıfta bulunduğu Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. fıkrası (a) bendi 1. alt bendindeki; "1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir." hükümlerine göre Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmen ve yöneticilere en fazla 10 saate kadar ders verilebilecektir.
Ayrıca "Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 3. fıkrasındaki; "(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez." hükümlerindeki ilgili kritere göre 2 saat ek ders ücreti ödenmektedir.
Kararın "Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. fıkrası (a) bendi 1. alt bendindeki hükümleri ile 3. fıkrasındaki hükümler haricindeki diğer hükümleri, yetiştirme ve destekleme kurslarındaki görevlendirme ve ek ders ödemelerinde kullanılamaz.
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI PERSONEL GENEL MÜDÜRÜ AYDOĞDU'NUN İMZALADIĞI GÖRÜŞ YAZISI MEVZUATA AYKIRIDIR

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINDA YARIYIL VE YAZ TATİLLERİNDE GÖREVLENDİRİLEN YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERE SADECE 10 SAAT EK DERS GÖREVİ VERİLEBİLİR
Dolayısıyla Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 1. fıkrası (a) bendi 1. alt bendindeki; "1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında, görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir." hükümlerine göre Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alan öğretmen ve yöneticilere en fazla 10 saate kadar ders verilebileceğinden; Destekleme ve yetiştirme kurslarında, yarıyıl ve yaz tatillerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar ek ders görevi verilemez. Bakanlığın yukarıda linkini verdiğimiz haberimiz içindeki görüşü mevcut mevzuata aykırıdır.
Ahmet KANDEMİR
KAynak: MEmurlar.net

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  Teneffüsler 15 dakika oldu
Yazar: Mesut Hayat - 10/07/2019, 16:39 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik’e göre; ilk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15’e çıkarıldı.  İkili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika olacak.


Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik’e göre; ilk ve ortaokulda teneffüs süreleri 10 dakikadan 15’e çıkarıldı.  İkili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika olacak.
69 ayı dolduranlar okula başlayabilecek. Anaokulu 36-66 aylık çocukların eğitimi aldığı kurum olarak belirtilirken yeni düzenlemeye göre bu 36-68 aya çıkarıldı. Okullardaki ana sınıfına başlama yaşı 48-66 aylık iken Eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık oldu.
"Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Bakanlık, yeni düzenlemesiyle okul öncesi eğitim kurumlarında ikili eğitim yapılması zorunluluğunu kaldırdı.
Buna göre, okul öncesi kurumlarda güne başlama, oyun, beslenme, temizlik, etkinlik, dinlenme ve günü değerlendirme zamanlarını da içerecek şekilde günde 50'şer dakikalık aralıksız 6 etkinlik saati süre ile normal eğitim (tam gün) yapılacak.
Ancak kayıt alanında okula kesin kaydı yapılamamış çocuk bulunan okullarda ikili eğitim yapılması zorunluğu olacak.
[b]TENEFFÜS SAATLERİ UZATILDI[/b]
Bir ders saati süresinin eskisi gibi 40 dakika olduğu ilköğretim kurumlarının teneffüs sürelerine ilişkin düzenleme yapıldı.
Yönetmelikte yapılan değişiklikle çocuğun sosyal gelişimine katkı sağlayan teneffüs süreleri uzatıldı. Daha önce 10 dakika olan tam gün eğitim yapılan okullardaki teneffüs süreleri en az 15 dakikaya çıkarıldı. İkili eğitim yapılan okullarda ise bu süre en az 10 dakika olacak.
[b]SOSYAL ETKİNLİKLER İÇİN REHNERLİK YAPILACAK[/b]
Yeni mevzuatta ilköğretim kurumlarında öğrencilere sosyal etkinlikler için rehberlik yapılması da düzenlendi. Buna göre, anaokulları ile ilkokul, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında, rehberlik hizmetlerini yürütmek amacıyla rehberlik servisi oluşturulacak ve rehberlik hizmetleri ve sosyal etkinlikler, ilgili mevzuat hükümlerine göre yürütülecek.
[b]ANAOKULUNA VE İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI[/b]
Anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 57-68 aylık çocukların kaydı yapılacak. Okulun kayıt alanında ikamet eden ve bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkanları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilecek.
Bir grup oluşturabilecek kadar çocuk bulunmayan okullarda 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınıfına kaydedilebilecek.
İlkokula kaydı bir yıl ertelenen ve bir önceki yıl okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 aylık çocuklara, okul öncesi eğitim kurumlarına kayıtta öncelik tanınacak.
İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 69 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak. Ayrıca 66, 67 ve 68 aylık çocuklardan velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilecek.
Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 69, 70 ve 71 aylık olanları velisinin yazılı talebi bulunması halinde okul öncesi eğitime yönlendirecek veya kayıtlarını bir yıl erteleyecek. Velilerden kayıt erteleme için sağlık raporu istenmeyecek.
Devamsızlık yapan öğrencilerin durumlarının veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yolu ile bildirilmesi zorunlu olacak.
İlkokulda tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitim alan öğrenciler ile ilköğretim programı uygulayan özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden öğrencilere bir defaya mahsus olmak üzere sınıf tekrarı yaptırılabilecek.
İlkokul 1, 2 ve 3'üncü sınıf öğrencilerinden bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar, velisinin yazılı talebi ve sınıf öğretmeninin önerisi ile ders yılının başladığı tarihten itibaren bir ay içinde sınıf yükseltme sınavına alınacaklar.
İlkokul çağında olup akranlarıyla okula devam edemeyen ve okuma yazma bilmeyen öğrenciler, birinci sınıf öğrenimlerini başarıyla tamamlamaları halinde, ders yılının başladığı tarihten itibaren bir ay içinde yapılacak bir sınavla yaşına uygun bir ilkokul sınıfına yerleştirilecek.
[b]ARA TATİLLERDE ÖĞRETMENLERİN MESLEKİ ÇALIŞMALARI KENDİ OKULLARINDA[/b]
Yaz tatili süresi öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için iki hafta kısaltıldı. Yaz tatilinden alınan iki hafta her dönem için birer haftalık ara tatil olacak şekilde düzenlendi. Bu ara tatillerde yönetici ve öğretmenler kendi okullarında mesleki çalışmalarını yürütecekler.
Ancak öğretmenler ilgili genel müdürlükler tarafından belirlenen mesleki eğitim konuları dahilinde milli eğitim müdürlüklerince hazırlanan program çerçevesinde ilkokullarda zümre bazında, diğer okullarda ise alan bazında belli merkez veya merkezlerde mesleki eğitime tabi tutulabilecekler.
[b]ÖĞRETMENLERİN NÖBET GÖREVLERİNE AÇIKLIK[/b]
Yönetmelik değişikliğinde müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi kapsamlı şekilde ele alındı, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin nöbet tutacakları yere, hamile öğretmenlerin nöbet görevlerine, özel eğitim sınıflarında görevli özel eğitim öğretmenlerinin nöbet görevlerine açıklık getirildi.
Normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi nöbetçi öğretmenlerin dinlenme süreleri göz önünde bulundurularak dönüşümlü ve dengeli olacak şekilde okul idaresi tarafından düzenlenecek. Engelli öğretmenlere ve bakmakla yükümlü olduğu birey bulunanlara bu durumlarından dolayı hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla nöbet görevi verilmeyecek. Ancak bu durumdaki öğretmenlere, nöbet, istekleri göz önünde bulundurularak gün tercihlerine göre tutturulabilecek.
Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, kadınlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere, istememeleri halinde nöbet görevi verilmeyecek.
[b]SOSYAL MEDYADA İZİNSİZ YAYIN YAPANA KINAMA VERİLECEK[/b]
Bakanlığın yeni mevzuatında öğrencilerin kınama yaptırımını gerektiren davranışları düzenleyen hükümlerine de yeni madde eklendi. Buna göre, daha önce kınama gerektiren fiiller arasında sayılan, "okul içinde izinsiz görüntü ve ses kaydetmek" şeklindeki madde, "bilişim araçları ya da sosyal medya kanalıyla kişilik haklarını ihlal edecek şekilde izinsiz ses ya da görüntü kaydetmek veya yayınlamak" olarak yeniden düzenlendi.
[b]OKUL ÖNCESİ EĞİTİME ERİŞİM MODELLERİ[/b]
Yapılan değişiklikle okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için eğitime erişim modelleri uygulanacak. Okul öncesi eğitime erişimi arttırmak için gezici öğretmen sınıfı, gezici sınıf, taşıma merkezi ana sınıfı, yaz eğitimi gibi çeşitli modeller geliştirildi.
Buna göre, okul öncesi eğitim, çağ nüfusu az olduğu için şube açılamayan yerleşim yerleri ile çağ nüfusunun yoğun, fiziki şartların yetersiz olduğu yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitime erişimini sağlamak için; gezici öğretmen sınıfı, gezici sınıf, taşıma merkezi ana sınıfı, yaz eğitimi ve benzeri esnek saat ve zamanlı eğitime erişim modelleri uygulanabilecek, gezici öğretmen görevlendirilebilecek.
Uygulanacak olan farklı erişim modellerinde bir yılda en az 200 etkinlik saati eğitim yapılacak. Bir günde yapılacak eğitim 2 etkinlik saatinden az olamayacak.
Yaz aylarında yapılan eğitime bir sonraki eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak çocuklar öncelikli olmak üzere okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocuklar kaydedilecek. Eğitime erişim modelleri ile ilgili usul ve esaslar yönergeyle belirlenecek.
Tam zamanlı kaynaştırma yoluyla eğitim alan öğrenciler ile özel yetenekli öğrenciler için okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında özel eğitim desteği verilmesi amacıyla okulun fiziki imkanları doğrultusunda destek eğitim odası açılacak.

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdır

  LGS'de tam puan alan öğrenci sayısında rekor
Yazar: Mesut Hayat - 24/06/2019, 14:34 - Forum: MEB'den Haberler-Duyurular - Yorum Yok

LGS'de tam puan alan öğrenci sayısında rekor
Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran'da yapılan merkezi sınavda 565 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtladı. Milli Eğitim Bakanlığınca geçen yıl yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaşmıştı
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 1 Haziran'da yapılan merkezi sınavda 565 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan aldı. Bu öğrencilerin 66 farklı ilde bulunduğu belirlendi.
MEB, 1 Haziran 2019'da yapılan LGS sınav sonuçları ile ilk kez "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu da yayımladı.
Raporda yer alan bilgilere göre, bu yıl merkezi sınava 1 milyon 29 bin 555 öğrenci katıldı.
565 öğrenci, merkezi sınavın her iki oturumundaki tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Bu öğrencilerin 66 farklı ilde bulunduğu belirlendi.
Ortalaması 298,87 ve standart sapması 78,73 olarak hesaplanan dağılımda, öğrencilerin yüzde 12,87'si 400-500 aralığında puan aldı.
Merkezi sınav puanı dağılımında, öğrencilerin en yoğun (yüzde 46,47) bulunduğu aralığın 200-300 olduğu görüldü.
Milli Eğitim Bakanlığınca geçen yıl yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre Türkiye genelinde 18 öğrenci 500 tam puan alarak birinciliği paylaşmıştı.

Devamını Oku..
Bu konuyu yazdırTürkiye
Powered by MyBB © 2002-2019 MyBB Group
Forum Destek Yetkilisi: Samed BAYRAM


Tasarım