ÇANAKKALE ZAFERİ ÖĞRENCİ KONUŞMA METNİ

ÇANAKKALE ZAFERİ ÖĞRENCİ KONUŞMA METNİ

Biz bugün burada bir daha geri dönmemek üzere gidenleri, Atatürk’ü, Mehmet Akif’i, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları, bu milletin çocukları Şanlı Türk Bayrağının gölgesinde özgürce nefes alsınlar, ezanlar bu gök kubbe de yankılanmaya devam etsin diye son nefesini veren şehitlerimizi yad etmek üzere huzurunuzdayız.

Çanakkale bir milletin diriliş destanıdır. Çanakkale bugün dahi kanayan yaramızın merhemidir. Çanakkale birlik ve beraberliktir. Çanakkale bugün birbirine düşürülmeye çalışılan 1000 yıllık kardeşlerin koyun koyuna yattığı ebedi yurtlarıdır. Kefensiz toprağa düşenlerin, kendi cenaze namazlarını kılarak şahadete yürüyenlerin, sadece 15 bahar görebilmiş tazecik fidanların, Allah’ın huzuruna temiz çıkmak için ellerindeki kısıtlı içecek sularını çamaşırlarını temizlemek ve abdest almak için kullanan Mehmetçiklerin, cephaneler yağmurda zarar görmesin diye hasta çocuğunun battaniyesini cephanenin üstüne örten ve evladını bu vatana kurban veren ananın, yarıda kalan hayatların, arkada bırakılan gözü yaşlı anaların, babaların, kardeşlerin, eşlerin mekanıdır.

Çanakkale kopan bacağının yerine süngüsünü takarak savaşmaya devam eden Ezineli Yahya Çavuş’un, iman ve vatan aşkıyla 215 kg. mermiyi düşmanın kalbine gönderen Seyit Onbaşının, neferlerinin tamamının şehit düştüğü 57. Alayın ve daha isimlerini ve kahramanlıklarını sayamadığımız daha nice Mehmetçiğimizin mekânıdır.

Onlar vatanlarını namus bildiler. Vatan aşkı için, bayrak aşkı için, şahadeti dinin temeli olan ezan aşkı için son nefeslerini verdiler.

Ne mutlu onlara! Peygamber Efendimiz (s.a.v) sancağının gölgesiyle ve Bakara suresinde ‘’Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz bilakis onlar diridirler, lakin siz anlayamazsınız”  ayetiyle müjdelenmiş yiğitlere ne mutlu!

Lakin bizlerde şunu bilmeliyiz ki onlar, din, vatan ve bayrak uğrunda şehit olurken bizlerin omuzlarına büyük bir vebal binmektedir. Bu vebal yetimlerin, anaların, babaların, kardeşlerin, eşlerin vebalidir. Bu vebali unutmamak boynumuzun borcudur.

Unutmayalım onlar ölü değildir. Onlar bu toprakları kanlarını dökerek bize vatan yapan kahramanlardır. Bu kahramanlara selam olsun. Mekânları cennet, ruhları şad olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır