Dilimizin Zenginlikleri Projesi Aralık Ayı Raporu (Okul Öncesi)

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Aralık Ayı Raporu (Okul Öncesi)

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan “Dilimizin Zenginlikleri Projesi” kapsamında okulumuzda ………………….. – …………………….. tarihleri arasında Etkileşimli Kitap Okuma Çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Eğitim

Okul öncesi öğretmenlerine yönelik etkileşimli kitap okumaya yönelik bilgilendirme/eğitim yapılmıştır. Eğitimde etkileşimli kitap okumanın tanımı, önemi, amaçları ve yöntemleri hakkında bilgi paylaşımı yapılmıştır. Ayrıca etkileşimli kitap okuma etkinliklerinde kullanılabilecek çeşitli teknikler ve uygulamalar gösterilmiştir.

Planlama

Etkileşimli okuma yöntemi ile okunacak kitaplar belirlenir ve günlük eğitim akışları planlanmıştır. Kitap seçimlerinde, çocukların ilgi alanları ve gelişim düzeyleri dikkate alınmıştır. Ayrıca kitaplarda yer alan dil özellikleri ve kelime dağarcığı da göz önünde bulundurulmuştur.

Uygulama

Etkileşim kitap okumalarının merkeze alındığı günlük eğitim akışları uygulanmıştır. Bu uygulamalarda, öğretmenler tarafından çeşitli etkileşimli okuma teknikleri kullanılmıştır. Bu teknikler arasında, soru-cevap, drama, resim yapma, müzik dinletisi, serbest konuşma gibi teknikler yer almıştır.

Bilgilendirme

Okunan kitaplardaki bilinmeyen kelimeler belirlenmiştir. Bu kelimeler, çocukların anlayabileceği şekilde açıklanarak çocuklara sunulmuştur. Ayrıca bu kelimeler bir sözlükte toplanarak çocukların erişimine sunulmuştur.

Sonuç

Etkileşimli Kitap Okuma Çalışmaları, çocukların dil becerilerini geliştirmeye yönelik önemli bir çalışmadır. Bu çalışma sayesinde çocuklar etkileşimli kitap okuma yoluyla kelime dağarcıklarını genişletmiş, dil becerilerini geliştirmiş ve kitap okuma alışkanlığı kazanmışlardır.

      Mesut Hayat                                                                            Şeyma Önal 

Okul Öncesi Öğretmeni                                                       Okul Öncesi Öğretmeni   

Telif hakları Mesut Hayat Yayınlarına aittir. Kaynak gösterilmeden kesinlikle başka yerlerde paylaşılamaz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır