Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kasım Ayı Raporu

fu09c9s

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kasım Ayı Raporu

Bilen Oturur Etkinliği

Kasım ayı içinde tüm sınıflarda “Bilen Oturur” etkinliği düzenlendi. Bu etkinlikte, sınıfta belirlenen bir kelimenin anlamı, eş anlamlısı, zıt anlamlısı, kökeni veya cümle içinde kullanımı gibi konularda sorular soruldu. Doğru cevap veren öğrenciler sırayla oturdu. Bu etkinlikle öğrenciler, kelimelerin anlamlarını ve kullanımlarını pekiştirme fırsatı buldular.

Klasik Eser Okuma Pano Çalışması (Yunus Emre Hakkında)

Okulumuz kütüphanesinde klasik eser okumaları pano çalışması yapıldı. Bu panoda Yunus Emre’nin hayatı, eserleri ve Türk edebiyatındaki yeri hakkında bilgiler yer aldı. Ayrıca Yunus Emre’nin şiirlerinden örnekler de panoda yer aldı. Bu çalışmayla öğrenciler, Yunus Emre’yi daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Sözlük Tasarım Yarışması

Okulumuz Türkçe öğretmenleri “Sözlük Tasarım Yarışması” düzenledi. Bu yarışmaya tüm sınıflardan öğrenciler katıldı. Öğrenciler, kendi tasarladıkları sözlükleri jüriye sundular. Jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda birinci, ikinci ve üçüncü dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Bu yarışmayla öğrenciler, sözlüklerin nasıl tasarlanabileceği konusunda fikir sahibi oldular. Birinci olan öğrencinin hazırladığı sözlük ilçe milli eğitime yarışma için gönderildi.

Genel Değerlendirme

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında Kasım ayında yapılan çalışmalarda öğrencilerin dilin zenginliklerini tanımaları ve kültür taşıyıcısı olan değerlerimizi benimsemeleri amaçlandı. Yapılan çalışmalarda öğrencilerin ilgisini çekecek ve onlara öğrenme fırsatı sunacak etkinliklere yer verildi. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, öğrencilerin projenin amaçlarını benimsediklerini ve projeden yararlandıklarını gösterdi.

Mesut Hayat                                                    Hasan Yılmaz                                        Emine Yıldız

Türkçe Öğretmeni                                        Türkçe Öğretmeni                                 Türkçe Öğretmeni 

Telif hakları Mesut Hayat Yayınlarına aittir. Kaynak gösterilmeden kesinlikle başka yerlerde paylaşılamaz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır