Sözcük Sıralaması, Türkçesi Varken

İÇİNDEKİLER
1. Sözcük Sıralaması
2. Türkçesi Varken 

 

1.Sözcük Sıralaması (Kelimeleri Alfabetik Sıraya Dizme): 
Sözlükten bir kelimeyi bulmamızda  kolaylık sağladığı için alfabetik sıralama çok önemlidir. Kelimeleri sözlük sırasına göre sıralayabilmek için alfabedeki harflerin tamamının sırasını ezbere bilmemiz gerekir. Öncelikle alfabeyi ezberleyiniz.
Alfabemizdeki harflerin sıralaması aşağıda verilmiştir:
Alphabet Chalkboard Colored Pencil Poster 24 × 18 inc

Örneğin “bakıramaçduvartabak  kelimelerini sözlük sırasına göre sıralamamamız istendiğinde öncelikle bu kelimelerin ilk harflerine bakarız. “Amaç” kelimesinin ilk harfi olan “a” alfabede ilk önce geldiğinden “amaç” kelimesi birinci sırada yer alır. Diğer kelimeler bakırduvartabak olarak sıralanır.

  •  “bedel-başlık-böyle-biraz” kelimelerinde olduğu gibi ilk harflerin hepsi aynı harfle başlamışsa o zaman ikinci harflere bakarak sıralama yaparız.  Sıralama şöyle olur: “başlık-bebek-biblo-börek”
  • “beta-beka-besi-beri” kelimelerinde olduğu gibi ilk harflerin hepsi aynı harfle başlamışsa o zaman üçüncü harflere bakarak sıralama yaparız. Sıralama şöyle olur: “beka-beri-besi-beta”
  •  “kazma-kazık-kazan-kazak” kelimelerinde olduğu gibi ilk harflerin hepsi aynı harfle başlamışsa o zaman dördüncü harflere bakarak sıralama yaparız.  Sıralama şöyle olur: “kazak-kazan-kazık-kazma”

 

1 2Sonraki sayfa

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır