Engelli Olmak Utanılacak Bir Şey Değil

Engelli Olmak Utanılacak Bir Şey Değil

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Engelli olmak, utanılacak veya saklanacak bir şey değildir. Çünkü hepimizin engelli olma ihtimali var. Yarın neyle karşılaşacağımız hiç belli değil. Yolda yürürken çarpan bir araba, yemek yaparken gözümüze sıçrayan kızgın yağ, ilerleyen yaşımızla birlikte duymaz hale gelen kulaklarımız bizi bir anda engelli yapabilir.
Ülkemizde hala pek çok insan, kaldırımlarda ve alt geçitlerde görme engelliler için yapılmış üstü kabartmalı sarı çizgileri süsleme olarak görüyor. Bu durum, engelli bireylerin toplumda karşılaştıkları önyargıların ve ayrımcılığın maalesef bir göstergesi.
r1bsn4m
Engelli bireylere saygılı olmak hepimizin görevi
Engelli bireylere saygılı olmak, onların toplumda eşit haklara sahip olmaları için önemli bir adımdır. Engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için yapabileceğimiz birçok şey var. Örneğin, kaldırımlardaki ve alt geçitlerdeki üstü kabartmalı sarı çizgileri görme engelliler için gerekli bir yardımcı araç olarak görmeli ve onlara dikkat etmeliyiz. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımını sağlamak için gerekli düzenlemeler, çalışmalar yapmalıyız.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak için önemli bir fırsattır. Bu günü, engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak için neler yapabileceğimizi düşünerek geçirelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Scott AjansScott Ajans tarafından ❤️ ile tasarlanmıştır